Спікер російської Думи Гризлов не брехло. Напевно, він просто погано поінформований...
Отказ нового президента Украины сделать русский язык вторым государственным является "не совсем правильным" решением, считает спикер Госдумы Борис Грызлов.
Янукович во вторник, во время торжественного вручения премий имени Шевченко в Каневе Черкасской области заявил, что украинский язык будет единственным государственным языком, но пообещал, что в стране в обязательном порядке будет внедрена Европейская хартия региональных языков.
"Заявление президента Украины Януковича, что не будет второго государственного языка, – мне кажется, это не совсем правильный путь, по которому можно идти", – сказал Грызлов журналистам в Калининграде, где он находится с рабочим визитом – це все з РІА "Новости".
По его данным, проведенные на Украине социологические опросы свидетельствуют, что более половины населения этой страны говорит на русском языке и примерно столько же считают его родным.
"Думаю, здесь можно было подумать, пообщаться с народом, изучить соответствующие посылы и принять другое решение", – отметил спикер нижней палаты парламента.
Он заявил, что сейчас Россия ждет первых конкретных шагов нового украинского президента, которые "будут касаться изменения концепции по отношению к русскому языку в украинских СМИ".
"Мы ждем того, что не будет никаких ограничений по передачам на русском языке на телевидении Украины. Вот эти решения должны быть сделаны", – сказал Грызлов.
***
За ступенем перебільшення пан Гризлов нагадує студентку-медичку з анекдоту, яка розповідала на іспиті, ніби статевий член – це кістка розміром в 40-50 сантиметрів.
Росіяни – максималісти, душа в них широка, полюбляють вони перебільшувати. От Путін якось теж бовкнув, що в Україні мешкає 17 млн. росіян, а на Півдні України – взагалі "только одни русские".
Отож, прибріхнув і Гризлов. Бо рідною російську мову вважають не половина, а третина громадян України, а якщо бути тчоним, то 29,6%, згідно перепису. В приниципі, це немало, погоджуюсь, але менше половини.
Щодо мовних практик, то Україна складається з двох приблизно рівних мовних спільнот, причому права російськомовних задоволені значно краще, ніж російськомовних.
Згідно щойно завершеного мною Мовного балансу за 2008-09 роки, побудованого на статистичних даних про вживання мов у різних сферах, річний наклад всіх українських журналів на 83% є російськомовним, газет – на 67%. Лише 29% річного накладу газет виходить українською, а журналів – взагалі 13.
Повернімося, однак до Гризлова, а конкретніше, до його недостовірної заяви про те, ніби в Україні існують... обмеження на поширення російськомовних програм.
Нацрада давно відрапортувала, що українське телебачення є на 75% україномовним. Очевидно, старалися навмисне вивести цифру, аби потішити Віктора Андрійовича. Тому до всіх російськомовних програм приліпили субтитри, які нічого, крім роздратування не викликають ні у російськомовних, ні у україномовних – і порахували ці програми україномовними.
Позаминулого тижня я зібрав групу студентів-волонтерів, які два вечори просиділи перед телевізорами із секундомерами і заміряли тривалість звучання української та російської мов в прайм-таймі 12 основних телеканалів.
Відсоткове співвідношення української та російської мови в ефірі з врахуванням реклами становить 56 на 44%, а якщо рахувати без реклами, то присутність української становить 41%, а російської – 59%.
На деяких телеканалах присутність української мови становить від 8 до 20%.