То хто кого позбавив житла?
Щойно Віктор Ющенко призупинив дію постанови Кабміну про "забезпечення житлом окремих категорій громадян", як в Інтернеті пішов гуляти класичний "вірусний" банер: "Ющенко лишил украинцев жилья". Він веде на інформацію про призупинення постанови – однак без пояснення ані суті цього документу, ані аргументів президента. Власне, така оперативність піарників БЮТа може свідчити про те, що перспективу призупинення постанови розуміли і до неї готувались. Чому? Бо не могли не передбачати реакції президента на відверто лобістський документ.
Якщо поглянути не на гучні слова, а на суть документів, бачимо: вона проста. Кабмін Тимошенко бажав витратити державні кошти на добудову чи купівлю житла (якого – визначали б чиновники Державної іпотечної установи при Міністерстві фінансів) – і розподілу його за "відповідними" критеріями. Зважаючи на наближення виборів, інакше ніж годівничкою і джерелом підкупу виборців таку схему важко назвати.
Тепер уявімо собі, що Постанова Кабінету Міністрів України від 17 червня 2009 р. N 684
"Про заходи із забезпечення житлом окремих категорій громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання" набула чинності.
З бюджету, який і без того порожній, на законних підставах вилучаються кошти (говорили про принаймні 1 мільярд гривень).
Їх розподіляє Державна іпотечна установа – орган Міністерства фінансів. Тобто, сторона, зацікавлена у добробуті керівництва уряду.
Про наявність у БЮТ депутатів, які займаються будівельним бізнесом і можуть прямо виграти від залучення цих коштів, написано чимало.
Тож не виключено, що за державні кошти буде гарантовано попит близьким до БЮТ структурам.
А самі квартири розподіляються за невизначеними критеріями "категоріям громадян, які мають право (на отримання житла) ". Враховуючи кількість різноманітних категорій пільговиків і довжину черг на житло, – можна припустити, що попит на ці квартири буде. А задовольнити його можна по-різному – адже критерії не встановлені. Десь чиновники нагріють руки на розподілі; десь буде віддячено потрібній людині; а десь, перед телекамерами, ощасливлять кілька сімей... які із вдячності проголосують за БЮТ.
От такий колообіг коштів без випуску за межі "системи БЮТ" пропонувався.
Ющенко це цілком логічно зупинив. Більше того, ним запропоновано альтернативу. Ще минулого літа українські будівельники зверталися до президента з проханням про допомогу. Було створено робочу групу, яка напрацювала схему, на кожному кроці якої гарантувався контроль за коштами і максимізація ефекту від них.
Пропонувалося, що під гарантовані цінні папери Державна іпотечна установа мала залучити через Ощадбанк 1 млрд.грн. коштів НБУ, які в подальшому повинні були надаватись громадянам як пільгові довгострокові кредити.
Таким чином, ці кошти спрямовувалися на інвестування – із можливістю їх поступового повернення.
Як зазначають представники президентського секретаріату, ще у квітні цього року був виданий відповідний указ президента, а також прийнятий закон щодо запобігання кризовим явищам у будівельній галузі, де було закріплено відповідний механізм.
Тож, якщо Кабмін Тимошенко хоче справді забезпечувати громадян житлом, варто прийняти узгоджену позицію і реалізувати її.
Кабмін, бажаючи отримати свою вигоду, пішов своїм шляхом. Не вийшло. То, може, уряд таки повернеться до узгодженої позиції – і люди таки матимуть шанс отримати квартири?
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.