Третя світова. Хроніка останніх днів
За щойно оприлюдненими даними Федеральної резервної системи США, в першому кварталі 2009 року промислове виробництво в цій країні, порівняно із четвертим кварталом минулого, впало на 12,5%. Крім того, третина! промислових потужностей США не завантажена, що є найгіршим показником з 1967 року. Найбільше від кризи наразі постраждало будівництво, що скоротилося на 20%.
У сусідній Росії падіння промислового виробництва в першому кварталі року зафіксоване на рівні близько 15%.
Річний спад промисловості в єврозоні (перший квартал цього року до першого кварталу минулого), повідомив з тиждень тому Євростат, склав куди більше, ніжу США, – 20,2%!
Якщо виходити, що остання цифра ілюструє стан справ в найрозвинутіших економіках ЄС, які "доросли" до єдиної валюти, то тридцятивідсоткове падіння промисловості в Україні – показник цілком співставний. Адже на відміну від єврозони, запасу міцності ми на момент початку кризи у нас не було, жирку ми не нагуляли, а найбільшу питому вагу в украї2нській індустрії має металургія, по якій світова стихія вжарила найбільше.
"Промислове виробництво є кон'юнктурним та енергозалежним, однак світ ще не бачив такого стрімкого скорочення виробництва з часів першого "нафтового шоку" у 1970-х рр., та навіть тоді скорочення не набуло такого поширення, – ще кілька місяців тому написав часопис "Економіст" – Промисловість обвалюється у Східній Європі, так само як і у Бразилії, Малайзії та Туреччині. Тисячі заводів у південному Китаї стоять: робітники повернулися у села ще на початку січня".
Ситуації в світовій промисловості журнал присвятив низку статей, але найбільш промовистою була обкладинка. Можна було взагалі більше нічого не писати.
Ось ще низка сумних новин, зафіксованих моїм "моніторингом" за останні дні за різними джерелами.
Падіння ВВП Японії в I кв. 2009 р. (-15,2% в річному вимірі) стало найбільшим за останні 50 років. Падіння ВВП в Японії продовжується вже чотири квартали підряд. Основна проблема японської економіки – катастрофічне падіння експорту (тільки за останній квартал він впав ще на 26% у порівнянні до IV кв. 2008 р.).
Американські експерти прогнозують, що банкрутство американського автомобільного гіганта General Motors може відбутися вже в найближчі тижні. Компанія вже скасувала контракти з 1,1 тис. своїх дилерських компаній.
За даними Світової асоціації виробників сталі (WSA), в дев'яти з десяти країн, які є найбільшими виробниками сталі, в квітні впали обсяги виробництва сталі порівняно до квітня 2008 р. Причому, якщо в України виробництво сталі за цей період впало на 37,6%, то, скажімо, в США – на 53,4%, в Німеччині – на 53,1%, в Японії – на 43,6%, в Бразилії – на 40,4%. Єдине виключення становила Індія, де спостерігався ріст виробництва сталі на 8,1%.
Американський оператор кредитних карт American Express має намір скоротити близько 4 тис. співробітників, що складає близько 6% робочої сили компанії. І це при тому, що в жовтні 2008 р. компанія вже скоротила 7 тис. робочих місць.
Фінська Nokia продовжує скорочувати персонал – до вже звільнених 4 тис. робітників мають приєднатися ще 490 робітників.
На відміну від України, Туреччина вже 8-ий місяць не може домовитися з МВФ про виділення їй кредиту. Імовірна причина, як пояснюють місцеві експерти, різке погіршення стану державних фінансів.
У Франції та Німеччині місцеві фермери протестують проти різкого зниження закупівельних цін на молоко.
Російський "АвтоВАЗ" наступний місяць буде працювати лише в одну зміну. Причому більшість основних цехів буде працювати 3-5 днів.
У Росії в Ленінградській області мешканці міста Пікальово захопили місцеву держадміністрацію. Причина – зупинення усіх базових підприємств міста, проблеми з житлово-комунальними послугами.
Рейтингове агентство Standard&Poor's планує понизити кредитний рейтинг Великобританії. Аналітики агентства пояснюють, що поступово Британія просідає в "боргову яму". Дефіцит держбюджету країни складає 175 млрд. фунтів стерлінгів (12,4% ВВП). До того ж, країна планує до березня 2010 р. взяти в борг 220 млрд. фунтів.
Кількість нових житлових будинків, побудованих у квітні в США, знизилася порівняно з березнем на 13%.
В Південній Кореї дефіцит держбюджету за І кв. 2009 р. склав рекордні 9,9 млрд. доларів (18% доходів держбюджету)
Але є і позитив.
Темпи зниження світового виробництва уповільнюються, відновлення росту може розпочатися вже наприкінці цього року – з такою заявою виступив у Мадриді президент Світового банку Роберт Зеллік
В Німеччині індекс ділових очікувань бізнесу підскочив до трирічного максимуму.
З огляду на зниження ставок по кредитно-дефолтних свопах по п'ятирічних єврооблігаціях України, вірогідність дефолту України за останні півтора місяці знизилася майже втричі.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.