Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Держспецзв'язок убиває кримінальну відповідальність за брехню в е-декларації

02 серпня 2016, 08:24

Чергова підлість напередодні запуску нової системи он-лайн декларування статків чиновників. На цей раз – від контрольованої СБУшниками та РНБОшниками контори – Державної служби спеціального зв'язку.

Ця служба до 15 серпня має видати НАЗК атестат про побудову комплексної системи захисту інформації (КСЗІ) для Реєстру чиновницьких декларацій.

Без такого атестату Реєстр працюватиме у режимі так званої "дослідної експлуатації" – декларації у системі з'являтимуться і, суто формально, систему можна запустити у роботу в анонсований Прем'єр-міністром час.

Однак, така система декларування буде нелегітимною, бо дослідний режим експлуатації системи, фактично, забороняє внесення до Реєстру будь-яких персональних даних.

Усі декларації, подані в таку, неатестовану Держспецзв'язком, систему, не будуть визнаватися судом як належний доказ. І притягти політиків до кримінальної відповідальності за брехню у них буде неможливо.

Без атестату КСЗІ е-декларація – не документ, а звичайний папірець, заповнення якого не несе жодних правових наслідків для чиновника.

Папірець, що не має юридичної сили для суду і за брехню в якому замість двох років тюрми чиновнику нічого не загрожує.

Папірець, який не буде визнаний судом у якості доказу незаконного збагачення прокурора, судді та всіх, хто особливо полюбляє пожити на широку ногу із зарплатою в декілька тисяч гривень.

Якщо реєстр декларацій працюватиме в режимі "дослідної експлуатації", "слугі народу" можуть не вказати у декларації свої маєтки зі статусом "незавершеного будівництва", кеш, елітні тачки, "подарунки друзів" та весь джентльменський набір українського клептократа, і їм за це нічого не буде.

Свідома брехня у декларації чи її неподання не будуть каратися, бо самі декларації неможливо буде використати як документ, як доказ в суді. Ніякої загрози, окрім активістсько-журналістського обурення.

Чиновники можуть взагалі відмовитися подавати інформацію про себе в незахищений Реєстр, можуть оскаржити в суді результати майнової перевірки, яку робить НАЗК, можуть оскаржити саме рішення НАЗК про запуск системи і так далі – правових наслідків від роботи системи он-лайн декларування у режимі "дослідної експлуатації" – безліч.

Схоже, саме цей сценарій наразі реалізовує Держспецзв'язок, аби остаточно позбавити чиновників ризику кримінальної відповідальності, а разом із цим, і всю реформу системи декларування статків чиновників – її первинної мети.

Перше. Зривається узгоджений НАЗК з Держспецзв'язком графік виконання робіт для отримання атестату КСЗІ.

Згідно цього графіку, 29 липня було останнім терміном, в який Держспецзв'язок мав погодити великий пакет документів для побудови КСЗІ та визначити компанію, яка б провела державну експертизу системи. До 12 серпня експертиза мала б бути проведена, і в цей день планувалося отримання такого атестату вже від Держспецзв'язку.документ

Терміни настільки стислі, що будь-яка затримка може призвести до зриву. Утім, сьогодні – 2 серпня, а рішення і досі не прийнято.

Друге. Держспецзв'язок, схоже, робить все можливе, аби "протягти" на проведення державної експертизи системи своїх підшефних – Державний центр кіберзахисту та протидії кіберзагрозам, створений при Службі всього рік тому. Контору, де отримувати атестат можна вічно, адже вплинути на неї може тільки... Держспецзв'язок!

Підлість в тому, що штучне затягування експертизи загрожує запуском роботи системи он-лайн декларування у режимі дослідної експлуатації, тобто, формально – запуск відбудеться. Просто Реєстр буде нелегітимний.

І 15 серпня Гройсман з Порошенко попіаряться на імітації запуску системи, нардепи та міністри наввипередки будуть постити свої е-декларації, але ця показова віртуальна прозорість не матиме нічого спільно з реальним правовим полем, де українському чиновнику-корупціонеру, окрім репутаційних втрат, як і раніше, за брехню в декларації нічого не загрожуватиме.

