Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Нову Раду потрібно обирати за системою відкритих списків.

02 серпня 2016, 16:03

Низька ефективність роботи Верховної Ради 8 скликання знову актуалізує питання можливих дострокових парламентских виборів. Проте, якщо провести їх на чинним законом про вибори – нова Рада буде не кращою. Довибори 17 липня на семи мажоритарних округах показали, що в даних соціальних та політичних умовах мажоритарні вибори в Україні перетворюються в аукціон по скупці голосів. Відповідно, після позачергових виборів новообрані депутати будуть займатися "поверненням інвестиції", а не тим, чого від них чекає суспільство. Взагалі в багатьох європейських країнах, особливо співставних за розміром з Україною, мажоритарна система чи її модифікації ефективно працюють уже століттями. Проте, ми говоримо про сьогоднішні реалії, падіння доходів, розчарування в політиці та клептократичну владу.

Саме тому, позиці Радикальної партії однозначна – нові вибори лише після зміни виборчої системи і ліквідацію мажоритарної складової. Таку ж позицію висловлюють переважна більшість профільних експертів, представники інших опозиційних партій.

У Верховній Раді відбулося кілька засідань робочої групи під головуванням спікера А.Парубія, і вже це показує важливсть даного питання. Розглянуто кілька модифікацій відкритих списків, кілька зареєстрованих законопроектів. Уже зараз ясно, що велика реформа виборчого законодавства і прийняття виборчого кодексу – це буде наступним кроком. Якщо взятися за кодекс, то процес займе не менше року, і країна не матиме готового закону на випадок припинення повноважень цієї Ради. Так само зрозуміло, що перш за все треба вирішити ключові політичні питання: згоду на скасування мажоритарної складової, рівень виборчого барєру, можливість утворення блоків, запобіжники для появи "тушок". Уже потім, при підготовці законопроекту, можна обговорити удосконалення технічних процедур по висуванню, підрахунку, гендерних квотах чи інших питаннях, які важливі для виборчих комісій, але реально не змінять політичний баланс.

Окреме важливе питання – можлива заборона прямої виборчої реклами на телебаченні та на носіях зовнішньої реклами. З одного боку, логіка авторів пропозиції зрозуміла – мінімізувати вплив грошей на вибори та підштовхнути субєкти виборів до змістовної кампанії. Проте, ризики також великі. Якщо зараз будь-яка політична партія має право купити ефірний час для розміщення реклами на загальних підставах на будь-якому каналі – то після введення мораторію доступ до каналів піде у тінь. Одні партії перейдуть повністю на "джинсу", яка лише заплутає виборців. Іще гірше – коли партії постануть заручниками олігархів-власників каналів. Цензура з боку власника може стати реальною загрозою, і замість зменшення ролі олігархів, заборона прямої реклами приведе до їх посилення.

Зараз у Раді є кілька достойних законопроектів. Мені як фахівцю найближчим до потреб суспільства видається 1068-2, там передбачається формування виборчих округів на базі адміністративних областей, розподіл майже всіх мандатів у таких округах, а нерозподілені голоси кожної партії дадуть змогу отримати мандати кандидатам "центрального списку". В кожній партії є кілька робочих конячок, які не матимуть популярності в окрузі, проте дуже часто добре пишуть закони. Інша концепція пропонує закріплення кандидатів за 225 округами, і теж вводить внутрішньопартійну конкуренцію. РПЛ, по великому рахунку, готова розглядати і підтримати будь-яку з модифікацій відкритих списків, знаходити компроміси з іншими політичними силами. Свій пакет пропозицій для переговорів у нас готовий. Лишається прийняти одну з систем за основу, вирішити головні політичні питання, і працювати над законопроектом.

Головна перешкода прийняттю нового закону з відкритими списками – позиція владних партій. По-перше, вони взагалі не хочуть ніяких виборів, тим більше позачергових. У них і так усе добре, і тому нічого міняти не потрібно. Якщо ж говорити про парламентські вибори – то для влади в умовах катастрофічного падіння її рейтингів єдиний шанс на збереження хоч частини влади – це мажоритарні вибори, з адмінресурсом, підкупом і втручанням прокуратури. Офіційні причини звучатимуть будь-які – не на часі, є важливіші питання, ця система визнана позитивною – але реальні ми розуміємо – страх втратити владу.

