9 березня 2010, 21:17

Російська вже стала першою державною? Дійсно перекосило, та не туди

"Українська правда", дякую, звернула увагу на мою заяву з приводу правильної за суттю заяви Януковича про те, що єдиною державною мовою залишиться українська. В принципі, хід думок Януковича мені сподобався, можливо, це дійсно крок в правильному напрямку, якщо лише Янукович виголосив домашню заготовку, а не висловився випадковим експромтом під впливом специфічної аудтиторії, що зібралася на Чернечій горі. Мої земляки на Сході давно мали би зрозуміти, що мовне питання ще давніше стало передвиборчою технологією... І якщо Янукович дійсно наважився на те, аби більше не вдаватися до мовних трюків, то це можна було би лише привітати.

Але позиція Януковича в мовному питанні є плутаною та непослідовною і залежить від аудиторії, перед якою він виступає, чи то в Москві, чи то в Каневі. А ще від того, як її витлумачить Ганна Герман.

З одного боку, заява Януковича про те, що єдиною державною мовою буде українська не може не тішити, і її припустимо вважати перемогою опозиції, яка дуже рішуче встала на захист української.

З іншого, де-факто російська вже стала державною, і навіть не другою, бо Януковичем сформовано практично російськомовну адміністрацію, а на посаду глави Уряду пхається, в антиконституційний, як відомо, спосіб, людина, яка взагалі не володіє українською – Азаров. А людина, яка замість Януковича стала лідером фракції, пан Єфремов, українською володіє більш-менш, але принципово нею не розмовляє, так само як в бутність свою кучмівським губернатором Луганщини, принципово вніс колосальний внесок в українізацію освіти.

Очевидно, що Янукович не може змінити Конституцію й запровадити російську як де-юре державну. Тому його стратегія полягатиме в тому, аби просто ігнорувати чинне мовне законодавство та поступово звести нанівець державний статус української. Це в його лексоні називається "боротьба з перекосами в мовній політиці".

Як приклад можна навести той факт, що одна масова газета, яка належить компанії, де власником – регіонал та яка стоїть на тотожних партійним ідеологічних принципах, з обранням Януковича почала ігнорувати вимоги закону про обов'язковість української мови для реклами.

Поза тим, лише завдяки рекламі українська зберігає присутність в друкованих ЗМІ. Згідно щойно завершеного мною Мовного балансу за 2008-09 роки, побудованого на статистичних даних про вживання мов у різних сферах, річний наклад всіх українських журналів на 83% є російськомовним, газет – на 67%. Лише 29% річного накладу газет виходить українською, а журналів – взагалі 13.

В Україні склалася ситуація, коли українська мова має дещо вищий, ніж російська, статус, але в більшості публічних сфер з великою перевагою домінує російська. Сенс державного статусу української полягає в тому, щоб не принизити носіїв російської, а в тому, щоб розширити сферу вжитку української до рівня як мінімум не нижчого за російську.

Перекоси є, але якщо Янукович колись знайде час вивчити ситуацію в мовній сфері, то побачить, що перекосило зовсім не в той бік, в який йому розповідали в передвиборчому штабі, а рятувати в Україні, особливо на Сході, треба не російську, а іншу мову.

***

Збереження за українською мовою статусу державної без конкретних кроків з її захисту не завадить подальшій русифікації, вплив якої останнім часом лише посилюється. Так в інтерв'ю УНІАН політолог, публіцист Тарас ВОЗНЯК прокоментував сьогоднішню заяву Президента України Віктора ЯНУКОВИЧА щодо збереження державного статусу української мови.

За словами експерта, В.ЯНУКОВИЧ у мовному питанні, залежно від ситуації, говорить те, що від нього хоче почути та чи інша сторона. "Не міг же він на Чернечій горі сказати щось інше", – зазначив політолог.

В той же час, за словами Т.ВОЗНЯКА, в реальному житті нова українська влада, скоріш за все, і надалі сприятиме подальшому процесу русифікації українців. На його думку, прогнозована відміна обов'язкового тестування українською мовою при вступі до вищих учбових закладів, а також ініціатива Партії регіонів щодо надання повноважень місцевим радам по вибору мови навчання фактично поверне ситуацію з вивченням української мови в школах та вузах на сході та півдні країни до того стану, в якому вона знаходилась за часів Радянського Союзу. При цьому, за словами Т.ВОЗНЯКА, прикриттям для проведення політики русифікації слугуватиме Європейська хартія регіональних мов. "Прийнята для збереження якихось невеликих, реліктових мов, в Україні ця хартія буде використовуватись для виправдання тотального засилля російської мови в засобах масової інформації, державному апараті, суспільному житті", – зазначив Т.ВОЗНЯК.



Тут був незаконний пост Ігоря Луценка

Народний депутат Ігор Луценко в день виборів вивісив пост, який агресивно контрагітує проти одного із кандидатів. Щодо неправдивості тверджень в тексті, готовий подискутувати з Ігорем пізніше...

''Наслідки'' Львівського форуму: і ''Занепад влади'', і ''Великий вибух популізму''.

Франсуа Міттеран ніби якось поскаржився Михайлові Горбачову, як непросто впоратися з країною, в якій чотириста сортів сиру. На що товариш генеральний секретар відповів: "Куди важче управляти державою, в якій в магазинах взагалі нема сиру"...

Кіно і Патріарх. Біографія Святійшого за 42 хвилини

Cоціальна реклама, якщо хочете. Забув написати про це вчасно. А давно хотів порекомендувати фільм про Патріарха Філарета, який вийшов ще наприкінці липня на каналі ICTV...

Частка української на ТБ неприпустимо мала. Саморегуляція була би кращим виходом. Власники не почули. Слово за законодавцями. Що казав Президент про мовні квоти

Сьогодні Верховна Рада, нарешті, має розглянути у другому читанні закон про впровадження квот для української мови на телебаченні. Робиться це лише щодо тих компаній, які користуються державним частотним ресурсом...

Країни Східної Європи сильно помиляються, коли вважають, що західні народи "заради них вступлять в третю світову війну". З уроків історії

Країни Східної Європи сильно помиляються, коли вважають, що західні народи "заради них вступлять в третю світову війну". Вони самі мусять захищати незалежність від можливої в майбутньому агресії з боку великих держав...

Сьогодні – Хресний Хід нашого Київського Патріархату

l – 28 липня 2016 р. Українська Церква відзначатиме річницю хрещення Київської Руси-України. З цієї нагоди у Володимирському патріаршому кафедральному соборі (бульв...