17 березня 2023, 10:23

Виклики відбудови: спроможність та довіра

На сторінці Державного агентство відновлення вже є офіційний пост про це. Тут скажу від себе.

Вчора ми зустрічались з послами країн G7, а також Швейцарії, Швеції, Норвегії, Данії та Представництва ЄС.

Особисті регулярні зустрічі важливі – спільні емоції, тривоги і мрії допомагають донести те, що не завжди можна викласти у офіційних листах.

Найближчі роки країни-партнери та міжнародні інституції будуть головним джерелом коштів на відновлення та відбудову країни. Утім попереду нас чекає два головні виклики – спроможність та довіра.

СПРОМОЖНІСТЬ. Масштаб завданих росією руйнувань є величезним. У найближчі роки Україна стане головним будмайданчиком не лише Європи, а й світу. Координація такої кількості одночасних проєктів вимагатиме від нас неабияких організаційних ресурсів. Для країни, яка все ще потерпає від війни це не проста задача.

Просто для прикладу, зараз наша команда сфокусувалась на 11 найбільш пошкоджених регіонах. За перші півтора місяця ми отримали запити щодо відновлення більш як 8400 об'єктів. Проєктно-кошторисна документація є менш ніж в одного відсотку від всього обсягу зруйнованої інфраструктури. (І це очевидно – під обстрілами не до проєктних робіт.)

Нам треба готуватися, що надалі для передачі таких проєктів на фінансування міжнародним інституціям, по всій країні мають вирости сотні експертів, інженерів, екологів, юристів та фінансистів. Ми в Агентстві вже сформували команду, яка допомагатиме регіонам готувати обʼєкти до відбудови. І я вірю, що нам вдасться.

Але вчитися працювати за міжнародними стандартами треба усім – органам влади, підрядникам та проєктним організаціям. І – важливо – змінювати свої підходи потрібно буде також і нашим партнерам – міжнародним фінансовим інституціям. Ми неймовірно вдячні їм за допомогу, але і їх фахівці мають бути готові до розгляду тисяч проектів, замість десятків; робити це не роками, а протягом місяців; і все це потребує зміну і пришвидшення процедур.

Фронт відбудови вже тут, відновлювати інфраструктуру треба вже зараз, тому часу обмаль і підтримка партнерів у цих питаннях є конче необхідною. І вчора я просив про таку підтримку.

ДОВІРА. Наш головний актив у цій війні і у подальшій відбудові – це не гроші, не зброя і не будматеріали, а саме довіра. Без неї у нас би не було ані зброї, ані підтримки. Без довіри з боку партнерів та донорів не буде і коштів на відбудову.

Досягається вона прозорістю та підзвітністю. Звісно, ми будемо впроваджувати міжнародні стандарти запобігання конфлікту інтересів та хабарництва. Це не означає, що не буде помилок. Наразі у центральному апараті і офісах Агентства у регіонах працює майже дві тисячі людей. І серед них не всі янголи. Тому проблеми звісно будуть. Але головне – це правила, процедури й відповідна реакція на зловживання. Вона буде. Але антикорупційні заходи – це лише маленька частина заходів.

Я вважаю, що найбільш ефективним інструментом боротьби зі зловживаннями є максимальна відкритість, яка може бути забезпечена цифровізацією усіх етапів відбудови. Вже у квітні ми почнемо запуск серця цієї інфраструктури – Єдиної системи управління відбудовою (ЄСУВ), яка з часом стане доступною не лише органам влади та донорам, а й усьому суспільству. Кожен громадянин зможе відстежувати і отримати доступ до усіх даних проєктів відбудови на кожному етапі реалізації...

І ще один дуже важливий аспект довіри. Це наші стосунки та робота з органами місцевого самоврядування. Декілька разів від різних далеких від нашої роботи людей чув, нібито у регіонах Агентство сприймають як загрозу процесам децентралізації. Припускаю, що проблема може бути у комунікації, але це повна нісенітниця.

Скажу зараз і буду повторювати ще багато разів. Агентство не визначає потреби регіонів. Органи місцевого самоврядування визначають свої потреби самостійно. Агентство нічого ні у кого не забирає, не є і не буде власником проєктів відбудови і не нав'язує свої пріоритети.

Зрештою, наша команда у буквальному сенсі живе з регіонами вдень і вночі, зустрічається з керівниками місцевої влади і я точно можу вам сказати: вони самі краще за всіх знають, що і як їм потрібно відбудувати. Наша задача – в межах нашого фінансування і у рамках державних пріоритетів допомогти регіонам там, де у них немає спроможності.

І я вірю, що Агентство відновлення стане найбільш довіреним і прозорим партнером як для органів місцевого самоврядування, так і для країн-партнерів та міжнародних фінансових інституцій.

Це мрія, якою ми вчора поділились з партнерами і я сподіваюсь, що нас почули.





Чому Трипільська ТЕС не була достатньо захищена та чи вдасться ворогу знищити українську енергосистему

Через втрату Трипільської ТЕС виникло багато питань про ступінь захисту енергетичних об'єктів України від атак ворога. Агентство відновлення захищає лише частину енергетичних об'єктів розподільчої мережі, але далеко не всі...

Проєкти відновлення: зустрічі держави і бізнесу

До кінця листопада плануємо провести чотири великі зустрічі з представниками будівельного ринку прифронтових областей, які найбільше постраждали від воєнних дій...

Нові правила тендерів відновлення

Наприкінці літа Агентство відновлення розпочало перші тендери на проектні та будівельні роботи з відновлення житла та соціальної інфраструктури...

У Ягідному розпочинається відбудова житла: відновлюємо одне з найбільш постраждалих українських сіл

Розбиті й понівечені житлові будинки, зруйнований сільський клуб, спалена військова техніка окупантів на вулицях та школа, яка перетворилася на вʼязницю для 370 людей – таким село Ягідне на Чернігівщині бачили ті, хто приїздив туди після деокупації...

Розпочали відновлювальні роботи у Макарові Київської області

Це один із населених пунктів, який найбільше постраждав через вторгнення російських військ. Відбудова житла у таких містах і селах – один із наших пріоритетів...

Запрошуємо на тендери з відновлення Посад-Покровського 

Агентство відновлення оголосило перші 2 тендери на будівництво 13 житлових будинків у селі Посад-Покровське Херсонської області. Усього буде проведено  9 тендерів – від 5 до 14 будинків у кожному...