Олексій Рябчин Народний депутат України.
Голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективностi Комітету паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

Українська освіта для анексованого Криму та окупованого Донбасу

17 травня 2017, 18:57

У вівторок Верховна Рада прийняла в цілому законопроект N6116 який дає квоту обсягом 1000 місць державного замовлення за результатами вступних іспитів для навчання у ВНЗ, що знаходяться на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської для мешканців тимчасово окупованої території Донбасу та Криму.Колектив авторів вирішив дати чіткий сигнал кримчанам, що їх чекають в Україні, та надав додаткові можливості для однієї з найуразливіших категорій наших громадян – українців, які стали жертвами військових дій і окупації та втратили головне – впевненість в завтрашньому дні.

Зрозуміло, що треба бути дуже обережними з пільгами по ЗНО.

Зрозуміло, що краще боротися за "якість абітурієнта".

Зрозуміло, що це свого роду лобізм 120 вищих навчальних закладів Півдня України.

Але в нас війна і треба боротися не тільки за територію, а й за серця та розуми людей.

Тому я вдячний 238-ми колегам-парламентарям зі всіх фракцій та позафракційним, завдяки голосам яких законопроект сьогодні пройшов за основу і в цілому. Тепер він додався до низки депутатських законодавчих ініціатив та зусиль Міністерства освіти і науки, спрямованих на підтримку наших дітей, які опинились в окупації та на території АТО.

Ми з колегами-депутатами та активістами з Координаційного центру переміщених ВНЗ вже третій рік намагаємось вирішувати проблеми з набуттям освіти нашими співвітчизниками з окупованих територій та дбаємо про переміщені звідти вищі навчальні заклади та наукові установи.

Минулого року було прийнято декілька законопроектів, які значно покращили умови вступу до українських вишів дітей з окупованого Донецька, Луганська та мешканців "сірої зони". І маємо як наслідок біля тисячі дітей, які минулого року переїхали з окупованої території до України. Тобто ми врятували тисячі людських життів, і вони зараз живуть і навчаються в Україні.

Також законодавчо ми врегулювали діяльність переміщених ВНЗ, надавши їм можливості боротися не з бюрократією, а за розвиток власних інституцій та конкурувати за абітурієнта.

Деякі з переміщених вишів вирішили об'єднати зусилля, щоб створити потужні науково-освітньо-культурні центри.

Зокрема, Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського, який переїхав з Сімферополя, запросив до себе Донецьку державну музичну академію ім. С.Прокоф'єва та Луганську державну академію культури і мистецтв (виші зараз знаходяться в Києві).

Ректор Таврійського університету Володимир Казарін розповів, що дружні стосунки пов'язували ці три виші протягом багатьох років. Донецька академія, наприклад, в 2005-му році відкрила філіал в Сімферополі, який працював аж до анексії Криму. Він дозволяв кримчанам отримувати вищу музичну освіту в своєму регіоні. До Луганської академії їздили навчатись кримські художники, з Луганську до Криму і з Криму до Луганську їздили художні виставки.

Тепер всі вони мають статус переміщених. Таврійський університет хоче допомогти відродитись донбаським ВНЗ, пропонуючи їм свої будівлі та ресурси. Ще не прийнято рішення про приєднання Донецької академії, а кримський виш вже надає їм допомогу для популяризації та проведення вступної кампанії.

Те ж саме вони хочуть зробити і з Луганською академією, але є бюрократичні перепони, через які питання про приєднання затягується. Втім, Таврійський університет налаштований провести вступну кампанію і з луганськими колегами, щоб продемонструвати потенціал переміщених ВНЗ.

Це українська відповідь на військову агресію, адже можна анексувати території, але найцінніше – це не землі, а інтелектуальний та культурний потенціал людей, який лишився в Україні. Я дякую Міністрам – Лілії Гриневіч та Євгену Нищуку за допомогу та державницьку позицію.Але не все так гладко в інших випадках.

Донбаська національна академія будівництва і архітектури (переїхала з Макіївки до Краматорська) домовилось про співпрацю та об'єднання зусиль з місцевим вищим професійнім будівельним училищем, яке після децентралізації не має ресурсів для існування.

Від об'єднання виграють і обидва навчальні заклади, і абітурієнти. Ректор ДонНАБА Василь Кравець вже навіть знайшов чеського інвестора, який готовий вкласти кошти в модернізацію та комфорт будівель краматорського ПТУ, які переміщений виш зможе використовувати для навчального процесу.

Однак тут Міністерство освіти та військово-цивільна адміністрація Донецької ОДА без аргументованих причин затягують надання відповідного дозволу. І це не дивлячись на те, що я особисто на свій запит отримав відповідь від Донецької ВЦА, де прямим текстом говориться, що вони не заперечують проти об'єднання. Скориставшись нагодою, сьогодні продемонстрував ще раз цього листа першому віце-Міністру освіти Володимирові Ковтунцю, якій, мовляв, також не має нічого проти.Дивна ситуація – ніхто начебто не проти, але вже 9 місяців процедура затягується, а ДонНАБА кидається між бюрократичними інстанціями. За цей час був прийнятий та підписаний згаданий закон про переміщені ВНЗ, який дав ще більше законних підстав для об'єднання. Тим не менш ситуація не зрушилась з місця. Чому необхідно особисте втручання народного депутата, щоб виконавчі органи почали виконувати свою роботу?...

Наші викладачі та студенти багатостраждальних переміщених ВНЗ не повинні стикатись з надмірними бюрократичними перепонами. Добре, коли Верховна Рада підтримує їх законодавчими ініціативами, але не менш важливо, щоб і виконавча гілка так само відчувала свою відповідальність за їх долю.

Коментарі — 4
Andrey Kononenko _ 18.05.2017 10:58
IP: 188.163.73.---
mihaylenco:
А університет – систематизує, та є базою.
Ну так украинский университет выполняет эти функции?
А то ведь массачусетские выпускники на расхват, чего не скажешь о выпускниках украинских вузов.
Есть ли в украинских вузах научная деятельность? Мне кажется, что нет. Украинский вуз – это организация для социализации молодёжи в коррумпированное общество.
Любомир Черняховский _ 18.05.2017 09:48
IP: 212.86.228.---
оно:
Кацапи-ублюдки своїми обстрілами сиротять дітей, але всьому світові розповідають які вони "харошие"
mihaylenco _ 18.05.2017 08:13
IP: 93.171.72.---
Andrey Kononenko
Блог вызывает ощущение скепсиса. Не по поводу вашей идеи. А по поводу того, а дают ли ещё украинские университеты высшее образование...

А чи беруть його студенти? Якщо є бажання отримати знання, то їх можна отримати навіть самостійно. Більш того, вони переважно самостійно й отримуються. В усьому світі. А університет – систематизує, та є базою. Якщо студент не бажає вчитися, ніякий гарвард, чи масачусетс не допоможе. А коли до когось потрапляє оксфордський хлопчик, то там всі надівають чорні хустки.
Andrey Kononenko _ 18.05.2017 02:38
IP: 188.163.73.---
Блог вызывает ощущение скепсиса. Не по поводу вашей идеи. А по поводу того, а дают ли ещё украинские университеты высшее образование...
Україна та Європа907 Уряд реформ302 тітушки10 Корупція1083 Aтака Путіна1109
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте