21 травня 2021, 13:33

Чисто не там, де прибирають, а там, де штрафують

"Чи багато користі від будинку, якщо у вас немає пристойної планети, на якій можна його поставити?" – писав публіцист і філософ Генрі Девід Торо.

Коли кілька тижнів тому я готувала колонку до Дня довкілля, мені на очі потрапили дані The Environmental Performance Index (Індекс екологічної ефективності) за 2021 рік. Щорічне оцінювання в сфері стану навколишнього середовища і життєздатності екосистем охоплює 180 країн світу за 24 показниками в десяти категоріях. Україна 2021 року посіла 109 місце, а найчистішою країною визнали Швейцарію. Це абсолютно логічно, враховуючи шлях, який Швейцарія для цього вже пройшла. Я зібрала сім цікавих фактів про ставлення до екології в цій країні.

Факт N1. Швейцарія стала одним зі світових лідерів за патентами на технології очистки стічних вод.

Але так було не завжди. До 1950-х рр. купатися в швейцарських озерах і річках могли лише люди або дуже хоробрі, або зовсім байдужі до свого здоров'я. Побутові та промислові стічні води без очищення скидали прямо в природні водойми. У 1971 році в Швейцарії таке скидання було заборонено на законодавчому рівні і супроводжувалося драконівськими штрафами. Зараз воду можна пити буквально з-під крана.

А у нас в Україні?

Факт N2. Після ядерної катастрофи у Фукусімі Федеральна рада Швейцарії ухвалила рішення про повну відмову країни від використання ядерної енергії до 2050 року. І вони йдуть цим курсом.

А у нас в Україні?

Факт N3. Сортування сміття в Швейцарії поставлене на законодавчий рівень. Кожен житель країни, незалежно від соціального статусу і матеріального становища, зобов'язаний сортувати свої відходи: скло – до скла, метал – до металу, папір – до паперу, картон – до картону тощо. За порушення – дуже відчутний штраф. За дотриманням правил стежить поліція. Але якщо сміття сортувати не хочеться, то доведеться заплатити податок, щоб відходами займалися спеціально навчені люди.

А у нас в Україні?

Факт N4. Утилізація небезпечних для екології відходів теж регулюється на державному рівні. Наприклад, батарейки та старі електричні прилади, домашню побутову техніку і будівельне сміття утилізують окремо від безпечних відходів. Це ж стосується і РЕТ-пляшок, ламп денного світла, консервних бляшанок – їх спресовують за допомогою домашнього магнітного преса. Цікаво, що використану рослинну олію не виливають у каналізацію, а збирають у пляшки і зливають у спеціальні ємності на пунктах прийому.

А у нас в Україні?

Факт N5. Більше половини електроенергії, що використовується в Швейцарії, виробляється на 556 гідроелектростанціях.

А у нас в Україні?

Факт N6. Уряд Швейцарії запланував збільшити річний податок на забруднення атмосфери вуглекислим газом з € 87 до € 190. Головним забруднювачем швейцарської навколишнього середовища вважається будівельна галузь, тому що за рік будівельних робіт обсяг CO2 збільшується, як мінімум, на 26%, а отже, будівельникам і орендарям доведеться заплатити за це. Кошти мають піти на збереження довкілля.

А у нас в Україні?

Факт N7 (просто кумедний). А ви знали, що пісня групи Deep Purple Smoke on the Water (1972 рік) була написана саме на березі Женевського озера ще до його повного очищення?

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

26 днів війни

"Хоч би як важко нам було, але вже точно не буде соромно", – Валерій Залужний. Готова підписатися під кожним словом. Спочатку були 10 днів шоку і стан зціпеніння...

Оксана Линів: ''Музика – це передача наших емоцій від серця до серця''

Ця програма – кульмінаційний акорд мого циклу "PERSONA CULT з Гульнарою Поготовою", який ми створювали за підтримки Українського культурного фонду...

Джамала: "Моя музика насичена, вона не може бути фоном. І я не можу бути фоном"

Гостя моєї сьогоднішньої програми "Persona CULT з Гульнарою Поготовою" – співачка Джамала. Я могла б говорити про те, що вдома її називають Сусаною, вона любить готувати сніданки і дуже серйозно ставиться до всього, що говорить, робить і навіть одягає...

Фемій Мустафаев: "Мистецтво має підтримувати тих, хто захищає Україну"

Мій гість має не лише унікальний голос, він – справжній син кримськотатарського народу та гордість України. Він часто виступає за кордоном, проте на нього з нетерпінням чекають українські військові на сході, для яких він дав 300 концертів...

Аліє Хаджабадинова: "Мені здається, що в Криму унікальна не так природа, як люди"

Її називають кримськотатарським діамантом у сузір'ї української культури. Її пісні зачаровують, а нитка орієнталізму міцно пов'язує Україну та Крим...

Мер Дрогобича Тарас Кучма: "Культуру треба вміти захищати від того, що насаджується"

Сьогоднішній мій співрозмовник – мер Дрогобича. Дрогобич – перлина Західної України. Важко переоцінити роль та місце Дрогобича в історії України від часів Київської Русі до сьогодні...