"Якщо наша Церква відокремиться від РПЦ, то Московський Патріархат буде великим, але не всемогутнім. А вони хочуть диктувати свою волю всьому православ'ю"
У вівторок у свіжому числі журналу "Главред" надруковано інтерв'ю з Предстоятелtv Української Православної Церкви Київського Патріархату, Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом. Його складено на основі матеріалів веб-конференції, яка минулого тижня відбулася на одноіменному сайті. Виклад розмови також оприлюднено на сайті УПЦ КП.
Єдиної Помісної Православної Церкви не уникнути
Тема єдиної Помісної Церкви в Україні "стоїть досить твердо", переконаний Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Він також впевнений в тому, що український православний народ хоче мати свою єдину Помісну Православну Церкву, тому що мав змогу побачити це, проїхавши по Україні торік. "Де б я не згадував про єдину Помісну Православну Церкву, це скрізь зустрічалося із великим задоволенням", – зазначив Патріарх.
Слід зауважити, що Помісна Православна Церква в Україні вже існує: це – Київський Патріархат. "Ця Церква незалежна від інших Помісних Православних Церков. Вона є автокефальна, тому що керується своїм патріархом", – пояснив владика.
Предстоятель УПЦ КП зауважив, що на сьогоднішній день завданням є не просто створення Помісної Православної Церкви, а створення єдиної Православної Церкви. Тому що наразі в Україні поряд із Київським Патріархатом існує Українська Православна Церква Московського Патріархату, а також Українська Автокефальна Православна Церква. Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет зазначив, що сьогодні стоїть питання про об'єднання цих трьох Церков. Саме їх об'єднання утворить єдину Помісну Православну Церкву.
Для того, щоб об'єднатися, потрібна "добра воля" з боку Московського Патріархату, зауважив Предстоятель УПЦ КП. "Зачатки такої доброї волі ми вже маємо: ми почали контакт з УПЦ МП по підготовці діалогу. Були вже зустрічі з цього приводу, а також створено комісії і з боку Київського Патріархату, і з боку Московського Патріархату", – розповів Патріарх.
Владика вважає, що створення єдиної Помісної Православної Церкви не уникнути. Тому що Київський Патріархат є найбільшою Церквою по кількості віруючих в Україні. "Згідно з соціологічними опитуваннями, Київський Патріархат має приблизно 14,5 мільйона віруючих, Московський Патріархат – 9,5 мільйона. А за кількістю парафій, за кількістю храмів – навпаки: Московський Патріархат вдвічі більший за Київський", – наголосив Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату Філарет.
Окрім того, Патріарх зазначив, що незалежність Української Православної Церкви залежить від держави. "Якщо в Україні буде незалежна єдина Помісна Православна Церква, то це означає, що буде завжди незалежна Українська держава", – наголосив він.
Що заважає створенню в Україні єдиної Помісної Православної Церкви?
Створенню в Україні єдиної Помісної Православної Церкви заважає Москва, вважає Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. "Москва не зацікавлена в тому, щоб в Україні була своя Помісна Православна Церква", – зазначив Патріарх. Він пояснив цю незацікавленість двома причинами.
Перша причина – виключно церковна. "Якщо Україна відпадає від Московського Патріархату, то перекреслюється навіть теза про "третій Рим", а питання Москви як "третього Риму" взагалі не зможе поставати. Тому що російська Церква втратить якщо не половину своїх віруючих, то значну частину", – пояснив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.
Цю думку Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату обґрунтував тим, що за даними Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, "в Україні на Пасхальному Богослужінні було 11 мільйонів віруючих, а в Росії – всього 8 мільйонів". А ці цифри, на думку Патріарха, свідчать про те, що релігійне життя в Україні набагато активніше.
"Тож якщо наша Церква відокремиться повністю від Московського Патріархату, то Московський Патріархат буде великим, але не всемогутнім. А вони хочуть бути всемогутнім Патріархатом і диктувати свою волю всьому православ'ю", – підсумував Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.
Друга причина – політична. "Росія спить і бачить Україну у складі нової імперії, нової держави, на чолі якої стоятиме Москва. А єдиним засобом впливу на Україну є Церква, це постійно відчувається в житті, а особливо під час будь-яких виборів" – зауважив Патріарх.
Саме ці два важелі негативно впливають на утворення єдиної Помісної Православної Церкви, гальмуючи процес.
Проте, незважаючи на наявність негативних факторів, які заважають утворенню єдиної Помісної Православної Церкви в Україні, Патріарх переконаний, що це рано чи пізно станеться, це лише питання часу.