Оптимістичний варіант виходу з клінчу – громадський тиск, адвокація, дзвінок міжнародним друзям (включити відкриті списки у якісь чергові вимоги МВФ), і все це потрібно робити. Запасний варіант – розробляти законопроект, проводити експертні дискусії, міжнародну експертизу, і чекати політичних потрясінь. Під тиском чергової революції реформістські закони приймаються легше, і треба готувати вивірені тексти.

Лише одне рішення про запровадження відкритих списків, звичайно, не вирішить всіх проблем у державі і у владі, і навіть не гарантує повного якісного оновлення складу парламенту. Проте якщо кількість працюючих неолігархічних депутатів збільшиться хоч у півтора рази – якість рішень парламенту нас порадує.

powered by lun.ua
Коментарі — 11
Basta13 _ 02.10.2016 16:25
IP: 212.92.233.---
интересно, почему слова "сле-пой" и "тра-ст" запретили писать в комментариях???
Basta13 _ 02.10.2016 16:23
IP: 212.92.233.---
Честных выборов не будет, закон изменят за пару месяцев до выборов чтобы как можно больше прошло пороше-нковцев и яценю-ковцев. Ну принято у нас писать избирательное законодательство под себя. Иначе никак. Точнее есть способ, но будет очень много кро-ви и много сле-пых тра-стов пострадает... Украина пока не готова к этому.
P712 _ 03.08.2016 13:38
IP: 92.113.39.---
Олександр Палій:
Треба думати не про вибори, а про те, як реформи робити.
переадресуйте це вашому недопрезу. Тим більше, він перед виборами це обіцяв.
Сергей Папков _ 03.08.2016 11:02
IP: 93.73.27.---
Про пропорційну виборчу систему з відкритими списками говорять, здається, вже більше 10 років. Може вже час перейти від розмов на форумах та ток-шоу до реалізації цієї ідеї?
Скільки вже можна обсмоктувати очевидне (тим більше, що абсолютна більшість суспільства однозначно "за", тобто агітувати вже нікого не потрібно)?
Сергей Папков _ 03.08.2016 10:57
IP: 93.73.27.---
Xuato:
Депутати, які самі собі призначили заплату в злиденній країні повинні йти геть за списками чи без!
Має бути законодавчо передбачено право нардепів ВР визначати розмір зарплати нардепів ВР та інших виплат для них лише ДЛЯ НАСТУПНОЇ КАДЕНЦІЇ. А зарплати президента, міністрів, суддів та інших чиновників мають бути прив'язані до зарплати нардепі за тарифною сіткою співвідношень, прийнятою раз і назавжди.
hrim _ 03.08.2016 08:37
IP: 193.93.217.---
Питання надзвичайно актуальне.

Виборчу систему потрібно змінювати однозначно, насампередед за рахунок відкритих партійних списків і "ліквідації" мажоритарних самовисуванців. Й робити це потрібно зараз у спокійній обстановці, доки не почнеться передвиборна "гарячка".
Vitaliy Grebenuk _ 03.08.2016 00:32
IP: 46.203.236.---
Ну да, Ляшко же не пройдет по нынешней системе, так авайте все переиначим под Ляшко.
Тут выход один – оставить ту систему которая есть, но провести модификации этой системы с системой ответственности, снятие неприкосновенности и тд. Без внешнего давления на Украину принять такие решения невозможно, нужно душить каждого депутата санкциями, проводить мастабные аресты.
А то что предлагает пан Ігор Попов – это консервация алигахической системы с одними и теми же лицами в политике.
Кстати Ляшко первого нужно посадить за постоянные договорняки с олигархами и противодействие в принятии необходимых законов для реформ страны.
Юрий-Богдан Домбровский _ 02.08.2016 22:33
IP: 104.155.63.---
галицкий хурал-91, несколько верховных зрад Кучмы, банан-апельсин конгресс Юща, 3 ликуда с ниоткуда, шалман на Грушевского?, ...
В итоге – разграбленная, насквозь гнилая, развороченная войной территория с ГМО-населением...
И дальше хочется?...
Ніг Блек _ 02.08.2016 19:10
IP: 94.244.158.---
Кожен наступний парламент гірший за попередній.
Тенденція, однако.
Не в парламенті суть, а в системі. Виборами вона не змінюється.
Олександр Палій _ 02.08.2016 17:55
IP: 93.73.120.---
Треба думати не про вибори, а про те, як реформи робити.
руслан49 _ 02.08.2016 17:41
IP: 95.135.89.---
Після партійних виборів по спискам у Раді буде 420 ляшків-скотиняк і придуркуватих кужель.
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter