Як Попандопуло: зграя Януковича вже три роки сортує Україну й українців. Проте, грабує всіх однаково і на Заході і на Сході.
Напередодні під час засідання Кабінету Міністрів України народні депутати фракції ВО "Свобода" Едуард Леонов та Святослав Ханенко презентували журналістам і членам Кабміну аналіз розподілу коштів субвенцій та державних програм між областями України. Цей документ підготувала фракція націоналістів у Верховній Раді.
За вказівкою Азарова просто на очах у журналістів відбулася спроба вивести із залу засідань народного депутата Едуарда Леонова. Однак після заяви свободівців про незаконність цих дій намагання позбутися представника "Свободи" припинилися.
Як свідчать результати аналізу, непропорційний розподіл урядом трансфертів з держбюджету між територіальними одиницями України, за якого не враховуються ні чисельність населення територій, ні показники певної галузі, в останні три роки став нормою. При цьому, незалежно від галузевого напряму, безумовними "фаворитами" за обсягом розподілених коштів субвенцій та державних програм є Донецька і Луганська області, "аутсайдерами" – західно- та центральноукраїнські області.
Так, 2013 року Донецька область отримає кошти субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій у сумі 400,6 млн. грн., що складає 30 відсотків від загального обсягу субвенції. При цьому частка населення Донецької області у загальній чисельності населення країни складає 9,6 відсотка.
Якщо розділити обсяги субвенцій капітального характеру та капітальних видатків, розподілених на територію, на чисельність населення територій, то отримаємо, що 2013 року на мешканця Донецької області теоретично припадає близько 218,4 грн., на мешканця Луганської області – 182,1 грн., у той час як в середньому по Україні цей показник становить 91,4 грн. При цьому мешканець Одещини за цими розрахунками отримає 54,6 грн. субвенцій (у 4 раза менше, ніж мешканець Донеччини), Тернопільської області – 51,9 грн. (у 4,2 раза менше), Черкаської області – 45,5 грн. (у 4,8 раза менше), Харківської – 43,7 грн. (у 5 разів менше), Івано-Франківської – 43,1 грн. (у 5,1 раза менше), Чернівецької – 42,8 грн. (у 5,1 раза менше), Автономної Республіки Крим – 42,4 грн. (у 5,2 раза менше), Вінницької області – 40,0 грн. (у 5,5 раза менше), Закарпатської – 37,2 грн. (у 5,9 раза менше), Полтавської – 25,9 грн. (у 8,4 раза менше).
На своєму засіданні 20 березня 2013 року уряд розподілив кошти на будівництво, реконструкцію та ремонт доріг загального користування у сумі 7,7 млрд. грн. Порядок денний цього засідання уряду не було заздалегідь (за день) оприлюднено на офіційному сайті Кабінету Міністрів України. А матеріали засідання (проекти рішень) було передано до секретаріату фракції, що є структурним підрозділом Апарату Верховної Ради, об 11:45 при тому, що засідання уряду почалося о 10:00.
При тому, що в середньому по Україні обсяг коштів, спрямованих на будівництво, реконструкцію і ремонт доріг державного значення складає 280,4 тис. грн. на 1 кілометр, Донецька область отримає у 6,7 раза більше – 1868,0 тис. грн. на 1 кілометр. Дніпропетровська область – 1272,0 тис. грн. на 1 кілометр, або у 4,5 раза більше від загальноукраїнського показника. Це і не дивно, адже віце-прем'єр-міністр України, який курує питання розвитку інфраструктури, походить саме з Дніпропетровської області.
Не краще справи із розподілом субвенцій на охорону здоров'я. Минулого року Донецька область отримала медичних субвенцій на суму 487,9 млн. грн., або 23,5 відсотка від загальноукраїнського обсягу. Минулого року розрахунковий обсяг субвенцій медичного напряму на мешканця Донецької області склав 111,5 грн., при тому що на мешканця Хмельницької, Херсонської, Тернопільської, Чернівецької, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської областей та Автономної Республіки Крим він становить всього 16,5 грн., або у 6,7 раза менше.
З розподілених 2012 року коштів Загальнодержавної програми "Питна вода України" у сумі 83,3 млн. грн. більше половини коштів (42,5 млн. грн. або 51,1 відсотка) отримала Донецька область. Крім того, минулого року для Донецької області було передбачено окрему субвенцію з Державного бюджету України на реконструкцію та капітальний ремонт об'єктів централізованих систем водопостачання та водовідведення у сумі 21 млн. грн.
Донецька область отримала майже половину (200 млн. грн.) обсягу субвенції на капітальний ремонт систем централізованого водопостачання та водовідведення. Решту коштів розподілено між Луганською (130 млн. грн.), Запорізькою (50 млн. грн.), Дніпропетровською (40 млн. грн.), Миколаївською (10 млн. грн.) і Херсонською (10 млн. грн.) областями. Решта регіонів України не отримали жодної копійки.
"Прикро, але мешканці Донбасу не відчувають такої "підтримки" з боку уряду Азарова та не помічають тих величезних коштів, які б мали служити розвитку інфраструктури, удосконаленню системи медичної допомоги, будівництву об'єктів соціально-культурної галузі. З усього можна зробити висновки, що кошти, які у великих обсягах надають східним регіонам, не працюють на поліпшення якості життя його мешканців, а осідають у структурах, підконтрольних владі", – зазначили депутати-свободівці.
Фракція ВО "Свобода" планує скерувати результати аналізу керівникам органів місцевого самоврядування всіх регіонів України для інформації та відповідного реагування. Крім того, депутати-свободівці звернуться до Рахункової палати України щодо включення до плану роботи питання про аудит розподілу коштів окремих субвенцій та державних програм між адміністративно-територіальними одиницями 2011- 2013 рр.
Довідка: Минулого тижня народні депутати від ВО "Свобода" зареєстрували законопроект N2622 "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій", який передбачає, що розподіл субвенції між областями буде здійснюватися пропорційно фактичній чисельності населення адміністративно-територіальних одиниць згідно даних Державної служби статистики України.
P.S. Побіжний аналіз розподілу субвенцій з державного бюджету не залишає сумнівів у тому, що Партія Регіонів продовжує ділити українців на сорти, як робила це у 2004 році. При цьому Донбасу від третини розподіленого загальноукраїнського пирога ніяк не легше, ніж моїй рідній Сумщині, Тернопіллю чи Буковині, які ледве згрібають крихти з розібраного столу. Просто переважну більшість регіонів України зграя Януковича грабує під час поділу бюджету, а донеччан дурять, коли освоюють вже виділені кошти. Через органи виконавчої влади, яка годує байками тамтешніх мешканців про всеосяжне й безповоротне покращення, бюджетні кошти широкими потоками спрямовуються в сім"ю, мілководними ріками – до кишень дрібних чиновників і лише поодинокими потічками вони доходять за призначенням. Саме тому, життя простого українця в Донецьку майже не відрізняється від життя мешканця Сум, Одеси чи Львова. Янукович зі своїми принципами розподілу та освоєння бюджетних коштів сприймається скрізь не інакше як шахрай Попандопуло з відомої совєтської кінстрічки і наше спільне завдання якнайшвидше відірвати його від корита. Разом з його злочинною зграєю. Назавжди!!!
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.