Хроніка великої світової-5. Ватикан та Каліфорнія – на грані банкрутства
Промислове виробництво в Німеччині в квітні скоротилося на 21,6% порівняно до квітня 2008 р. У порівнянні до березня німецька промисловість впала на 1,9%. В річному вимірі обсяг експорту в квітні знизився на 28,7%. Це найбільше падіння по експорту і промисловому виробництву з 1950 р.
Концерн Arcandor – один з найбільших роботодавців Німеччини (більше 50 тис. працівників), власник торговельних центрів Karstadt, туристичних агенцій та телемагазинів може збанкрутувати. Компанія також володіє потужним супермаркетом "Kaufhaus des Westens" ("KaDeWe"), який став одним із символів Берліна. Держава відмовилася надавати допомогу компанії. Заяви на банкрутство подали дві інших великих мережі німецьких супермаркетів – "Hertie" та "Woolworth". В цілому в Німеччині за І кв. збанкрутувало 7,7 тис. компаній
Промислове виробництво у Франції в річному вимірі в квітні знизилося на 17,1%.
Ватикан може стати країною-банкрутом. Бюджет Апостольської столиці майже пустий (дефіцит – 9 млрд. євро), а пожертви віруючих продовжують зменшуватися. Ситуацію погіршують і американські інвестиції Ватикану. Адже вартість нерухомості, акцій та фондів в США через кризу різко знизилася. Інвестиціями Ватикану займався банк Goldman Sachs.
Безробіття в США зросло в квітні до 9,4% – максимального рівня з 1983 р. (в березні було 8,9%).
"Дженерал моторз" (General Motors), яка минулого тижня оголосила про своє банкрутство продовжує "великий розпродаж" своїх активів. Після продажу частини Opel та Hummer, цього тижня було продано марку Saturn.
Банкрутство також загрожує найбільшому за кількістю мешканців американському штату Каліфорнія. Дефіцит бюджету штату складає 24,3 млрд. доларів. Першим містом-банкрутом в США може стати каліфорнійський Окленд – там вже немає коштів для виплати заробітної плати бюджетникам.
За кінцевими підрахунками, ВВП Японії в I кварталі 2009 р. впав на 3,8% порівняно з IV кварталом 2008 р. В річному вимірі падіння японського ВВП склало 14,2%.
У Великій Британії через можливі скорочення робочих місць внаслідок кризи і небажання збільшувати зарплату в Лондоні почався масштабний страйк працівників метрополітену.
Нове погіршення економічної кризи в Латвії може перерости в масштабну проблему для усіх країн Балтійського регіону. Зокрема, в Швеції хвилюються, що девальвація латвійського лата призведе до великих втрат шведських банків (зокрема, значні позики в євро латвійському бізнесу надавали шведські банки SEB і Swedbank). Зараз Латвія веде переговори з МВФ та ЄС щодо надання додаткової фінансової допомоги.
Вдруге за останні 3 місяці міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's знизило кредитний рейтинг Ірландії на фоні зростаючих проблем в банківському секторі і бюджеті країни.
Ісландія вчергове звернулася до Росії щодо надання кредиту. Мова йде про 500 млн. доларів. Восени минулого року в Ісландію збанкрутували три найбільші банки, на які доводилося 85% активів банківської системи країни. Ісландію вже підтримали Євросоюз і МВФ.
Білорусь продовжує збирати кредити за кордоном. Зокрема країна підписала договір про позику на 125 млн. доларів із Світовим банком. Гроші підуть на проекти із підвищення енергоефективності.
Продажі автомобілів в Іспанії в травні впали на 39% порівняно з травнем 2008 р. В Німеччині – навпаки зросли на 40%.
Тим не менше, пік глобальної фінансової кризи вже пройдено – таку оптимістичну заяву зроби заступник керуючого Міжнародним валютним фондом Джон Ліпскі. За його словами МВФ сподівається на відновлення економічного зростання в розвинутих країнах вже в І половині 2010 р.
Огляд за матеріалами веб-ресурсів
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.