Графа "Проти всіх" потрібна для оцінки ВСІХ політиків
В опитуваннях громадської думки щодо політичних рейтингів соціологи продовжують ставити графу "Проти всіх", і останнім часом саме так проголосувати збираються від 7 до 20% опитаних. Проте на найближчих парламентських виборах такої опції у виборця не буде. Ліквідацію подібної норми пропонує у своєму законопроекті Мінюст, і навіть Венеціанська комісія підтримає такий крок.
Рейтинги українських партій і політиків тим часом упали до історичних мінімумів. Тримаються "ядерні" фан-клуби Тимошенко і Януковича (по 15%), ще 10% виборців класично голосують за владу. Величезна кількість українців не довіряє ні нинішній владі, ані попередній. "Політичні проекти", які претендують на роль третьої сили з новими обличчями – змогли очарувати досить обмежену кількість прихильників. Решта розуміє, що вожді опозиції набагато ближчі до вождів при владі, ніж до народу. Вони схожі за розміром та джерелами походження власних капіталів, близькі за реальними цінностями та моделями поведінки, переплетені особистими та навіть кумівськими стосунками. Представники "типу еліти" не їздять у маршрутках, не знають ціни картоплі на базарі та навіть не спілкуються із нормальними людьми. Відповідно, їх дії не можуть бути спрямовані на захист інтересів більшості населення. Поділ на "владу", "опозицію" та "нових" є цілком умовним – це як фасувати однаковий товар у різнокольорові упаковки, щоб створити ілюзію вибору для споживача.
Голосування "проти всіх" завжди було можливістю взяти участь у виборах тим, хто розчарувався у нинішньому типі політиків, але не бажав залишити свій бюлетень напризволяще. Кількість таких голосів показувала загальний рівень політичного протесту і зростала як відповідь на сірість політиків. У разі зняття опозиційних політиків з виборів їхні виборці могли проголосувати саме "проти всіх".
Як же поведуть себе тепер ті, хто оцінює ВСІХ діючих політиків вельми скептично? Цілком логічно, що впаде загальна явка, і в середньому по країні вона в 2012 не перевищить 55-60%. Зросте кількість недійсних бюлетенів. І на багатьох із них з'являться написи парканного стилю – суб'єктивні і емоційні оцінки політикуму. Адже заклик до бойкоту виборів у нас усе ще залишається карним злочином.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.