26 днів війни
"Хоч би як важко нам було, але вже точно не буде соромно", – Валерій Залужний. Готова підписатися під кожним словом.
Спочатку були 10 днів шоку і стан зціпеніння. Складно було зрозуміти, що відбувається з тобою. Не могла говорити, не могла їсти, не могла писати, не могла спати. Не могла, не могла, не могла... Зайві 2 кіло ваги, що не піддавалися у мирний час, – ба-бах – і мінус 10 кг. Мені здається, що я зараз не тільки про себе, а про багатьох в Україні, про багатьох жінок як мінімум.
Далі дні усвідомлення всього. Згадувала лютий-березень-квітень 2014-го, коли майже щодня плакала. Сьогодні теж плачу іноді. Рятував та рятує фейсбук, інстаграм, ютюб. Місце, де слухають, де говорять та показують Київ, Харків, Чернігів, Суми, Херсон та Маріуполь. Жахи війни, які нам принесли "рятувальники та визволителі" другої армії світу. Як таке можливо? Можливо. Реально. І наші ЗСУ, які протистоять цьому натиску. Ефективно. Я б навіть висловилася по-жіночому – елегантно і зі смаком.
Супермаркети, заправки, банки, ринки працюють. Хліб привозять. Молоко та яйця є.
А що ж із ліками?
- Україна з 24 лютого перебуває у стані війни. Як би ви охарактеризували ситуацію на фармринку України?
Потрібно відразу сказати: ми у війні вже 8 років, і якщо раніше ми були на відстані, то це не означає, що її не було. А зараз, як кажуть військові, точиться гостра фаза.
Ще місяць тому компанія Delta Medical складала інші, мирні плани, але зараз усім треба перебудовуватися на "військові рейки". І це складно. Чому? Тому що не вистачає персоналу в аптеках, порушено логістичні ланцюжки, комунікацію з центральними офісами аптечних компаній. Також складнощі з надходженням та поповненням запасів із-за кордону, особливо якщо два канали з трьох (море, повітря та земля) – перекриті.
Є ще одна проблема – географічне розташування нашого аптечного складу.
Доставка товарів в аптеки Києва досить складна, бо у місті дуже багато блокпостів. Система, яка до активної фази війни працювала із центральними офісами аптечних мереж, порушена. Їхнє керівництво дає можливість аптекам замовляти безпосередньо, але робота не завжди складається. Багато аптек перейшли на режим доставки з 9:00 до 15:00, і ти можеш привезти товар, але приймати його не буде кому. А бензин 49 грн літр. Тож труднощі є. Але доки ми маємо що розвозити, ми будемо розвозити.
В асортименті Delta Medical не так багато препаратів, які можуть врятувати життя, але це не означає, що наші "вітамінки" у воєнний час не актуальні. Днями я захопила з офісу ящик вітамінів та роздала нашим бійцям на одному з блокпостів. Абсолютно не очікувала, що так будуть раді тому, що я привезла і провела консультації як лікар. Вони жартували, дякували, а в мене тремтіли і голос, і руки, мабуть, від щастя доброї справи і часточки позитиву.
Зараз дуже важливою є логістика. З початку березня Delta Medical поновила роботу. Спочатку ми мали проблеми з людьми. Зараз є кістяк, який приходить на роботу день у день. І це не лише працівники складу, це співробітники різних відділів.
Це нормально боятися обстрілів та бомбардувань. Але пересилити це в собі та постаратися вийти на роботу, розуміючи, що від твоєї роботи і твоїх "вітамінок" (назвемо їх так) дуже багато залежить – настрій і стан людей у Києві, Дніпрі, Черкасах, Полтаві, Одесі, Миколаєві та інших містах. Ми маємо бути на відстані доступу до мирного населення, адже не всі виїхали з Києва та не всі виїхали з України. Адже хліб хтось привозить нам щодня.
- Чи можемо ми сподіватися, що після перемоги фармринок отримає новий імпульс для розвитку?
На це запитання у мене поки що тільки одна відповідь – життя не буде у тих, хто ще спонсорує терор. Ті компанії, які продовжують бізнес на російському ринку, не мають шансів працювати у нас в Україні.
- Ви як керівник Delta Medical завжди мали дуже конкретні позиції та завжди відкрито виступали на боці України (війна 2014, анексія Криму, допомога армії тощо) незважаючи на те, що бізнес є міжнародним. Яку допомогу надаєте Україні зараз?
Ми протягом 2014 року допомагали і продовжуємо допомагати українській армії та медицині. Днями Delta Medical відвантажила зі складу вісім палет кровоспинної марлі ALPE Hemostop. Віддали все, що в нас було в запасі, на потреби армії та МОЗ. Ми допомагатимемо і жарознижувальними, і болезаспокійливими. Допомагатимемо всім, що є. Просто в оточенні (я маю на увазі завезення товару з-за кордону) допомагати складніше.
У нас зараз неймовірна підтримка від колег із Європи та країн СНД. Але, з іншого боку, є виробники, які вимагають передоплати. Як не назвати їх фашистами та посібниками рашистів? Стримуюсь.
Час усе розставить по своїх місцях. Бог вибачить, можливо.
- Зараз багато хто переосмислив свої цінності: щось важливе раніше сьогодні вже відійшло на другий план. Що для вас зараз найважливіше? А що стало не важливим зовсім?
Як раніше вже не буде. Ми вже звикли спати не в піжамах. Уже розуміємо, що прасовані простирадла – у минулому. Ми зараз раді з того, що можемо просто поспати. У тривожній валізці з собою корм для песика-йорка та ліки.
Натомість сьогодні ми можемо сказати, що ми – нація. Незалежно від цього, де народилися.
"Зараз життя – це найважливіше", – часто чую сьогодні. А хіба цінність життя була іншою у мирний час? А хіба росіяни не живуть у себе в РФ? Тільки як раби, що готові вбити за кілограм цукру.
Я житиму у вільній Україні.
Мені дуже радісно бачити всіх, хто повертається до життя після шокового стану. Кожен зараз, зокрема й у компанії Delta Medical, має працювати на своєму місці, злагоджено, як музиканти в оркестрі. Ми відповідальні за бізнес у країні. Кровоносна система країни не повинна зупинитися. Це наш фронт.
- Пам'ятаєте, коли влітку знімали документальний фільм про Delta Medical, звучало запитання, що ви б сказали собі самій 20 років тому? А що ви можете сказати собі сьогоднішній?
Я б процитувала нашого головнокомандувача Валерія Залужного: "Хоч би як важко нам не було, але вже точно не буде соромно".
Нікого не засуджую, усім тяжко, усім складно, у всіх свої турботи. Але моя думка: не повинно бути соромно, особливо перед самим собою. Перед своїми дітьми. Перед друзями. Перед майбутнім.
У нас зараз неймовірна підтримка простих людей всього світу. При цьому росіяни довели, що безпечних місць у світі немає в принципі. І якщо Європа думає, що вона в безпеці, хочеться сказати – прокиньтеся, "занепокоєння" вас не врятує.
Фармкомпаніям та дистриб'юторам не повинно бути соромно за свою діяльність сьогодні. А коли я бачу в аптеках та у субдистриб'юторів націнку в 100% на онкопрепарати від Delta Medical, мені здається, що їм має бути соромно. Адже всі це бачать. Невже люди вважають, що війна все спише? А совість?