20 березня 2024, 08:58

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України.

Звучить ніби гарно, але давайте розберемося детальніше, що ж криється за цією ініціативою, і чим вона небезпечна.

Проект визначений невідкладним і внесений в порядок денний найближчих засідань Парламенту. Згідно з документом, іноземний громадянин зможе отримати громадянство України лише написавши відповідну декларацію і за два роки вийти зі свого громадянства. Однак важко повірити, що хтось добровільно відмовиться від громадянства Німеччини, Італії, Франції чи будь-якої іншої країни ЄС на користь українського. До того ж, сама процедура виходу з іншого громадянства та перевірки чи дійсно це буде зроблено, не прописано. Немає жодних санкцій і наслідків, якщо цього не відбудеться.

Зате вони матимуть усі привілеї українських громадян, наприклад купівля української землі. Зараз закон про ринок землі дозволяє купувати її лише громадянам України. А якщо законопроект президента ухвалять, то нею зможе володіти будь-який іноземець, просто написавши заяву про набуття українського громадянства!

А ще на "нові" громадяни зможуть і не приїжджати в Україну, щоб, наприклад, не ставати на військовий облік. Тобто вони спокійно будуть жити за кордоном, платити там податки, при цьому володітимуть українською землею і не будуть "обтяженими" такими обов'язками, як, зокрема, захист України. А ті, хто отримає подвійне громадянство в Україні і захоче скористатися можливістю виїхати за кордон, це зробити не зможе, як уже зазначив міністр закордонних справ Кулеба. Вони повинні будуть воювати, як всі військовозобов'язані наші співвітчизники.

Законопроект вже розкритикували правозахисники, які наголошують, що ініціатива загрожує українцям, що опинилися в окупації і яких росія примусово паспортизує. Законопроект передбачає втрату громадянства України особами, які добровільно набули громадянства країни-агресора, при цьому не прописує механізмів, які б визначали – добровільно чи примусово вони отримали паспорт рф! Особливо це може вдарити по кримськотатарському народу.

Ще один аспект, чому просувається ця ініціатива – збір голосів за чинну владу на майбутніх виборах.

Таким чином, згідно з президентським законопроектом, користуватися усіма привілеями подвійного громадянства будуть не українці, а іноземці.

Нагадаю, що це вже не перша спроба президента легалізувати множинне громадянство.

Минулого разу це було наприкінці 2021 року, напередодні повномасштабної війни. Тоді був зареєстрований пакет президентських законопроектів, їх навіть визначили невідкладними. Але вони так і залишилися лежати в стінах Парламенту без розгляду.

Тоді ми з командою "Розумної Політики" за лічені дні зібрали 99 підписів під конституційним поданням, аби КСУ дав тлумачення статті 4 Основного Закону, яка визначає: "В Україні існує єдине громадянство".

Я не впевнений, що Конституційний Суд готовий протистояти Офісу президента. За два роки він так і не виніс рішення щодо цього питання. Розуміючи, що навряд чи це станеться найближчим часом, ми зареєстрували два альтернативних законопроекти.

Що пропонує "Розумна Політика"?

У законопроекті N10425-1 пропонуємо доручити Кабміну розробити проект закону про внесення змін до Конституції України щодо уточнення визначення єдиного громадянства. У ньому ми також передбачаємо, що закон про множинне громадянство набирає чинності тільки після внесення відповідних змін до Конституції. А їх, нагадаю, не можна вносити під час дії воєнного стану.

В іншому законопроекті, N10425-2, ми передбачили запобіжники проти загроз, що випливають з президентського проекту про множинне громадянство:

- Паспорт громадянина України та інші документи, що його замінюють, пропонуємо видавати тільки на території України.

- Протягом 6 місяців з дня набуття громадянства України "новий" громадянин України повинен стати на військовий облік, як і всі військовозобов'язані українці.

- Якщо іноземець, який отримає українське громадянство, не відмовиться від іноземного паспорта протягом двох років, це тягнутиме за собою припинення громадянства України.

- Набувати у власність землі сільськогосподарського призначення вони зможуть тільки через 3 роки з дня отримання громадянства України.

- Право бути обраним сільським, селищним чи міським головою, депутатом місцевої ради громадяни України, прийняті до громадянства у спрощеному порядку, зможуть реалізувати тільки через 5 років з дня набуття громадянства України.

- Доручаємо Кабінету Міністрів внести до Верховної Ради законопроект, який регулюватиме сплату військового збору особами, які крім громадянства України, мають громадянство іншої держави.

Навряд чи когось ще дивує любов нашої влади до простих рішень, оригінальних ініціатив і гарних лозунгів. Але гратися з такими питаннями, як громадянство України – небезпечно. Тому давайте вчасно включати здоровий глузд, щоб потім не опинитися у державі, схожій на росію.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України...

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...

Силам оборони більше, чиновникам – менше. Пропозиції "Розумної політики" до Бюджету на 2024 рік

Днями Верховна Рада розглядатиме проект Бюджету на 2024 рік. Надважливий документ, який має враховувати і відповідати викликам, з якими сьогодні зіштовхується наша держава...