Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Бій за мільярд або як Фарммафія у Раді блокує передачу закупівель ліків міжнародним організаціям

27 лютого 2015, 16:00

Відповідно до Коаліційної угоди вже цього року закупівлі ліків з Міністерства охорони здоров'я мали передати міжнародним організаціям – ВООЗ та ЮНІСЕФ. На цьому вже встигли попаритися всі – від Міністра охорони здоров'я до Прем'єр-міністра.

Кілька тижнів тому Міністерство охорони здоров'я підготувало фінальний пакет законопроектів (N2150 та N2151), розроблений разом з міжнародними експертами.

Обидва законопроекти врегульовують питання передачі закупівель міжнародним організаціям та були зареєстровані в Раді Головою профільного парламентського комітету – Ольгою Богомолець разом з іншими народними депутатами.

Мета законопроектів одна – передати на невизначений термін закупівлі ліків конкретним міжнародним організаціям – ВООЗ та ЮНІСЕФ.

Напередодні реєстрації законопроектів заступник міністра охорони здоров'я Олександра Павленко надіслала ряд правок до міністерських законопроектів. Але вони були відхилені, оскільки нівелювали весь процес передачі закупівель міжнародним організаціям.

Та – не пропали дарма. Бо дивним чином опинилися в низці альтернативних законопроектів-клонів N2150-1 та N2151-1, що були зареєстровані в Раді Глібом Загорієм – депутатом від БПП, колишнім роботодавцем Олександри Павленко та власником фармацевтичної компанії "Дарниця". Разом з ним підписи під законопроектами поставили знаний лобіст Олександр Третьяков (БПП), Ігор Алексєєв та Олександр Дроздик (обидва – з Народного Фронту). Цікаво, що паралельно ці ж депутати зареєстрували ще один законопроект N2152, який врегульовує ті самі норми, але в іншій сфері – бюджетній.

Прикметно те, що міністр охорони здоров'я Сандро Квіташвілі сьогодні публічно підтримав законопроекти, зареєстровані Богомолець.

А його заступник – Олександра Павленко – опинилася по той бік барикад, бік, де керують приватні інтереси ділків від влади.

Юридичний аналіз усіх законопроектів виявив ключові відмінності у мотивації МОЗ та фармацевтичних лобістів щодо передачі закупівель ліків вартістю в 1,1 мільярд гривень:

По-перше, законопроект N2150-1 Загорії-Павленко обмежує термін передачі закупівель виключно 2015 роком. Це означає, що всі процедури передачі та, власне, закупівлі, мають відбутися у поточному році, а поставки – до квітня 2016 року.

Дану норму неможливо реалізувати. Отже, закон є фейком і в реальності, після його ухвалення, фактичної передачі не відбудеться, і звинувачувати в цьому будуть в першу чергу нового міністра МОЗ, а не його заступника – автора правок, чи парламент, який ухвалив завідомо непрацюючий законодавчий механізм.

По-друге, у перехідних положеннях альтернативного законопроекту, поданого фармацевтичними лобістами, немає доручень КМУ та МОЗу, що дозволяють повністю реалізувати схему закупівель через міжнародні закупівельні організації, в той час як законопроект МОЗ N2150 врегульовує це питання.

Відсутність цих конкретних зобов'язань призведе до неможливості комплексної реалізації схеми закупівель через спеціалізовані заклади ООН, зокрема ВООЗ та ЮНІСЕФ.

По-третє, законопроект N2150, розроблений МОЗ та експертами, чітко прописує, що закупівлі мають відбуватися на основі процедур міжнародних організацій, в той час, як в законопроекті Загорія та Ко лише згадується про "залучення спеціалізованих закладів ООН" до процесу закупівель, не фіксуючи саме застосування процедур, які використовують організації ООН при проведенні закупівель.

Це породжує корупційний ризик, адже фактично формулювання "із залученням спеціалізованих закладів ООН" дуже розмите та дозволяє застосовувати будь-які інші процедури закупівель, а не лише ті, які використовує ООН.

Здавалося б, різне бачення нормотворців, як і конкуренція законопроектів, у цивілізованому світі – нормальна річ. Якщо така конкуренція існує.

Проте, в українських реаліях звичайна парламентська практика перетворюється у відвертий лобізм приватних інтересів фармацевтичної мафії.

Так, правки до законопроекту МОЗ, надіслані пані Павленко та відхилені через їхню відверту недолугість та корупціогенний ризик, дослівно відтворені у законопроектах-клонах авторства Загорії і Ко (N2150-1 та N2151-1).

Їхня ж суть міститься і в інших двох альтернативних проектах, зареєстрованих депутатами І.Сисоєнко та К.Яриничем (N2150-2 та N2151-2).

Тексти цих чотирьох законопроектів були фактично скопійовані з документів, розроблених МОЗ та експертами.

Це видно з "властивостей" файлів, завантажених на сайт Ради, де зазначено прізвище одного й того ж автора документів – юриста фірми "Арцингер" Ольги Святенько.Це – не законотворчість, а тупий копі-паст корупційних норм з докумета в документ.

А сам факт наявності аж 6 альтернативних законопроектів – уже апробована схема "розмазування" голосів депутатів та є нічим іншим, як блокуванням тих проектів, що були зареєстровані до появи альтернативних.

Це заздалегідь легітимізує провальне голосування депутатів, а значить – зберігає монополію на корупцію у сфері закупівель ліків.

powered by lun.ua
Коментарі — 21
Pelj Pupkin _ 02.03.2015 13:24
IP: 46.200.128.---
Владимир Соухов:
Не имет права-ВОТ
Pelj Pupkin _ 02.03.2015 13:23
IP: 46.200.128.---
Смерть Ворогам!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Елена Маслова _ 01.03.2015 20:15
IP: 95.69.141.---
Большинство пенсионеров, из-за непосильного труда, невысокой зарплаты и систематического недоедания, имеют серьезные хронические болезни (онкология, сердечно-сосудистые и др.), лечение которых требует приобретения дорогостоящих медикаментов. Приходится продолжать работать и продавать последнее для приобретения медикаментов, чтобы сохранить жизнь человеку. Минсоцполитики не учитывает это и ставит людей перед выбором: умереть или платить неподъемные тарифы. Это людоедская политика.
Владимир Соухов _ 01.03.2015 17:15
IP: 46.211.95.---
Сандро Квиташвили завтра же должен уволить своего заместителя Александру Павленко. А потом с ней можно будет поработать и дальше.
80000 _ 28.02.2015 15:19
IP: 46.203.201.---
Пане Віталій – пані Павленко як адвокат вже давно обслуговує інтереси фармкомпаній – крім того вона обслуговувала інтереси Ахметова Тигипко – була одним із активних учасників Тигибкової Сильної України – вірного союзника Партії Регіонів – займалась наглим дерибаном з допомогою судових рішень та мабуть свого батька депутата від Литвина який займав посаду голови комітету ВР. Тобто там клейма нема де ставити і за нею плаче тюрма -але Яцьман їй дав велику "кормушку" і ніяких реформ там 100% не буде – там (МІНЗДРАВ) того грузина куплять дискредитують чи пустять в расход
80000 _ 28.02.2015 13:19
IP: 46.203.201.---
Віталій Шабунін -"Відповідно до Коаліційної угоди вже цього року закупівлі ліків з Міністерства охорони здоров'я мали передати міжнародним організаціям – ВООЗ та ЮНІСЕФ. На цьому вже встигли попаритися всі – від Міністра охорони здоров'я до Прем'єр-міністра.
Віталій – наївний ти хлопець -подивись на фейс того Пархат-Міністра – хіба воно може казати правду – там все налаштовано на тотальну брехню та обман – невірю джруже що якимсь моральним засобом з цією заразою можна боротись – хіба що дихлофосом – хоча сумніваюсь що він випалить цих клопів та тараканів – вони кажуть на Україні -навіть на Чернобильській зоні розмножаються і бабки клепають.
Юрий Харьковчанин _ 28.02.2015 10:23
IP: 5.45.255.---
Печально что Петя пошел по следам Ющенко, страну он уже потерял,доверия к нему нет. Период когда люди верили в реформы прошел у многих наступила апатия и разочарование после которого начнутся протесты.
Есть еще один момент как власть думает проводить выборы? Хорошо помню ситуацию при Ющенко когда его беспомощностью воспользовались рыги. Сейчас ситуация такая как в тот период а проблема одна тотальная коррупция которая расцвела на новый лад и отсутствие реформ значит страну ждут большие новые потрясения
Юрий Харьковчанин _ 28.02.2015 10:16
IP: 5.45.255.---
Можно сделать вывод что одна преступная группировка сменила другую, особенно после новостей что начальник следствия СБУ в списке кандидатов на руководителя АКБ. Пете не нужен закон и борьба с коррупцией, ему нужно спасти себя и свое окружение.
Начальником АКБ должен стать американский прокурор или минимум прокурор Грузии который уже себя зарекомендовали как непримиримые борцы с коррупцией и преступностью!
Олександр Антипець _ 27.02.2015 22:54
