Гарантії безпеки та країна-фортеця
Навколо Києва посилено будуються фортифікації, це візуально помітно при подорожах особливо у північному напрямку. Робота проводиться масштабна і капітальна, з використанням важкої будівельної техніки, великої кількості бетону та металу. Побудовані два роки тому укріплення за цей час зруйнувалися, і тоді вони будувалися як тимчасові. Багато хто розраховував на коротку і швидкоплинну війну. Але зараз очевидно, що загрози з боку Російської Федерації будуть довготривалими. Вірогідність наступальних наземних операцій з боку Білорусі також буде, на жаль, зберігатися ще довго. Це потребує формування нових стратагем та комплексних гарантій безпеки – від дипломатичних угод до міцних фортифікацій. Концепція "країна-фортеця" є найбільш вірогідним сценарієм на середньострокову перспективу.
Протягом наступного місяця пройде кілька міжнародних дипломатичних заходів топ-рівня, де будуть ухвалюватися рішення щодо підтримки України та формування стабільної безпекової конструкції в регіоні. Саміт G7 має ухвалити рішення про надання кредиту 50 мільярдів доларів з погашенням за рахунок російських заморожених активів. Рада ЄС в кінці червня планує голосувати за затвердження переговорної рамки для України та відкриття переговорів про членство. Конференція з відбудови в Берліні покаже наявність ресурсів для реалізації проектів відновлення. Економічна безпека і перспективи євроінтеграції – важлива складова для планування стратегії України.
Проте ще більш нагальне питання – це власне військова безпека і завершення війни, і ці питання розглянуть на Саміті миру та на саміті НАТО в липні. Україна бореться за отримання запрошення до членства в НАТО, що розглядається як найбільш суттєва гарантія безпеки. Міжнародна дорадча група за координації А.Єрмака та А.Расмусена підготувала детальні пропозиції щодо механізмів та термінів приєднання України до альянсу. Пропонується вступ України до НАТО не пізніше 2028 року. Позиція партнерів ще формується, найближчий місяць пройде у складних переговорах щодо формулювань підсумкових документів, і максимальний результат далеко не гарантований.
До отримання гарантій від НАТО важливими інструментами зміцнення обороноздатності України є двосторонні угоди про безпекове співробітництво. Цього тижня підписано такі угоди з Іспанією, Португалією та Бельгією. На саміті НАТО планується їх об'єднання в єдину систему співпраці України з партнерами. Угоди повинні діяти до набуття членства в НАТО і багато в чому передбачають перетворення України на "країну-фортецю". Отримання новітньої номенклатури озброєння, стабільної фінансової підтримки, розвиток оборонно-промислового комплексу, обмін розвідінформацією – повинні настільки посилити спроможність України до оборони, щоб ціна будь-якої нової агресії була надмірною, і це має попередити розв'язання нової війни.
Будівництво масштабних фортифікацій – це один з елементів безпеки. В нових проектах враховано досвід повномасштабної війни. Безпосередньо біля лінії зіткнення їх спорудженням займаються відповідні підрозділи ЗСУ, міністр оборони особисто контролює цей напрямок роботи. Наступні лінії оборонних споруд будують цивільні підрядники. Вертикаль обласних військових адміністрацій координується Офісом Президента, і це завдання поставлене як одне з пріоритетних. Повністю приховати будівельні роботи неможливо, але мабуть і не потрібно. Громадяни України повинні знати, що на напрямках потенційних наступальних операцій супротивника проводиться вся необхідна підготовка. До прикладу, голова Київської ОДА Р.Кравченко особисто проводить комунікацію з мешканцями міста і області щодо ходу будівельних робіт. Цього тижня поважне видання "Наші гроші" опублікувало аналіз закупівель, які здійснили місцеві адміністрації для будівництва фортифікацій. За оцінками експертів, у переважній більшості контрактів ціни відповідають ринковим, кошториси є прозорими, що дає підстави очікувати якісні результати.
Інколи прикладом "країни-фортеці" називають Ізраїль, і мабуть частину уроків із цієї країни варто вивчати і застосовувати. Ізраїль має потужні збройні сили, багаточисельний армійський резерв, угоди з союзниками і міцні фортифікації зі сховищами і "капсулами безпеки" по всій території країни.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.