27 січня 2023, 11:20

Місія – врятувати бізнес. Чому Україні потрібно закріпити презумпцію невинуватості платника податків

Запитайте будь-якого підприємця, що сьогодні його турбує найбільше? Впевнений, найпопулярнішими відповідями будуть війна та податки.

Якщо з першим викликом Україна єдиною силою бореться вже 9 років і обов'язково переможе. То з другим не все так просто.

Податкова система нашої держави, на жаль, досі направлена не на розвиток бізнесу, а на його максимальне придушення. Як і завжди, це подається під соусом "наповнення державного бюджету".

Щодня тисячі українських підприємців стикаються з контролюючими органами. При цьому діалог між ними побудований так, що бізнес апріорі є винним і має щоразу доводити свою правоту. А податкова має всі можливості ще до рішення суду заблокувати його роботу.

Проблема досягла такого масштабу, що ще в жовтні 2022 року була подана електронна петиція на сайті Президента України про визнання права платника податків (податкового агента) на презумпцію невинуватості. За короткий термін вона набрала необхідні 25 тисяч підписів. Її автор зазначає, що нинішній формат роботи між бізнесом і державою лишає Україну економічно відсталою.

З цим твердженням важко не погодитися. Навіть в умовах повномасштабної війни через Парламент проходять безглузді та шкідливі законопроекти. Податкова політика змінюється кілька разів на рік, мита спочатку вводяться, потім скасовуються, розпочинається приватизація, всіляко підтримується гральна сфера замість підприємництва.

Це точно не сприяє ні економічному розвитку, ні посиленню законності в Україні. Довіра до державних інститутів падає.

На підтвердження цих слів можна згадати і рейтинг Rule of Law Index 2022. За цими даними, Україна посіла лише 76 місце з 140 країн світу. Найкращий показник країна отримала за "порядок та безпеку", найгірший – за "відсутність корупції". Результат, м'яко кажучи, не дуже відображає прагнення рухатися в бік демократичного світу.

Як виправити проблему?

Внесенням законодавчих змін до Податкового Кодексу України, закріпивши там реальну презумпцію невинуватості платника податків.

"Розумна політика" зареєструвала у Верховній Раді законопроект N8387. Він будується на наступних принципах:

- Презумпція невинуватості платника податків має бути частиною повноцінного комплексного інституту податкової відповідальності. Платник вважається невинуватим у вчиненні податкового правопорушення, поки його вина не буде доведена в законному порядку.

- Повинен бути баланс між презумпцією невинуватості та можливістю податкових органів попереджувати та припиняти незаконні дії. Платник податків не має зазнавати необґрунтованого і непропорційного втручання в свою господарську діяльність. Сам факт неправомірної перевірки визнається податковим правопорушенням контролюючого органу.

- Запроваджується автоматична реєстрація податкової накладної якщо протягом 30-ти днів після її неприйняття не прийнято рішення про наявність податкового правопорушення.

- Закріплюється презумпція невинуватості та принцип неперешкоджання господарській діяльності як право платника податків відповідно до статті 17 Податкового кодексу України.

Завдяки внесенню таких норм у законодавство контролюючим органам треба буде спочатку довести провину підприємця, а вже потім вводити проти нього відповідні санкції. Такий підхід прибере і значну корупційну складову, яка виникла майже на рівному місці.

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України...

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...

Силам оборони більше, чиновникам – менше. Пропозиції "Розумної політики" до Бюджету на 2024 рік

Днями Верховна Рада розглядатиме проект Бюджету на 2024 рік. Надважливий документ, який має враховувати і відповідати викликам, з якими сьогодні зіштовхується наша держава...