IP: 193.0.205.---
а система та сама
Wort _ 27.02.2015 22:33
IP: 74.125.18.---
"Напомним, министр здравоохранения Александр Квиташвили собирался назначить своим первым замом Владимира Курпиту, с которым вместе работал в группе экспертов по реформированию украинской медицины. До этого Курпита работал во Всемирной организации здравоохранения и возглавлял общественную организацию ЛЖВ. Но, по информации LB.ua, против назначения Курпиты выступила фарммафия. Очевидно, имеющая достаточно средств, чтобы влиять на назначение правительственных чиновников."
Дмитрий Котельников _ 27.02.2015 21:47
IP: 74.125.18.---
Ууу, Віталій! Це ти вже зачепив чи не найбільший гнійник країни.
Олена Приходько _ 27.02.2015 20:52
IP: 74.125.18.---
Lina Popova:
Спасибо Виталию за правду. А что делать непересиченим громадянам. Как пригвоздить наших слуг народа?
Правда в том, что ВОЗ и ЮНИСЕФ размещает заказы на лекарства на заводах мировых фармгигантов а текущем году на следующий. То есть весь товар, который международные организации планируют поставлять в этом году, закуплены ими в прошлом году. Они не покупают лекарства как Украина в авральном порядке. Все планируется заранее. Кроме того, они могут закупать только препараты, преквалифицированные ВОЗ. Для украинских фармзаводов это проблема, поскольку элементарно в Украине нет достаточного количества лабораторий для проведения необходимых исследований. Мы конечно можем отдать наши деньги на закупки зарубежных лекарств. Но во первых, это не целесообразно с точки экономической зрения. А во-вторых, коррупция есть и на уровне ВОЗ, хотя конечно масштабы ее менее значительны чем в Украине. Вспомним историю с тамифлю.
Сергій Горбатько _ 27.02.2015 20:20
IP: 87.76.240.---
До каких пор будет поодолжаться это паскудство? И до каких пор мы вме это будем терпеть? Точно нация терпил...
Lina Popova _ 27.02.2015 19:56
IP: 94.178.247.---
Спасибо Виталию за правду. А что делать непересиченим громадянам. Как пригвоздить наших слуг народа?
Serhij Shinkaruk _ 27.02.2015 19:13
IP: 31.144.49.---
..."із залученням спеціалізованих закладів ООН"...
А сам факт наявності аж 6 альтернативних законопроектів...[/QOUTE]
Схоже, Віталію, в ВР працюють справжні системні професіонали не зважаючи на молоду кров. Паскудство unlimited.
Bogdan_D _ 27.02.2015 18:37
IP: 95.134.177.---
Є ще одна ганебна складова в фарм галузі. Магазини,які чомусь працюють під вивіскою."Аптека",які торгують виключно готовими препаратами та мають ліцензії на таку назву,не мають нічого спільного з суттю цієї назви.Необхідно розібратись,на яких підставах МОЗ видає подібні ліцензії.Адже поняття аптеки передбачає не тільки відпуск готових ліків,а і їх виготовлення у впгляді порошків,розчинів,мазей,свічок і т.д. по рецептах лікарів,а також контроль якості.Очевидно видавачі ліцензій або свідомо закривають на це очі,або безграмотні по своїй професійній суті,або за винагороду.Так ганьбиться благородна галузь та її справжні представники.
Віктор Гордійченко _ 27.02.2015 18:28
IP: 159.224.205.---
Добре і зрозуміло викладено. Але головне питання: "Як запобігти прийняттю лобістських законопроектів?! "
Геннадий Працевитый _ 27.02.2015 17:16
IP: 37.53.27.---
Совсем разленились законотворцы %)
Віталій Ознамець _ 27.02.2015 17:09
IP: 178.92.20.---
ВІТАЛІЙ,ЦИМ РЕЧАМ НЕОБХІДНО НАДАТИ НАЙБІЛЬШУ ГРОМАДСЬКУ ПУБЛІЧНІСТЬ І ПІДТРИМКУ, А ЛОБІСТІВ-ЗЛОДІЇВ ПОСАДИТИ НА НАРИ! УСПІХІВ!
Andriy Fedoruk _ 27.02.2015 16:31
IP: 93.72.169.---
Достаточно погуглить эту А.Павленко, чтобы понять, на кого она работает реально, а потом поинтересоваться у министра, КТО эту "специалистку" ему подсунул? Киевляне, где она пыталась под флагом БПП пролезть в ВР, ее быстро раскусили.
Олег Швидун _ 27.02.2015 16:29
IP: 109.86.127.---
не...энто конечно хорошо а когда чиновникам разрешат воровать...комиссар муравьев уже близко а жить вр хфранции и писать книги воспоминания как я любил украину будет незачто...
Aтака Путіна1160 Уряд реформ369 Корупція1246 Україна та Європа1016 Мовне питання184
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter