Влада втратила шанс зберегти обличчя під час парламентських виборів. А суд?
Вночі 16 вересня 2012 року Київський апеляційний адміністративний суд відхилив позов Всеукраїнського об'єднання "Свобода" щодо постанови N88 Центральної виборчої комісії про порядок проведення жеребкування для включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій із виборів народних депутатів України.
Як відомо, за 5 днів до жеребкування ЦВК змінив порядок його проведення, чим фактично позбавив суб'єктів виборчого процесу можливості жеребкування у кожній ДВК, як це було передбачено законом і травневою постановою ЦВК 2012 року.
Суд одним махом відхилив клопотання про забезпечення позову шляхом заборони проведення жеребкування до вирішення спору по суті. А без задоволення цього клопотання будь-яке рішення втрачає сенс. Адже його просто неможливо буде виконати – вже з 19 вересня розпочнеться процедура жеребкування в дільничних виборчих комісіях. А для повного розгляду нашої скарги, включаючи апеляційну інстанцію, потрібно як мінімум 6 днів. Тепер, навіть у разі перемоги "Свободи" в апеляційній інстанції, нам доведеться оскаржувати процедуру жеребкування щодо всіх 33 500 виборчих дільниць!
Зараз влада, позбавивши учасників виборчого процесу і "Свободу" зокрема права контролю за виборчим процесом, фактично втратила шанс на визнання легітимними майбутніх парламентських виборів як усередині України, так і нашими іноземними партнерами. Так, Венеціанська комісія наголошує на неприпустимості зміни правил виборчого процесу під час виборів. А Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) вже заявляє про те, що прозорість і демократичність виборів в Україні – під загрозою. Те ж свідчать інші авторитетні закордонні місії, на оцінку виборів яких спиратиметься міжнародна спільнота.
Разом з тим, хочу наголосити: те, що "Свободу" позбавили участі в роботі окружних і намагаються не допустити до дільничних комісій, є проблемою не лише "Свободи" – це проблема всього суспільства, усіх учасників політичного процесу в нашій державі. Адже позбавлення партій можливості контролю за виборами та підрахунком їхніх результатів фактично перетворює весь виборчий процес на фікцію, позбавляючи процедуру виборів реального змісту. Тепер, після останнього рішення Київського апеляційного суду, який укотре яскраво продемонстрував фактичну бездіяльність судової системи в умовах брутального порушення владою Конституції та законів, сподівання на чесні вибори близькі до нуля.
Проте суддівська система ще має останній маленький шанс зберегти обличчя й довести, що судова гілка влади в Україні – не лише "хлопчики на побігеньках" у Адміністрації Президента. Ми підготували позовну скаргу на рішення Київського апеляційного адмінсуду. Чи спроможна судова система на об'єктивний її розгляд?
З повним текстом апеляційної скарги можна ознайомитися тут: http://www.svoboda.org.ua/dokumenty/inshi/032791/
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.