Визнання Київського Патріархату – це питання часу
Вселенський Патріархат не визнає Українську Православну Церкву Київського Патріархату. Але Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет вважає, що визнання – це лише питання часу: "Нас не тільки не визнає Вселенський Патріарх – нас не визнає жодна Православна Церква. Поки що! Але в той же час майже всі Православні Церкви схильні до того, щоб українська Церква була автокефальною Церквою. Тому визнання – це питання часу".
Владика говорить, що майже всі автокефальні Церкви проходили цей шлях визнання. Зазвичай цей процес відбувається досить довго, інколи десятками років. Патріарх Філарет зазначив: "Найдовший період визнання був у Російської Церкви – 141 рік. Те, що ми православні, визнають всі. Не визнається лише наша автокефалія. Так само як і Російську Церкву не визнавали як автокефальну Церкву, але визнавали їх як православних".
Для народу визнання чи невизнання не має ніякого значення, переконаний Предстоятель УПЦ КП Філарет. "Той, хто приходить у будь-який православний храм Київського Патріархату, отримує те, що йому потрібно. Віруючі не втрачають нічого від невизнання. Втрачає сама Церква, тому що вона не має такого молитовного єднання з іншими Помісними Православними Церквами", – пояснив Владика.
Також Патріарх Філарет зауважив, що не має значення, хто очолить єдину Помісну Православну Церкву – чи то представник Московського Патріархату, чи то Київського, чи то Автокефальної Церкви. Предстоятеля повинен буде обрати Помісний Собор, а представником якої саме Церкви він буде, тоді вже не матиме значення, тому що буде єдина Православна Церква.
За президентства Ющенка Київський Патріархат відчував сприяння
Держава може сприяти, а може протидіяти процесу об'єднання в єдину Православну Церкву. За часів президентства Ющенка Українська Православна Церква Київського Патріархату відчувала сприяння створенню єдиної Помісної Православної Церкви, зауважив Патріарх Філарет. "Якраз за часів його президентства і почалася підготовка до діалогу", – говорить Владика.
Щодо подальших стосунків Київського Патріархату та нової влади Патріарх Філарет поки що не робить прогнозів: "Поки що ми не можемо сказати, як діятиме новий Президент. Але ми зі свого боку будемо намагатися, щоб цей процес підготовки до діалогу продовжувався".
Предстоятель УПЦ КП лише зауважив, що ініціативу до порозуміння і діалогу виявила УПЦ МП, а тому "новому Президенту доведеться або сприяти тій Церкві, яка його підтримувала на президентських виборах, або протидіяти їй". Як нам відомо, під час інавгурації Віктор Янукович прийняв благословення лише від Патріарха Кирила, тобто лише від православної Церкви Московського Патріархату.
"Анафема не сработала!"
Коли вже постала Українська держава, то обов'язково в цій державі має бути незалежна Українська Церква, зазначив Предстоятель УПЦ КП. Саме такі переконання привели Патріарха Філарета на шлях створення Київської Патріархії та відстоювання ідеї про створення єдиної Помісної Православної Церкви в Україні. "Не я б це зробив – зробив би хтось інший. Україна за свою державність боролася століттями і нарешті її здобула. А якщо вона здобула державність, то і Церква має здобути автокефалію", – вважає Владика.
За ці дії Предстоятеля УПЦ Київського Патріархату Філарета Московський Патріархат навіть віддав анафемі. Патріарх Філарет зауважив: "Ця анафема не має ніякого значення. Вона більше турбує тих, хто її наклав. Я від них чув таку фразу: "Анафема не сработала". Чому "не сработала"? Тому що після анафеми ніхто від мене не відійшов, а навпаки стали приєднуватися".
Владика зауважив, що завжди впевнено йшов обраним шляхом, тому що був переконаний у його правильності. "Те, що шлях прямий і вірний, підтверджує сама дійсність: наша Церква не зменшується, а зростає, незважаючи на протидію і самої держави. Це спонукало мене йти. І я не розкаююсь. І думаю, не розкаюсь до кінця життя, тому що це є прямий шлях, Божа дорога нашої Церкви. І ми кривими лукавими дорогами ходити не будемо", – зауважив Святійший Патріарх Філарет.
Ось що я писав на цю тему раніше:
Апетит приходить під час їжі. У Затуліна вже радять Януковичу та Медведєву заборонити Київський Патріархат – прямо на газових переговорах в Харкові
Спогади Патріарха Філарета про боротьбу УПЦ за незалежність – 1
Про слона у церковній крамниці. ''Правильний'' храм – це той, де молиться Янукович з чиновниками?
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.