''Тимчасовий'' мораторій довжиною у вічність
Нічого в Україні не буває більш постійного, ніж тимчасовий мораторій на купівлю-продаж сільськогосподарської землі. Навіяно учорашніми новинами з ВРУ...
Мене цікавила історія даного питання і трохи покопирсавшись от, що я знайшов. У березні 1991 року ВРУ 1-го набув чинності новий Земельний кодекс. Тоді у Верховній Раді домінували комуністи та червоні директори включно з тими, що очолювали радгоспи. Умовою прийняття кодексу із запровадженням приватної власності на землю вони висунули вимогу запровадження відповідного мораторію на 6 років. Що і було реалізовано відповідними змінами до Земельного кодексу у березні 1992 року.
Наприкінці 90-х відбулось прискорення земельної реформи шляхом розпаювання земель радгоспів/колгоспів серед працівників та пенсіонерів цих підприємств. Отримані земельні паї пройшли процес виділення в натурі. Зі збігом терміну 6 років, передбаченого кодексом, ця земля почала вільно купуватись та продаватись. Об'єми купівлі були в дійсності незначними, але червоні директори радгоспів/колгоспів сполошились, адже тепер то в одному, то в іншому місці хтось міг купити 10-20 паїв та заявити, що сам буде обробляти землю. Вони пролобіювали знову введення "тимчасового" мораторію в 2001 році спочатку на 1 рік, а потім на 4 роки (даних голосування на сайті ВРУ немає).
У кінці 2004 року, коли збігав термін 4-річного мораторію, ВРУ знову подовжила його на 2 роки (249 голоси ЗА, включаючи 96 – Наша Україна, 57 – Комуністи, 20 – Народна Аграрна Партія, 20 – Соціалістична партія, 19 – БЮТ, 16 – НДП, 10 – Група Центр, решту дали позафракційні та поодинокі з інших партій; цікаво що Регіони, Трудова Україна, СДПУ, Єдина Україна та інші не дали голосів за мораторій).
Наприкінці 2006-го, ВРУ вже наступного 5 скликання знову "тимчасово" подовжила мораторій на 1 рік. На цей раз за мораторій проголосували аж 354 депутати. ЗА: Партія регіонів – 180, БЮТ – 109, Соціалісти – 30, Комуністи – 21. Не голосувала, по суті, тільки Наша Україна.
У 2008-му році ВРУ 6-го скликання замість терміну "тимчасовий мораторій" внесли норму, що мораторій припиняється з набранням чинності двох законів (про земельний кадастр та про ринок землі). Рішення було прийнято 226 голосами, з яких 147 – це БЮТ та 71 – Наша Україна. Регіони не голосували за це рішення.
На початку 2010 року ВРУ напередодні президентських виборів, у стані "виборчого угару", на додаток до вимоги про прийняття закону про ринок земель (закон про кадастр вже був прийнятий), ухвалила ще й термін дії мораторію в 1 рік – тобто створили законодавчу конструкцію, згідно якої мораторій діє до прийняття закону про ринок землі, але ще й до певної дати. На що тільки не здатні креативні політики під час виборчих перегонів. На цей раз рішення було прийнято 344-а голосами ЗА і в основному голосами Партії регіонів – 162, БЮТ – 122, Комуністів – 27, Блоку Литвина – 19. Не голосували (за певними виключеннями) депутати Нашої України.
У 2011 році знову подовжили на рік. Всього ЗА – 275, з яких Партія регіонів – 179, Комуністи – 25, Наша Україна – 21, Народна Партія (Литвин) – 18, Реформи заради майбутнього – 20. БЮТ не дав жодного голосу за мораторій!
У 2012 році історія повторилася, але вже з продовженням на 4 роки з незначними відмінностями у фракційному голосуванні. Всього 269 ЗА, з яких Партія регіонів – 182, БЮТ – 25, Народна партія – 20, Реформи заради майбутнього – 19, Наша Україна – 8. Депутати БЮТ та Нашої України переважно не голосували за мораторій.
