Важливе про екологічний аспект фармацевтичного виробництва – до Дня довкілля
"Ми готові зрубати дерево, якщо нам потрібна зубочистка" – це сказав німецький журналіст і телеведучий Роберт Лембке.
Щороку в третю суботу квітня в Україні відзначають День довкiлля. Цього року я приєдналася до екологічного проекту Greening The Planet і висадила разом з редакцією "Української Правди" шістнадцять кленів і сакур, які з часом перетворяться на Алею свободи слова в парку Марії Заньковецької. Я посадила сакуру, яка через кілька років зацвіте і буде радувати людей, які відпочивають в парку.
На перший погляд, одне дерево – це крапля в морі, проте море складається з таких крапель. Люди в ста країнах світу приєдналися до української акції Greening The Planet і висаджують мільйон дерев у різних куточках планети, щоб привернути увагу до проблем екології.
Я як людина з багаторічним досвідом у фармсферi розумію, наскільки важлива екологія. І часто згадую Вільяма Берроуза з його вічним питанням "... джунглі Борнео і Південної Америки зникають... щоб розчистити шлях – кому?"
Фармацевтичні виробництва сьогодні є глобальною проблемою для екології, але без виробництва лікарських засобів у людства шансів мало – пандемія СOVID-19 стала тому наочним прикладом. Але це означає, що кожна фармацевтична компанія повинна подбати про максимальну безпеку виробництва i таку ж безпечну утилізацію своїх виробничих відходів.
У країнах ЄС ще в 2000 році був розроблений принцип збору непотрібних або прострочених лікарських препаратів у населення. У нашій країні такий підхід цілком можливий: суспільство готове сортувати сміття, і в даному випадку ліки не дуже відрізняються. Реальні приклади поруч: зелена енергетика, сонячні електростанції, і цей ряд можна продовжувати довго.
Ще одна тема, до якої я постійно повертаюся, – це екологічно безпечна упаковка і причини, за якими вона у нас не приживається. Я розумію, що упаковка "продає". А еко-упаковка погано продає: вона не вражає споживача, не приваблює, не заворожує. З чого я можу зробити висновок: до еко-упаковці ми швидко не перейдемо, і це стосується не тільки фарми, а й усiх сфер виробництва.
У Європі підхід до еко-упаковки принципово інший. За даними видання Neue Verpackung, у 28 країнах ЄС ступінь переробки використаної паперової та картонної упаковки становить 85,8%, на другому і третьому місцях за ступенем переробки – упаковка з металу (78,3%) і скла (74,1%). А товари, на упаковці яких значиться "recycling", користуються великим попитом: покупець готовий платити не тільки за товар, а й за екологію.
Велика справа починається з малого, наприклад, з висадки дерев у парку. Це вчить дітей бачити, виховує культуру і любов до навколишнього середовища.
Так, може, час відмовитися від пластикових стаканчиків на користь паперових і завести правило брати до магазину еко-торбину та не купувати кожен раз пакети?
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.