Політбіженців та політв'язнів до парламенту не пустять
Висування кандидатів до наступного парламенту приведе до публічних дискусій навколо кількох нових для України проблем. Як виявиться, деякі відомі особистості не зможуть стати навіть кандидатами у депутати.
Так, у останньому варіанті законопроекту передбачається відмова у реєстрації особам, які вибули за межі України для проживання чи з метою отримання політичного притулку. Раніше на цю норму в діючому законі не звертали особливої уваги. Проте, ближче до виборів-2012 нашій владі і керівництву ЦВК треба буде прояснити для себе, що робити з бажанням політичних біженців повернутися у велику українську політику. Потрібно буде вивчити чеське рішення по Б.Данилишину з юридичної точки зору – чи це таки політичний притулок? На той час якусь відповідь від австрійців отримає М.Поживанов, і це може бути саме політичний притулок. Дещо складнішим буде оцінити, що саме робить далеко від Батьківщини екс-голова Держказначейства Тетяна Слюз, і чи може вона бути включена до виборчого списку, скажімо, "Батьківщини"? І чи вважати переїзд Л.Черновецького до своїх європейських угідь – вибуттям для проживання? Хоча в той же час знову отримають мандати ряд подвійних громадян, власники панамських паспортів та володарі карток ПМЖ, які правильно розуміють політику правильної партії. Депутат на гачку – керований і прогнозований.
Очевидно також запрацює норма закону про заборону висування громадян, щодо яких набуде законної сили обвинувальний вирок суду за вчинення умисного злочину. Згідно діючих планів, такі вироки отримають Ю.Тимошенко, Ю.Луценко, а також ряд їхніх менш відомих колег. Навіть умовний вирок завадить цим громадянам балотуватися, і зрозуміло, що партія Тимошенко без участі самої Тимошенко матиме дещо меншу популярність і результат.
Загалом же законопроект не пропонує механізмів захисту кандидатів від адмінресурсу. Їм можна відмовити в реєстрації за "неналежне оформлення документів", а ця норма восени 2010 трактувалася довільно і суб'єктивно. Також є в тексті проекту довгий список причин для винесення попередження – підкуп виборців, використання службового становища тощо. Поки що є шанс на негласне погодження норми про те, що кандидат може отримати хоч 10 попереджень – але це не веде до зняття з реєстрації. Якщо цей дух закону закріпити у формулюваннях, це приведе таки до лібералізації кампанії та залишить у бюлетенях достатньо цікавих і нових політиків. В інакшому випадку відмови та зняття з реєстрації приведуть до виборів без вибору.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.