ВРУ 8 скликання, починаючи з 2015 року, 4 рази з року в рік голосувала за подовження мораторію на 1 рік. Кожного разу звучала "мотивація" – потрібно розробити "якісний законопроект про ринок землі". 4 роки одна й та сама пісня від аграрного лобі. Перше голосування можна було ще пояснити тим, що депутати в більшості нові, ще не розібрались і хотіли таки вникнути в питання законопроекту про ринок землі. Але те, що відбувалося в наступні голосування, вже важко пояснити "недосвідченістю" та "необхідністю пропрацювати питання". Але повернемося до голосувань.
У 2015 році – ЗА конституційною більшістю – 309 голосів: БПП – 98, НФ – 66, ОБ -36, Самопоміч – 21, РПЛ – 17, БЮТ – 16, ВН – 13, Відродження – 12, Позафракційні – 30.
У 2016 році – 286 ЗА: БПП – 89, НФ – 67, ОБ – 23, Самопоміч – 18, РПЛ – 17, БЮТ – 16, ВН – 9, Відродження – 10, Позафракційні – 37.
У 2017 році – 231 ЗА: БПП – 63, НФ – 33, ОБ – 28, Самопоміч – 9, РПЛ – 15, БЮТ – 15, ВН – 14, Відродження – 20, Позафракційні – 34.
У 2018 році також 231 ЗА: БПП – 59, НФ – 47, ОБ – 27, Самопоміч – 8, РПЛ – 20, БЮТ – 17, ВН – 4, Відродження – 16, Позафракційні – 33.
Які спостереження можна зробити з цих даних. Мене, наприклад, вразило, що "непримиренні борці" за мораторій з партії БЮТ у 2011 році не дали жодного голосу за подовження мораторію! Також позиція Партії регіонів та Нашої України декілька раз полярно змінювалася залежно від того, чи перебували вони на той момент в опозиції чи в більшості. З партіями, які сповідують соціалізм/комунізм та безвідповідальний економічний екстремізм/тероризм – все зрозуміло. А як щодо партій, які позиціонують себе економічно правими?
З позитивного – ВРУ 8 скликання з року в рік стабільно зменшувала кількість голосів за мораторій і збільшувала кількість голосів, які відкрито виступали проти та утримувались, не ховаючись за "не голосував" та "відсутній". У 2018 році був реальний шанс припинити ці безглузді голосування, адже все одно до сих пір не прийнято закон про ринок землі і до його ухвалення (що подовжено термін, що не подовжено) мораторій все одно діє. Неподовження призвело б до того, що замість обговорень на тему, на скільки подовжувати, дискусія б почала вестись навколо суті законопроекту про ринок землі (механізми, обмеження по концентрації і т.д.). Якщо порівняти голосування 2017 року та 2018-го, то чітко видно, що більшість фракцій зменшили підтримку мораторію, хоч і не суттєво. А от три фракції дали більше голосів, ніж у 2018-му. І якщо з БЮТ (+2) та РПЛ (+5) все зрозуміло, то +14 від НФ стали великим сюрпризом, адже вони себе позиціонували як ринкові реформатори. Саме ці +14 голосів НФ стали ключовими в останньому голосуванні.
P.S. У ВРУ 8 скликання виникло дуже серйозне аграрне лобі (їх комітет налічує 30 депутатів, це 3-й за розміром комітет у ВРУ), такого представництва та впливу у них в 7 скликанні та минулих скликаннях не було. Зсередини дуже добре видно, що саме це лобі великого аграрного бізнесу і є основним інтересантом у подовженні мораторію навічно (це дає їм можливість перерозподіляти економічну ренту на власну користь за рахунок 7 млн. власників паїв). За моїм прогнозом та спостереженнями їх лобі в наступній раді буде ще суттєвішим. Вони над цим працюють.
P.S.S. У цілому, починаючи з 1992 року, ВРУ 12 раз голосувала за "тимчасовий мораторій": на 6 років – 1 раз, на 4 роки – 2 рази, на 2 роки – 1 раз, на 1 рік – 8 разів. За час дії "тимчасового" мораторію приблизно 1,5 млн. власників із 7 млн. померли. От така вона – сувора українська "тимчасовість".
Результати голосування від 17 грудня 2018 р. за законопроект про подовження мораторію на продаж землі
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.