24 березня 2009, 16:28

Кремлівське шило на фанарське мило. Патріарх Філарет пояснив, чому не пристав на умови Константинополя

В нещодавньому інтерв'ю журналу "Тиждень" предстоятель УПЦ КП, Патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет розкрив деякі подробиці минулорічних перемовин з Константинополем, які, як на мене, мають бути цікавими ще ширшому загалу, ніж аудиторія молодого, але вже шанованого тижневика, що встиг стати непересічним явищем на ринку україномовних ЗМІ.



Владика Філарет у своєму інтерв'ю пояснив, чому у літку минулого року Вселенський патріарх Варфоломій так і не зробив рішучих кроків до утворення помісної УПЦ. "Бо в нас і у Вселенського патріарха була різна мета. Наша – увійти на короткий термін до Константинопольського патріархату і вийти звідти автокефальною церквою. Його – зробити Київський патріархат частиною Константинопольської церкви й таким чином зміцнити її. А автокефалію нам дати в майбутньому, коли – невідомо. Та нам немає різниці – бути в Московському патріархаті чи в Константинопольському. Тобто вийшли з одного ярма, потрапили – в інше. Попередні домовленості були такі, що Українська церква від Константинопольського патріархату отримає томос (грецьк. – постанова, визначення – Ред.) про автокефалію Української церкви. Не від Московського патріархату, а від Константинопольського. А нам сказали: "Ви входьте, а потім ми вам дамо томос", – розповів Патріарх.

За його словами представники Вселенського патріархату висували умову зречення главою УПЦ КП патріаршества. "Наша церква вже не називалась би патріархатом, а просто митрополією Константинопольського патріархату. Ми мали б обрати трьох кандидатів на Київський престол, а з них патріарх би вже обирав предстоятеля. До Синоду ми б пропонували трьох кандидатів на одне місце, а він із трьох обирав би одного. Тож умови для нашої церкви у складі Константинопольського патріархату були б гіршими, ніж для УПЦ у складі патріархату Московського", – говорить владика Філарет.

"Коли я прочитав ці умови, то сказав – ні. Ми можемо ввійти на умовах Київської митрополії ХVІІ сторіччя, коли вона була у складі Константинопольського патріархату, але в усьому була незалежна. Тоді єпископи й козацтво самі обирали митрополита, самі ставили його і повідомляли про це Константинопольського патріарха, а той потім надсилав грамоту, що згодний на це. Я був готовий відмовитися, щоб отримати автокефалію. Я ставив такі умови: протягом 2009 року ми повинні увійти до Константинопольського патріархату і в цей же рік вийти як визнана автокефальна церква", – розповів глава УПЦ КП.

Тобто, на Фанарі (резиденція Вселенського Патріарха) хотіли, щоб УПЦ КП зреклася всього, чого добилася за часи незалежності України, понизила себе до рівня митрополії, але у чіткій у часі перспективі отримання автокефалії – відмовили. На мою думку, Патріарх Філарет правильно вчинив, що не піддався на тиск Віктора Ющенка.

Для нас, тих, хто обстоює прийняту в православній ойкумені ідею незалежної церкви в незалежній державі, обмін московського шила на константинопольське мило, є неприйнятним. Наша мета не дошкуляти Москві, а добитися, щоб в Україні, як в будь-якій православній незалежній країні (Болгарія, Греція, Грузія, Кіпр, Росія, Сербія, Румунія), була автокефальна православна церква, визнана всією повнотою світового православ'я. Константинополь може бути лише інструментом здобуття такого визнання, але ж ніяк не кінцевим пунктом нашого руху.

Відповідаючи на запитання, якою може бути насправді реальна модель отримання автокефалії для Православної церкви в Україні, Святійший заявив, що через об'єднання. Найперше з УПЦ МП і УПЦ КП. За його словами, з УАПЦ уже майже вирішено, "попри волю деяких єпископів". "Коли ми з УПЦ МП об'єднаємося, автокефалія сама собою прийде", – переконаний глава Київського патріархату.

