Олексій Рябчин Народний депутат України.
Голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективностi Комітету паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

Кадрові питання. Хто буде встановлювати нам тарифи?

16 березня 2018, 21:13

БПП і Народний Фронт в четвер розділили одразу три кадрових призначення, щодо яких не могли домовитися роками. Але найбільш цікаве залишається попереду, і у фокусі уваги зараз опинився енергетичний комітет Верховної Ради, на базі якого працює Конкурсна комісія по "оновленню" регулятора – НКРЕКП. Цього тижня було зроблено аналіз біографії півсотні потенційних кандидатів на п'ять вакантних посад комісіонерів. Результати не дуже втішні... Але про це пізніше.

Спочатку нагадаємо, що НКРЕКП здійснює регулювання на енергетичних ринках сукупним обсягом до 400-450 млрд грн, встановлює нам тарифи на електроенергію та комунальні послуги, регулює відносини між гравцями на ринку.

Це колегіальний орган, який діє у складі семи комісіонерів, а для ухвалення рішень потрібно, щоб на засіданні Комісії було щонайменше чотири члени. Зараз НКРЕКП працює у складі якраз чотирьох членів, мінімальним складом. За законом замість членів регулятора, призначених особисто Президентом Порошенко, нових комісіонерів повинна обрати спеціальна конкурсна комісія, яка складається з представників, делегованих Верховною Радою, Президентом та Міністерством енергетики.

Я вже писав про бездіяльність та схеми щодо призначення до НКРЕКП, які призвели до інституційного колапсу, для виходу з якого Верховна Рада прийняла спеціальний закон, якій надав право Президенту призначати двох "тимчасових комісіонерів".

Конкурсна комісія засідає з початку року і вже розпочала співбесіду кандидатів на посади членів комісії. За інформацією секретаря Конкурсної комісії, 51 особа подала заявки на посади членів комісії (двоє не були допущені до конкурсу).

Експерти DiXi Group, неурядового think-tank, проаналізували відомості про тих, з кого Конкурсна комісія буде обирати членів регулятора. Результати, як я вже писав – не дуже втішні.

Відразу зазначу, що це суб'єктивні результати однієї інституції і вони потребують подальшого аналізу і уточнення. Але люди та високопосадовці повинні знати про можливі ризики, та бути до них готові.

Так ось, за аналізом DiXi Group лише 14 з кандидатів подали повну інформацію про себе, дані, які не викликають підозри та додаткової перевірки.

Заявки двох кандидатів, а саме Дудченка О.А. та Сосновського С.О., були прийняті Конкурсною комісією при тому, що декларації цих осіб за 2017 рік з'явились у системі НАЗК після закінчення прийому документів Конкурсною комісією.

Більше того, 8 кандидатів працюють у компаніях групи "ДТЕК", яка займає домінуюче положення на ринку теплової та електричної генерації.

За висновками DiXi Group, доступна інформація про більшість осіб, які подали заявки на посади членів НКРЕКП, викликає підозри через можливий конфлікт інтересів, невідповідність між доходами та витратами кандидатів та високий ризик їх недоброчесності.

Так, один з кандидатів був депутатом ВРУ VII скликання від Партії Регіонів та голосував за прийняття "диктаторських законів" 16 січня 2014 року, декілька кандидатів мають задекларований дохід, який явно менший вартості задекларованого майна, декілька інших прямо чи опосередковано володіють акціями підприємств, що входять до сфери регулювання НКРЕКП, а це прямо протирічить законодавству.

Які факти з біографії кандидатів є припустимими для членів оновленої комісії – предмет окремої дискусії. Впевнений, що Україні потрібні неупереджені, незалежні та професійні члени регулятора.

Зважаючи на це, Конкурсній комісії варто тримати руку на пульсі та більш ґрунтовно перевіряти відомості про усіх претендентів на посади і не допустити входження до складу НКРЕКП сумнівних осіб з корисними інтересами, які будуть працювати на хазяїна, а не шукати розумні компроміси між інтересами генерації й споживача. А потенційні кандидати мають право відреагувати та проясніти певні спірні моменти, що вони вже й почали робити.

Пропоную і вам ознайомитись з аналізом кандидатів за посиланням та слідкувати за тим, хто буде встановлювати вам тарифи.

Коментарі — 3
Сергій Летягін _ 20.03.2018 09:23
IP: 109.162.121.---
Полезная статья! Ясно, что при барыжной власти будет подбарыжная комиссия, но есть варианты: НКРЕ будет или рошеновской, или детековской или рошено-детековской! Какое разнообразие!
Олег Швидун _ 17.03.2018 00:30
IP: 104.155.106.---
как кто попутчики революции нам будут устанавливать тарифы это даже знает средний прокурор украины
Serjio Sandpiper _ 16.03.2018 22:41
IP: 35.195.163.---
Такой солидный дядя, а такие наивные вещи озвучивает. Тарифы нам рисуют конечные бенефициары энергетических потоков. а комиссия эта просто создаёт видимость какого-то законного движения по поводу. точнее узаканивающего. Такие суммы в этом бизнесе крутятся, шо компромисов не предвидится даже если Хесус будет главным в этой "независимой" комиссии.
Корупція1206 Уряд реформ357 Aтака Путіна1145 Україна та Європа982 Річниця Майдану74
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter