Частка української на ТБ неприпустимо мала. Саморегуляція була би кращим виходом. Власники не почули. Слово за законодавцями. Що казав Президент про мовні квоти
Сьогодні Верховна Рада, нарешті, має розглянути у другому читанні закон про впровадження квот для української мови на телебаченні. Робиться це лише щодо тих компаній, які користуються державним частотним ресурсом... І не для того, аби прищемити права російськомовних, Попри те, що де-юре квота для української становитиме після перехідного періоду 75%, запропонована технологія її обчислення настільки ліберальна, що реально мовна пропорція буде 50 на 50. Наприклад, програму вважатимуть україномовною, якщо українською говорять лише ведучі, а всі гості – російськомовні.
Чому знадобився закон? Тому що власники та менеджери втратили хто страх, хто совість. На сьогодні частка української мови в ефірі деяких телеканалів становить 10-15%, а в прайм-тайм її взагалі може і не бути.
Петро Порошенко порушив це питання в серпні минулого року на зустрічі з діаспорою: "...Хочу публічно переказати "привіт" власникам та топ-менеджерам деяких телевізійних каналів: панове, частка української мови у вас неприпустимо мала. І перш ніж проявити законодавчу ініціативу, пропоную ринку згадати і про совість, і про саморегуляцію".
"Сподіваюся, – продовжив тему глава держави під час виступу із щорічним посланняя "Про внутрішнє та зовнішнє становище України", – що телевізійна індустрія відреагує раніше, ніж ви ухвалите відповідний закон. У такій чутливій сфері свідома саморегуляція – це завжди краще, ніж примус законом, тим більше, що ми жодним чином не зазіхаємо на право телеканалів та радіостанцій мовити російською та іншими мовами для задоволення потреб громадян України". Це було сказано у вересні 16-го.
"На жаль, не всі тоді мене почули, і отже своє слово зараз має сказати законодавець, – резюмував Порошенко під час вручення шевечнківських премій у березні. – За рік від нашої останньої зустрічі завдяки ухваленому закону ми досягли суттєвих результатів у поширенні української пісні й української мови у радіоефірі. Пам'ятаєте скільки було суперечностей, скільки атак. Але нічого – крок за кроком доля української мови в радіоефірі збільшується. Хочу наголосити, що незабаром таку ж технологію я запропоную застосувати і до телебачення, де зараз присутність української мови є неприпустимо малою".
Законодавці відреагували на слова глави держави, і сьогодні – вже друге читання.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.