29 листопада на "Фільмо-ТІКу" – "Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939"!
29 листопада 2012 року о 18:30 год. у приміщенні благодійного фонду "Смолоскип" (м. Київ вул. Межигірська, 21) продовжує свою діяльність новий підпроект Толоки інтелектуальних комунікацій – "Фільмо-ТІК".
Нагадуємо, що учасники цього підпроекту переглядатимуть документальні та художні фільми переважно історичної тематики і обговорюватимуть їх. Передуватиме перегляду невелика лекція експерта, суголосна темі фільму.
Цього разу буде перегляд і обговорення документального фільму
"Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939"
(режисер Тарас Химич, продюсер Тарас Чолій, композитор Любомир Соломченко).
Вступне слово – Іван Коломієць, культуролог, політолог, дослідник історії Підкарпатської Русі.
Запрошуємо усіх співгромадян, які мають бажання шукати істину в історії та сьогоденні. Вхід вільний!
Додаткова інформація за тел. 067 538 90 41
Довідка. 10 вересня 1919 року Закарпаття під назвою Підкарпатська Русь увійшло до складу Чехословацької республіки. У міжвоєнний період в краю були сприятливі умови для національного та культурного відродження русинів-українців. Втім Европа готувалась до нової війни. 29 вересня 1938 року відбулась Мюнхенська конференція. Частина Чехословаччини – Судети – перейшла під владу Третього Райху. Щоб зберегти країну, чехословацький уряд був змушений надати автономію Словаччині та Підкарпатській Русі. 14 березня 1939 року проголошено Карпатську Україну.
У фільмі поєднано три сюжетні лінії – розповіді очевидців, маловідомі документи, майстерно відзняті краєвиди та художні сцени. У звуковій палітрі кінострічки гармонійно переплетені авторська та етнічна музика.
Для створення фільму використано кадри кінохроніки кінооператора Каленика Лисюка, чехословацькі військові хроніки, а також матеріали британського журналіста Майкла Вінча та кореспондента американської газети New York Times Ен МакКормік, які працювали тоді в Карпатській Україні як міжнародні спостерігачі.
Важливою лінією у документальній стрічці є спогади очевидців й учасників подій міжвоєнного періоду на Закарпатті. Загалом до фільму було опитано понад 20 людей. Зокрема, у фільмі використано уривки спогадів з інтерв'ю Степана Стойки, Євгена Гладишевського, Юрія Сливки, Василя Белея, Богдана Пришлякевича, Анастасії Халахан та інших. Деякі з очевидців вже померли (Михайло Петричко та Панько Попович).
У фільмі відтворено культурне життя, елементи одягу та побуту русинів-українців Закарпаття, реконструйовано костюми січовиків Карпатської Січі, однострої пластунів, майстерно відзняті гірські пейзажі. Такі деталі роблять фільм колоритним та ознайомлюють сучасного глядача з культурними особливостями місцевості та людей, що жили у 1919-1939 роках. Навіть спеціально відзняті художні сцени, використані у фільмі, відтворені на основі історичних фактів.
Стрічка є новою спробою усвідомлення історичної ролі Закарпаття для України та Центрально-Східної Европи. Це епічна розповідь про історію розвитку й становлення цього мальовничого куточку України. Адже багатонаціональний край в минулому неодноразово ставав причиною воєн і геополітичних конфліктів.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.