powered by lun.ua
Коментарі — 11
Roman Babenko _ 16.08.2016 08:16
IP: 94.153.230.---
Неужто ассиметричное шифрование (цифровая подпись) не является гарантом достоверности данных?
Есть RSA с достаточно стойкими подписями, если ДСТУ 4145-2002 не подходит.
Главная идея в том, что на данный момент технически неосуществимо подобрать ключ для расшифровки.
Если только подписант не оставил в открытом доступе приватный ключ – никто не сможет подделать его подпись.
У меня только одно ощущение – систему специально проектировали так, чтобы задним числом можно было все декларации поправить за определенное вознаграждение. Тогда не удивительно, что сертификат не выдают.
Irina Ivanova _ 05.08.2016 10:02
IP: 194.12.69.---
ПОРОХОБОТОВ пруд пруди,а вам всем завидно,что Джорж Сорос спонсирует Шабунина.Так давайте вперед,докажите,что вы боритесь с гребаным порошенко и его цепных воровитых собак.
Валар Моргулис _ 04.08.2016 08:07
IP: 146.148.30.---
Было понятно, что за НАЗК прийдется сражаться, выгрызать а корчаки для так целей не годны. Конкурсная комиссия надоговаривалась до нулевого результата, Просто браво!
John Walker _ 03.08.2016 14:46
IP: 77.91.155.---
Вместо того, чтобы сейчас метать бисер, "великому реформатору" и "эксперту" еще при подготовке законопроекта нужно было подумать, а не попадет ли в этот реестр защищенная информация, а не попадут ли туда анкетные данные отдельных категорий "оперативников" информация касательно даже количества которых есть гос.тайной. Я уже даже не обращаю внимания на соответствие Закону о защите персональных данных. А теперь все вокруг виноваты, кроме авторов и лоббистов этой недореформы. И почему пана Шабунина интересуют исключительно чиновники? Остальные святые? Или Конституция Украины уже допускает дискриминацию по профессиональному признаку? Если уж реформы – так давайте Сингапурский опыт (он признан самым успешным в мире) – отсутствие спецсубъекта и ответственность за несоответствие доходов расходам. Или тогда в Ростов придется ехать реформаторам и экспертам?
Nadya Bombushkar _ 02.08.2016 21:03
IP: 213.174.21.---
Порошенко прийшов до влади,щоб збагачуватися, щоб захистити корупцiонерiв вiд народу! Вiн нiколи не жив по закону. зневажаϵ закон iзараз! Порошенка – геть вiд влади!
Oleksii Pichkur _ 02.08.2016 14:38
IP: 93.73.246.---
И где тут зрада??? Человек, написавший эту статью, абсолютно не разбирается в нормативных документах. Руководство службы не имеет право подписывать документы без прохождения всех стадий.
Denis Martishevsky _ 02.08.2016 14:32
IP: 193.93.76.---
Электронное декларирование это, конечно, правильно и современно, но кто или что мешает сейчас брать за ж...у тех же людей на основе бумажных деклараций? Или там уже всех переловили и пересажали и надо новые методы применять?
Vasyl Melnyk _ 02.08.2016 11:33
IP: 46.201.45.---
Evgeniy Poremchuk:
Не досвідна, а дослідна. Все правильно. після тестової експлуатації йде дослідна.Яка триваєв залежності від важливості чи небезпечності системи від одного- до 12 місяців. Як на промислових підприємствах такі наприклад як наново введених в експлуатацію на АЕС- триває рік. А після року дослідної експлуатації, враховуючи всі напрацювання досвіду зручність, контрольованість, захищеність, зауваження і інші специфічні параметри,а також, збої, чи інші нештатні ситуації -після усунення негативу, контролюючою комісією дається добро на ввід в промислову експлуатацію.
Andrey Kononenko _ 02.08.2016 09:25
IP: 188.163.73.---
Ну так пусть руководитель НАЗК больше ничего не подписывает, пока не получит сертификат, и тем самым сделает невозможным формальный запуск системы.
Evgeniy Poremchuk _ 02.08.2016 09:19
IP: 194.44.166.---
Знову #зрадаТотальна з пальця висмоктана:)

Є три стадії запуску великого ІТ-проекту: 1. Тестова експлуатація 2. ДОСВІДНА ЕКСПЛУАТАЦІЯ 3. Промислова експлуатація. Наразі система успішно пройшла тестування і переходить до другої фази запуску.
Руслан Палагицкий _ 02.08.2016 08:56
IP: 94.178.208.---
А, що робиться на сайтах місцевих адміністрацій, при оприлюдненні проектів рішень є можливість вносити зміни і напередодні сесії і дата при цьому в ручну редагується, відповіді на публічні запити електронною почтою можна і не чекати. Про Prozorro і говорити нема чого. Добре, що хоч закупівлі автоматично оприлюднюються через казначейство. Загалом електронний світ не приживається!
Зеленський31 Уряд реформ407 Корупція1350 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter