Революція оборонних закупівель
Революції бувають різними – гучними, на вулицях, з палаючими очима; а бувають – тихими, на папері, з затамованим подихом і системними наслідками.
Верховна рада ухвалила довгоочікуваний Закон "Про оборонні закупівлі".
Це поворотна точка для всієї оборонно-промислового галузі, який в корні змінює підходи до ціноутворення, контролю якості та взаємовідносин замовників і виробників озброєнь та військової техніки.
Багато з нововведень є революційними – галузь чекала їх роками. Якщо дуже кеоротко про нову нову еру оборонних закупівель:
👉 закон нівелює численні корупційні ризики при здійсненні оборонних закупівель і розділяє всі оборонні закупівлі на відкриту і закриту частини, що унеможливить маніпуляції з непрозорим відбором виконавців та визначення ціни закупок.
👉 відтепер під час вибору виконавців оборонного замовлення буде застосовуватися критерій "вартість життєвого циклу" продукції оборонного призначення, що відповідає кращим стандартам країн-членів НАТО та ЄС.
👉 документ також передбачає поступовий перехід до державного підтвердження якості на основі підходів, що використовуються у відповідних стандартах НАТО.
👉 план оборонних закупівель буде формуватися на трирічний період, що значно спростить планування виробництва;
👉 виконавці та постачальники оборонного замовлення будуть визначатися автоматизованою системою Електронного реєстру;
👉 постійний та проміжний контроль всіх ланок виробництва, що часто призводило до корупційних ризиків поетапно буде замінено на систему сертифікації якості продукції;
👉 система військових прийомок буде замінено на нову систему контролю якості, який буде забезпечувати новий спеціальний створений орган гарантування якості продукції;
👉 ціноутворення по розрахунково-калькуляційних матеріалів (РКМ) буде замінено новою, яку має розробити Кабінет міністрів у підзаконних актах;
👉 закон нарешті пропонує встановлювати фіксований рівень рентабельності оборонних контрактів і не допускає можливість її регулювання рішеннями замовника на власний розсуд.
Щиро дякую усім, хто брав участь в розробці законопроекту. В першу чергу Світлану Панаіотіді, Артура Переверзєва, Вадима Малорода, Маріану Безуглу, Олександра Завітневича, Тараса Ємчуру та Ігоря Копитіна.
І не буду приховувати, я пишаюсь тим, що до експертної групи з розробки законопроекту були залучені також юристи та фахівці "Укроборонпрому".
Чекаємо підпису президента і підготовки усієї нормативної бази, яка необхідна для втілення закону в життя.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.