"Пастиря уразять – і розбіжаться вівці"...
Я вже писав про день тезоіменитства Патріарха Філарета. Детально про це розповів сайт УПЦ КП
"14 грудня Православна Церква відзначає день пам'яті святого праведного Філарета Милостивого, який є також і днем тезоіменитства Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета. За традицією з цієї нагоди до столиці прибули архієреї Київського Патріархату для того, щоби розділити радість свята у спільному богослужінні... В сам день свята, 14 грудня – Божественну літургію. Предстоятелю співслужили 35 ієрархів Київського Патріархату. За богослужінням також молилися поважні гості – лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко та делегація мерії м. Тбілісі.
Після літургії та подячного молебню від імені єпископату, духовенства і мирян, які молилися на богослужінні, до Предстоятеля зі словом вітання звернувся постійний член Священного Синоду митрополит Львівський і Сокальський Димитрій:
"В історії Християнської Церкви були святителі, які по-особливому захищали свій народ, свою паству від духовного розтління. Коли святителю Василію Великому випав такий хрест, то він не захитався перед імператором Валентом і стояв мужньо, боронячи Церкву від єресей. Той самий подвиг вчинив і святитель Іоан Золотоустий, який мужньо став на захист Церкви від свавілля влади. Його слова прогриміли, як блискавка: "Ви знаєте дійсну причину, чому мене хочуть знищити? – запитує св. Іоан Золотоустий, і відповідає, – Мене гонять не за багатство і не за те, що я звершив який-небудь злочин. Ні мене гонять за те, що я люблю вас".
І Ви сьогодні разом із Золотоустим відповідаєте: "Мене гонять за те, що я люблю вас. Мене гонять за те, що я люблю свою паству, свій український народ. Хочу щоб тут була своя Помісна Українська Православна Церква. Ось за що мене гонять". Але все стерпіли справжні архіпастирі, бо з ними був Бог і Ви, Ваша Святосте, все це стерпите, і не тільки стерпите, але й подасте і вже подаєте справжній приклад архіпастирського смирення і милості, як це власне й чинив Ваш небесний покровитель святий праведний Філарет Милостивий.
Найбільша місія Патріарха – бути печальником, предстоятелем перед сильними світу цього за Церкву. Сьогодні це дуже актуально і у Вас ця риса найбільш виражена, бо вороги найбільше хочуть дошкулити Вам, знаючи, що пастиря уразять – і розбіжаться вівці.
Ваша Святосте! Сьогодні ми, єпископат, духовенство й ці парафіяни, які зібралися у соборі, готові Вам підставити плече і просити Вам від Бога милостей, сил, терпіння всі життєві випробовування достойно перенести. З Ваших вуст з цього амвону, як і повсюди, ми ніколи не чули: "Я відплачу за зло. Я відплачу моїм кривдникам". Ви весь суд залишили Господу і Він зберіг Вас для нас у доброму здоров'ї, і віримо – ще буде довго тримати.
Зі словами вітання до Патріарха звернулася і Юлія Тимошенко:
"Ваша Святосте, всечесні отці, дорога громадо! Я прийшла сьогодні відсвяткувати свято духовного отця. Ми завжди будемо вдячні Вам за те, що в час встановлення незалежної України Ви своїми руками, своїми силами, своєю вірою, дали нам Церкву – українську, справжню, і що ми сьогодні маємо куди прийти помолитися, знаючи, що це і є Україна. Ви створили те, що ніяка влада, ніякі тимчасові люди на посадах не зможуть викреслити з історії нашого народу.
Я хочу єдине зараз попросити у Бога – щоб Він дав Вам здоров'я, многії літа, щоб Ви вели нас, свою паству, і далі, щоб зміцнювали віру в ці важкі часи, які ми зараз проходимо. І Ваша молитва, владико, я знаю, що вона настільки сильна, що ніякі перешкоди не завадять нам зміцнювати нашу державу, наше життя і, найголовніше – нашу віру. Многії літа Вам і велика подяка!".
