29 березня 2010, 16:00

Головна помилка влади

Днями виступ одного з міністрів ще раз продемонстрував, чому нинішня влада приречена на поразку – за що би не бралась.

Поразка, як і розруха, починається в головах. Від того, на що налаштована людина, як вона мислить і які варіанти бачить можливими – залежать її дії. І якщо в голові від початку – комплекс меншовартості або бажання обміняти інтерес країни на свій власний, - поразка гарантована.

Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко на зустрічі з журналістами в Брюсселі витратив час на те, аби пояснити, у яких сферах "Україні без Росії не обійтися".

Очевидно, це і було повідомлення, яке міністр транслював Європі від свого політичного керівництва. І від того, що нинішня українська влада налаштована на плачі і самоприниження – сумно. Таких у світі зневажають – насамперед ті, до кого вони намагаються підлеститись.

Практично всі українські політики у різний час заявляли про те, що вестимуть не проросійський чи прозахідний курс, а проукраїнський. Не є винятком і очільники Партії регіонів.

Але проукраїнський курс диктує іншу поведінку: пояснювати Європі не те, чому ми залежимо від Росії – а те, чому Росія залежить від нас. Причому рівно в тих самих сферах, які перерахував пан Грищенко: "в галузі ядерної енергетики, авіабудування, транспорті, в сільському господарстві" – і список можна продовжувати.

Більше того, в нинішньому світі всі країни залежать від інших. Але це – підґрунтя для співпраці, а не самообмеження чи намагання побудувати чергову тіньову схему.

Підхід, який заснований на міфі про власну меншовартість, не приведе нікуди, окрім поразки. І українська делегація на газових переговорах, думаю, добре це відчула.

У світі поважають лише ті країни, які вміють чітко визначити свій інтерес і захищати його, користуючись усіма наявними способами або створюючи нові. У тому ж газовому питанні, наприклад, існують цілком придатні до запуску напрацювання президента Ющенка.

Так, уже рік урядами (і попереднім, і нинішнім) практично нічого не робилося щодо виконання Брюссельської декларації між Україною і ЄС. Якось забулося, що ті домовленості передбачали залучення мільярдів європейських коштів для модернізації української ГТС – а відтак, вибивання козирів з рук прибічників різних "потоків" (особливо прибічників у країнах ЄС, яких Росія намагається "розкрутити" на фінансування цих "потоків").

Інший напрямок – створення Каспійсько-Чорноморсько-Балтійського енерготранзитного простору за участі країн, які видобувають енергоносії, які їх транспортують і які їх споживають. Така ініціатива краще, ніж будь-який консорціум, сприяв би оптимізації транзиту – при посиленні позицій України як основного транзитера.

Спроба задіяти ці механізми створила би відразу кілька додаткових майданчиків для гри – що при вправному їх використанні збільшує для Росії тиск щодо перегляду дискримінаційних угод 19 січня 2009 року. Саме так – наступаючи, використовуючи свої можливості – діють успішні керівники успішних країн.

Натомість нині українські делегації скрізь по світу намагаються сподобатись Росії, принижуючи себе і свою країну. Чим не можуть викликати у росіян іншої реакції, ніж зверхньої поблажливості – і бажання скористатися із слабкості такої країни.

Так що доки капітулянтського підходу не буде змінено – потуги нинішньої владної команди приречені.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Відвернути від катастрофи

Із наближенням третіх роковин повномасштабного російського вторгнення (і 11 – початку нинішнього етапу війни з ордою) вся розбіжність сценаріїв, схоже, схлопується до трьох...

ПРИБОРКАТИ КРОКОДИЛА

Багато пишу про те, що західний демократичний світ опинився немов у оповіданні про барона Мюнхгаузена: між рикаючим левом агресивних диктатур (росія, іран, кндр), які розпочали військову агресію, і огидним крокодилом популізму, який поглинає західні суспільства, спотворює представництво і кратно знижує ефективність і спроможність держави...

GAME OF CHICKEN / ГРА В БОЯГУЗА

Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні (який явно не досяг сподіваної мети), повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців і свіжі залякування "вундер-булістикою", – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії...

Закон сам себе не виконає

20 серпня 2024 року Верховна Рада України 265 голосами підтримала законопроект 8371 – суттю якого є заборона діяльності в Україні російської православної церкви...

Прості рішення

У популістів дуже популярне слово "просто". Бо легше навʼязувати популярні, хоч і нездійсненні варіанти. "Відняти й поділити." "Всіх, хто не згоден – в окопи"...

Не втратити жодного голосу

Про те, що вибори цього року будуть жорсткі і безкомпромісні, не сказав ще хіба що ледачий. І саме у зв'язку з таким характером виборів, опозиції необхідно проявити витримку, тверезий розрахунок і стратегічне мислення...