Він також стверджує, що свій крок на зустріч автокефалії має зробити предстоятель УПЦ Московського патріархату, митрополит Володимир (Сабодан). "Якщо він хоче, щоб в Україні була одна помісна церква, то повинен відокремитися від Москви", – каже Патріарх Філарет.

Глава УПЦ Київського патріархату відкидає тезу по те, що автокефілія не може бути надана УПЦ МП, бо не всі в цій Церкві є її прихильниками. "Це московська методика боротьби. Вони завжди кажуть: "Не всі хочуть". Так, не всі хочуть. А от, коли обирали Московського патріарха Кирила, всі хотіли? Ні. Але він став патріархом. Так чому ж одна мірка до обрання патріарха, а інша – до утворення єдиної помісної церкви в Україні?", – ставить риторичне запитання Київський патріарх.

"У наближенні до такої церкви є позитивні зрушення і в Українській автокефальній православній церкві, і в Українській православній церкві Московського патріархату. Очевидно, що в Московському патріархаті значна частина духовенства і єпископату бачить своє майбутнє в єдиній помісній церкві. Треба тільки зважати на те, що новий Патріарх Московський рішучіше відстоюватиме інтереси Російської і церкви, і держави", – сказав Святійший.

Повністю розмову з Святішим Владикою можна прочитати в "Тижні" або на порталі УПЦ КП.

***

Тим часом понад три десятки парафії Української автокефальної православної церкви з Тернопільської області перейшли до складу Української православної церкви Київського патріархату. Нещодавно Священний Синод УПЦ Київського патріархату, після доповіді предстоятеля, Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, ухвалив рішення прийняти до складу цієї Церкви православні парафії з УАПЦ, які знаходяться у Чортківському, Теребовлянському та Бучацькому районах.

Святійший Патріарх Філарет прийняв ці парафії до УПЦ КП з огляду на їх прохання та "враховуючи наміри створити в Україні єдину помісну Православну Церкву та об'єднавчий процес, який відбувається в Українському православії". Своїм рішення Синод УПЦ КП також утворив окрему Тернопільсько-Теребовлянську єпархію УПЦ Київського Патріархату.

Тут був незаконний пост Ігоря Луценка

Народний депутат Ігор Луценко в день виборів вивісив пост, який агресивно контрагітує проти одного із кандидатів. Щодо неправдивості тверджень в тексті, готовий подискутувати з Ігорем пізніше...

''Наслідки'' Львівського форуму: і ''Занепад влади'', і ''Великий вибух популізму''.

Франсуа Міттеран ніби якось поскаржився Михайлові Горбачову, як непросто впоратися з країною, в якій чотириста сортів сиру. На що товариш генеральний секретар відповів: "Куди важче управляти державою, в якій в магазинах взагалі нема сиру"...

Кіно і Патріарх. Біографія Святійшого за 42 хвилини

Cоціальна реклама, якщо хочете. Забув написати про це вчасно. А давно хотів порекомендувати фільм про Патріарха Філарета, який вийшов ще наприкінці липня на каналі ICTV...

Частка української на ТБ неприпустимо мала. Саморегуляція була би кращим виходом. Власники не почули. Слово за законодавцями. Що казав Президент про мовні квоти

Сьогодні Верховна Рада, нарешті, має розглянути у другому читанні закон про впровадження квот для української мови на телебаченні. Робиться це лише щодо тих компаній, які користуються державним частотним ресурсом...

Країни Східної Європи сильно помиляються, коли вважають, що західні народи "заради них вступлять в третю світову війну". З уроків історії

Країни Східної Європи сильно помиляються, коли вважають, що західні народи "заради них вступлять в третю світову війну". Вони самі мусять захищати незалежність від можливої в майбутньому агресії з боку великих держав...

Сьогодні – Хресний Хід нашого Київського Патріархату

l – 28 липня 2016 р. Українська Церква відзначатиме річницю хрещення Київської Руси-України. З цієї нагоди у Володимирському патріаршому кафедральному соборі (бульв...