На згадку про свято Юлія Тимошенко подарувала Патріарху "Кобзар" Т. Шевченка видання 1908 року.
До присутніх зі словом подяки звернувся Святіший Патріарх Київський Філарет:
"Для чого ми збираємося на такі урочисті богослужіння? Не для того, щоб прославляти ту чи іншу особу. Прославляти або карати буде нас Бог. А ми збираємося, щоб підкреслити свою єдність, надихнутись молитвами на боротьбу, яку веде і Церква, і кожна людина з гріхом, з дияволом, з усім злом у світі. Тому ми, зібравшись сьогодні в цьому величному храмі, молились усією нашою Українською Православною Церквою – і за Церкву помолились, і за нашу українську державу, і за наш український народ.
Крім того, коли ми святкуємо пам'ять Філарета Милостивого, то Церква підкреслює ще одну його чесноту – терпіння, в якому він уподібнювався іншому великому мужеві – багатостраждальному Іову. Уподібнювався тим, що страждав як Іов. Адже Іов, будучи багатим, позбавився всього багатства, позбавився десятьох дітей, всієї худоби. Мало того – він захворів на проказу і як прокажений не мав можливості знаходитися серед людей, а сидів за містом на смітнику і терпів болі. Таке було терпіння у Іова. Мало того, що його тіло страждало. Ще й прийшла дружина, яка стала переконувати його похулити Бога, щоб померти і не страждати. Цьому блаженному мужу Іову праведний Філарет і уподібнювався. І коли ми святкуємо пам'ять праведного Філарета Милостивого, то ми повинні надихатися і його вірою, і його терпінням.
А нам, дорогі браття і сестри, терпіти доводиться. Чому? Бо, маючи незалежну державу, ми постійно відчуваємо тиск. Хочуть забрати у нас нашу незалежність і нашу державу. І в цій боротьбі нам треба терпіти, але не схиляти коліна перед неправдою.
Подивіться на Церкву. Наша Церква – це Церква українського народу, це Церква Помісна, яка має тисячолітню історію. І наші супротивники хочуть, щоб ця Церква служила не українському народу, а сусідньому народу. Кого ми повинні найперше любити – свій народ чи чужий? Вони люблять свій, а нам кажуть: не любіть свій, служіть нам, а не своєму народу. Хіба це є правда? Це є кривда. І хто йде такою дорогою, той йде кривою дорогою. І рано чи пізно дасть відповідь Богу за свої діянні. Тебе поставили служити своїй Церкві, а ти хочеш служити чужій!Ми не проти цієї Церкви, бо вся Церква – Христова, і ми не повинні розділяти Церкву на частини. Тому Церква і в Росії служить своєму народу. Тому нехай вона і служить своєму народу, а наша нехай служить своєму.
Сьогодні Київський Патріархат відчуває тиск, його хочуть знищити. І ми це відчуваємо в різних областях України. Коли влада починає переконувати і єпископів, і духовенство переходити в Московський Патріархат і обіцяють гроші, підтримку, благополуччя. Що це означає? Це значить продати своє первородство за юшку, як це колись зробив Ісав, продавши своє первородство. Якщо хто хоче продати Україну, продати свою Церкву за земне благополуччя – то що отримає? Щось отримає, але прийде смерть, – і вона прийде! – і поставить тебе Бог на суд і спитає: "Навіщо ти за гроші продав чесноти, любов до свого народу – за своє власне благополуччя? Ти усвідомлював, що ти робиш, чи ні?"
Але ні ви, дорогі браття і сестри, ні наш єпископат, який стоїть на вірній прямій дорозі, не спокусимося цим. Гроші нам не потрібні, і благополуччя не потрібне. Ми можемо терпіти як праведний Іов, як Філарет Милостивий.
І якщо Господь посилає нам випробування – то ми їх пройдемо... Якщо треба потерпіти, то й потерпимо, але на коліна перед злом не станемо!"І
Відео проповіді Патріарха Філарета – тут.
Частина 1
Частина 2
Повний звіт про святкування – тут.