29 листопада 2009, 09:48

Чому мої дід Іван та бабуня Марфа завжди мали стратегічний запас борошна?

Страх голоду і репресій через покоління досяг нашого часу. Сюжет на таку тему вийшов на каналі ICTV в День пам'яті жертв Голодомору.

"Як свідчать дослідження, підсвідомість багатьох українців зафіксувала жахи тих часів і змушує поводитися так, аби запобігти подібним трагедіям. Тому характерна особливість нації – це заощадливість. Голодомор в українців відклався на генетичному рівні.

Ми часто чуємо цей висновок.Однак, дослідження свідчать: генетика тут ні до чого. Мор 1932-33 залишив слід на підсвідомому рівні. Психологи стверджують: люди, які пережили Голодомор, заощадливі. А нащадки тих, хто не приховував факту Голодомору і не боявся про це говорити, мають сильніший імунітет до виживання і стають успішними людьми. Психологічні аспекти Голодомору вивчав Володимир Горковенко.



Мішок цукру та борошна. Картопля. Консервація. Усі ці запаси ледь вміщуються не невеликому балконі Андрія Маслюка.

Андрій Маслюк, психолог: "Ми це робимо, бо так робили батьки наші, діти і ми так робимо. Запас, як кажуть, карман не тягне".

Андрій Маслюк – психолог. Він каже, що після Голодомору люди стали заощаджувати більше. Він єдиний, хто досліджує цю тему.

Андрій Маслюк, психолог: "Запас люди робили завжди. Але після Голодомору це стало робитися більше".

В Андрія Маслюка голод 32-33 років пережили дві бабусі. У Юрія Мицика тоді померло шестеро родичів. Юрій Мицик, доктор історичних наук: "Ті, хто пережив Голодомор, то у них це сидить глибоко".

Глибоко сидить лише в тих, хто не замовчував Голодомор. Юрій Мицик уже назбирав сім томів свідчень учасників тих подій.

Юрій Мицик, доктор історичних наук: "Я записував свідчення очевидця з Вінніпегу. Він сам з Полтавщини. Він мені говорив, що я так багато бур'яну наївся у 33-му, що я не їм салату взагалі".

Тих, хто пам'ятає Голодомор, залишилося не так уже й багато. Григорій Гаращенко на днях відсвяткував ювілей. Григорій Гаращенко, свідок Голодомору 32-33 років: "Мне исполнилось ровно 90 вчера". Він вижив, бо допомагали брати, які встигли втекти до Москви, й тітка з Білорусі. Для нього хліб – це святиня.

Григорій Гаращенко, свідок Голодомору 32-33 років: "Хлеб в селах и сейчас, поедьте в села, считается священнным".

Дослідники стверджують, що в підсвідомості українців відклався не тільки страх перед голодом, а й страх перед репресіями. Юрій Мицик, доктор історичних наук: "Як сказала одна бабулька: "А може у Сталіна діти є"...

***

Коли в 1994 році померла моя бабуня Марфа (1909-1994), залишилося після неї, крім хати, багато мішків та величезних, кількаведерних кастрюль з борошном, цукром, крупами. А ще у неї завжди на роки вперед було наквашено капусти, насолено огірків та помідор.

Бабуня, як нас було навчено її звати, та "дєдя", тобто дід Іван (1907-1988) завжди з пенсії та зарплати (дід працював практично до останнього року життя) купували по кілька кілограмів всього – в запас.

Їхін діти та ми, онуки, з цього трощки підкепковували, на що неписьменна, але мудра бабуня казали, що ми не знаємо, що таке життя, а такого життя, як у них було, дай Боже нам не бачити.

Історією я зацікавився ще в дошкільному віці. Дід з бабою дуже скупо, і лише згодом я зрозумів, чому, вносили свої штрихи до літопису совєцької влади.

Звичайно, вони не говорили про геноцид, не було в їхньому лексиконі слова "Голодомор". Були жахливі, моторошні згадки про голод. І не один, бо пережили вони і на своєму віці і 1921, і 1946-47. Але бабуня завжди казали, що найжахливішим був 1933 рік, і вижила сім'я (а вже й татові моєму було два роки) лише тому, що дід працював десь у місті і звідти приносив хліба не лише для дружини та сина, але й для матері своєї Килини та молодших братів Петра та Лук'яна.

Царство тобі небесне і вічная пам'ять тобі, діду Іване.

Царство тобі небесне і вічная пам'ять тобі, бабуне Марфо, бо ти одна своєю вірою змогла осилити всю радянську атеїстичну адську машину й показати мені шлях до Бога, бо завдяки тобі я на зрусифікованому Донбасі виріс україномовною дитиною.

Вічная пам'ять всім жертвам голоду.

І, прости Господи, тих, хто каже, що не було ніякого Голодомору, бо вони не відають, що творять.

Тут був незаконний пост Ігоря Луценка

Народний депутат Ігор Луценко в день виборів вивісив пост, який агресивно контрагітує проти одного із кандидатів. Щодо неправдивості тверджень в тексті, готовий подискутувати з Ігорем пізніше...

''Наслідки'' Львівського форуму: і ''Занепад влади'', і ''Великий вибух популізму''.

Франсуа Міттеран ніби якось поскаржився Михайлові Горбачову, як непросто впоратися з країною, в якій чотириста сортів сиру. На що товариш генеральний секретар відповів: "Куди важче управляти державою, в якій в магазинах взагалі нема сиру"...

Кіно і Патріарх. Біографія Святійшого за 42 хвилини

Cоціальна реклама, якщо хочете. Забув написати про це вчасно. А давно хотів порекомендувати фільм про Патріарха Філарета, який вийшов ще наприкінці липня на каналі ICTV...

Частка української на ТБ неприпустимо мала. Саморегуляція була би кращим виходом. Власники не почули. Слово за законодавцями. Що казав Президент про мовні квоти

Сьогодні Верховна Рада, нарешті, має розглянути у другому читанні закон про впровадження квот для української мови на телебаченні. Робиться це лише щодо тих компаній, які користуються державним частотним ресурсом...

Країни Східної Європи сильно помиляються, коли вважають, що західні народи "заради них вступлять в третю світову війну". З уроків історії

Країни Східної Європи сильно помиляються, коли вважають, що західні народи "заради них вступлять в третю світову війну". Вони самі мусять захищати незалежність від можливої в майбутньому агресії з боку великих держав...

Сьогодні – Хресний Хід нашого Київського Патріархату

l – 28 липня 2016 р. Українська Церква відзначатиме річницю хрещення Київської Руси-України. З цієї нагоди у Володимирському патріаршому кафедральному соборі (бульв...