Почесного гостя ''Всемирного конгресса русскоязычной прессы'' просять встановити День українськомовної преси
Президентові України
Януковичу В. Ф.
ЗВЕРНЕННЯ
Координаційної ради з питань захисту української мови
при Київській міській організації товариства "Меморіал" ім. В.Стуса
щодо встановлення Дня українськомовної преси
Рік тому Комітет захисту українських журналістів звернувся до Вас із пропозицією запровадити День українськомовної преси на відзначення виходу в 1905 році газети "Хлібороб", першого видання українською мовою на Лівобережній Україні, яка тоді була частиною Російської імперії. З огляду на це, зважаючи на положення Концепції державної мовної політики, затвердженої Указом Президента України N161/2010 від 15.02.2010 р., відповідно до яких забезпечення права громадян на одержання інформації українською мовою, в тому числі через друковані засоби масової інформації (пресу), належить до пріоритетів у реалізації державної мовної політики, ми запропонували встановити такий день 25 листопада, в 105-у річницю появи першого числа "Хлібороба".
Відповідь надійшла від голови Держкомтелерадіо України Ю.Плаксюка (вих. N2/35/5 від 04.01.2011 р.), в якій він зазначив, що "Держкомтелерадіо звернувся до Адміністрації Президента України з пропозицією розглянути питання щодо встановлення Дня українськомовної преси 25 листопада та підготовки проекту відповідного нормативно-правового акту".
Мусимо констатувати, що відповідного указу чи іншого нормативно-правового акту досі не підготовлено. А тим часом зона поширення української мови, всупереч конституційній нормі про те, що держава забезпечує її всебічний розвиток і функціонування в усіх сферах суспільного життя на всій території України, звужується, зокрема і в сфері друкованих ЗМІ. Негативні тенденції, які залишилися нам у спадок із попередніх епох, зберігаються. Це підтвердив оприлюднений в листопаді цього року аналітичний огляд "Становище української мови в Україні в 2011 році", підготовлений Рухом добровольців "Простір свободи" за сприяння Інтернет-видання "Тексти". За даними цього дослідження, наклади газет українською мовою становлять 30%, журналів – 10%. Ці цифри не відрізняються від даних "Мовного балансу України за 2008-09 рр.", підготовленого О.Медведєвим.
Слабкість українськомовних друкованих ЗМІ пояснюється не лише тим, що "так історично склалося", але й небажанням деяких представників сьогоднішньої влади і власників мас-медіа зважати на той факт, що ми всі живемо в Україні. Нині у великих містах сходу і півдня України часописи українською знайти практично неможливо. Те, що в 46-мільйонній державі, яка називається Україною, виходять лише дві загальнонаціональні щоденні газети, є абсурдним і небезпечним для здоров'я національного організму. Фактично, в Україні продовжується русифікація, яку не вдалося зупинити жодному з президентів незалежної України. Це злочин проти Українського народу, який не повинен мати терміну давності.
14 листопада цього року в Харкові відбулося громадське відзначення Дня українськомовної преси. Громадські організації з Києва, Харкова і Лубен (де й було започатковано видання газети "Хлібороб") ухвалили рішення звернутися до Вас як до гаранта Конституції, прав і свобод людини, в тому числі українськомовної, з вимогою забезпечити право громадян України на одержання інформації українською мовою через підтримку на виконавчому і законодавчому рівнях видань державною мовою, через запровадження норми про друк українськомовних версій російськомовних видань, а також із пропозицією встановити День українськомовної преси 25 листопада".
В ыншому зверненні Координаційна рада закликала "власників російськомовних журналів, газет, інтернет-видань врахувати ситуацію і, не очікуючи наказу згори чи законодавчого врегулювання цієї проблеми, самим стати на шлях толерантного ставлення до прав українськомовних громадян. І поступово розпочати випуск українськомовних версій російськомовних видань".
Як відомо, цього року Янукович був почесним гостем Всесвітнього конгресі російськомовної преси.