Чому важлива міжнародна підтримка в реформі прокуратури?
Починаючи з осені 2019 року ми змінюємо прокуратуру та робимо її прозорою, зрозумілою та вартою довіри людей. Ми провели атестацію прокурорів Генеральної прокуратури та створили Офіс Генерального прокурора. Враховуючи потребу у фахівцях з високими моральними, професійними якостями та здібностями, до Офісу оголошено добір нових прокурорів. Наступним кроком цієї реформи стане проведення атестації прокурорів усіх обласних, окружних прокуратур.
Підтримка міжнародних партнерів базується на інтересах нашої держави та закріплена міжнародними договорами, згідно з якими на кожну зі сторін покладені відповідні зобов'язання. Саме завдяки такій підтримці реформа прокуратури на сьогодні є однією з найшвидших та найефективніших. Ми співпрацюємо з європейськими організаціями, зокрема Консультативною місією ЄС, проектами PRAVO-Police та PRAVO-Justice, що фінансуються Євросоюзом, а також Радою Європи. Завдяки їхній допомозі ми розробляємо ІТ-рішення для автоматизації та прозорості процесів роботи прокурорів. Вони також надають нам експертну підтримку під час розробки нормативних документів, діляться кращими європейськими практиками.
Крім того, ми б хотіли відзначити надання технічної допомоги, яку ми отримуємо від наших американських та європейських партнерів на всіх етапах атестації прокурорів. Зокрема, Посольство США (програма INL), Міжнародна організація права розвитку (IDLO) та Консультативна місія Європейського Союзу (EUAM) в Україні допомогли у проведенні та моніторингу тестувань та надали технічну підтримку кадровим комісіям під час проведення співбесід. Крім того, саме INL та IDLO забезпечували організаційний супровід роботи кадрових комісій.
Участь експертів, делегованих міжнародними неурядовими організаціями, дипломатичними місіями та проектами міжнародної технічної допомоги, убезпечує кадрові комісії від зовнішнього тиску та потенційних упереджених рішень. В даному випадку експертами є активісти з питань захисту прав людини, адвокати, науковці, тобто – це ті фахівці, що використовують власний досвід з цих питань, в тому числі, отриманий в інших державах.
Також в рамках цієї співпраці ми проводимо інформаційне забезпечення добору потенційних кандидатів на вакантні посади прокурорів Офісу Генерального прокурора. Ми прагнемо вийти поза межі звичайної аудиторії правоохоронців та привернути увагу юристів не із системи. Для цього ми розповідаємо про процедуру нашого добору у Facebook та Youtube. Запровадження стандартів прозорого та справедливого добору дозволить залучити найкращих фахівців в сфері права.
Варто підкреслити, що жодна з організацій не надає кошти безпосередньо Офісу Генерального прокурора, а фінансує конкретні роботи та послуги. Закупівлі здійснюються в установленому порядку відповідно до визначених внутрішніх процедур вказаних організацій.
Практичний досвід напрацьований міжнародними партнерами в процесі допомоги іншим державам, є однією з рушійних сил, яка допомагає проводити масштабну реформу прокуратури в Україні.