Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Хто наважиться стягнути борг з Коломойського: Луценко чи Холодницький?

05 грудня 2016, 09:25

Справа НАБу щодо намахування МАУ пасажирів та Державіаслужби на майже 150 мільйонів гривень – на ручнику у прокурорів.

Не отримавши погодження підозри від Холодницького НАБУ направило скаргу Луценку з однією метою – отримати підписану підозру, адже за законом, тепер Генпрокурор мусить або зобов'язати свого заступника Холодницького підписати її, або зробити це самостійно, або підтвердити недоторканність Коломойського і лишити все як є.

Чому виникла така ситуація і хто конкретно не дає стягнути на користь держави з оборзєвшого Коломойського 150 мільйонів?

Цю юридичну казуїстику варто пояснити, бо необізнаному у процесуальних тонкощах громадянину самостійно розібратися у ній вкрай складно.

Згідно з офіційною інформацією, оприлюдненою НАБУ, впродовж 2014-2015 років керівництво МАУ за сприяння службових осіб Державіаслужби України протиправно заволоділо коштами в особливо великих розмірах Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях (Фонд утримує та забезпечує діяльність Державіаслужби).

Простіше кажучи, МАУ стягувало з кожного пасажира збір з відповідним цільовим призначенням, але до Фонду ці кошти не перераховувала. За два роки (починаючи з 2014-го і до кінця 2015-го) сума цієї несплати сягнула 147 млн грн. Цей збір може побачити в своєму квитку кожний пасажир, який літав МАУ в цей проміжок часу (подивитися квиток).

Під час розслідування детективи вилучили матеріали електронної переписки екс-керівника Державіаслужби Антонюка з юристами МАУ, які доводять, що держслужбовець діяв виключно в інтересах МАУ. Під час обшуку в МАУ детективи також вилучити електронну базу даних бухгалтерського обліку компанії, залучили розробників цієї бази до її огляду та встановили, за їх допомогою, історію стягування збору від пасажирів та зарахування цього збору в дохід компанії замість виплати державі.

На початку листопада НАБУ закінчило досудове слідство (тривало більше року) і за його результатами підготувало підозру трьом особам – екс-керівнику Державіаслужби Антонюку, президенту та головбуху МАУ. Злочин кваліфіковано за ч. 5 ст. 191 Кримінального Кодексу України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

Підозрюваним загрожує до 12 років з конфіскацією майна, а МАУ має повернути борг державі у повному обсязі.

Однак НАБУ отримали від Холодницькго відмову підписувати підозру менеджерам Коломойського.

Керівник САП аргументував свою відмову наявністю у МАУ позитивних судових рішень господарських судів, що, на думку прокурора, робить справу НАБУ безперспективною. Чомусь спецпрокурор наперед та замість суддів виніс вирок про достатність та обґрунтованість доказів детективів, що базуються на вилучених документах, автоматизованому бухгалтерському обліку МАУ (!), особистій переписці Антонюка і т.д.

"У нас есть серьезные вопросы относительно суммы убытков, их начисления, их обжалования. И, собственно, являются ли они убытками. Поскольку сумма убытков обжалуется в судебном порядке, в порядке хозяйственного судопроизводства, и МАУ выиграла уже две инстанции", – пояснив позицію САП Холдницький в інтерв'ю Дзеркалу Тижня.

Журналістам важко зробити факт-чек слів спецпрокурора, адже вони не юристи, прочитати і зрозуміти всі рішення у справах МАУ – трудомістка справа. Але ми це зробили.

Жодного рішення на користь МАУ стосовно суми збитків не існує і Холодницький свідомо бреше журналістам, розуміючи, що перевірити його слова важко.

Дуже непрофесійними також є сумніви спецпрокурора про нарахуванні збитків, адже нарахування – це виключно питання економічної експертизи та експерта, який її здійснює, а не прокурора. В матеріалах кримінального провадження висновки економічної експертизи є. Далі сумніватися має суд, але не прокурор.

У господарських судах розглядалися спори між МАУ та Державіаслужбою щодо стягнення вказаного збору на користь держави. Верховний суд поставив крапку в цих спорах, остаточно припинивши провадження з причини того, що ці спори не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, а натомість, мають розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Щодо спорів в адміністративному порядку, то мова йде про позови МАУ до Державіаслужби щодо визнання протиправним направлення Державіаслужбою рахунків до МАУ про стягнення збору.

Наразі суди відмовляють МАУ, оскільки не вважають направлені Авіаслужбою рахунки такими, що мають ознаки рішення обов'язкового характеру та якимось чином порушують права МАУ.

Однак адмінсуди відмовляють і Державіаслужбі у стягненні збору, оскільки вважають, що її рішення мають інформативний характер, а також відсутнє достатнє нормативне регулювання, яке б дозволяло службі стягувати ці кошти з МАУ в судовому порядку.

Усі ці спори мають опосередковане відношення до кримінального провадження НАБУ, яке б могло поставити жирну крапку у цьому судовому футболі.

МАУ вже стягнула цей збір разом з квитком з кожного пасажира, який протягом 2014-2015 років користувався її послугами, та поклала ці кошти собі в кишеню замість того, щоб віддати за призначенням – державі. Незалежно від результатів цих судових спорів кошти підлягають поверненню або державі, або пасажирам.

Навряд чи МАУ зможе повернути ці кошти мільйонам пасажирів, які скористалися послугами авіакомпанії в зазначений період.

Але, у разі оголошення підозри та направлення справи НАБУ в суд, керівництво МАУ могло б повернути ці гроші державі, адже добровільна сплата збитків у злочині з матеріальним складом, як цей, автоматично призводить до закриття кримінального провадження.

Всі знають, як Коломойський любить повертати борги державі. І непомічений журналістами безперешкодний візит олігарха прямо в Антикорупційну прокуратуру свідчить про те, що цей борг Коломойський платити не збирається.

Власне, саме тому НАБУ і направило генпрокурору Луценку скаргу на бездіяльність Холодницького, який особисто не погоджує підозри фігурантам справи МАУ та відмовляється змушувати олігарха сплачувати 150-мільйонний борг державі.

У скарзі взагалі не йдеться про притягнення Холодницького до відповідальності, це – виключна компетенція та бажання самого Луценка.

Скарга НАБУ та КПК вимагають від Генпрокурора прийняти одне з трьох можливих рішень:

– виправдати Холодницького і злити справу

- змусити Холодницького своїм рішенням підписати підозру і дати хід справі

- особисто підписати підозру менеджерам Коломойського і почати рубатися з ними в суді, адже якщо і посадити менеджерів МАУ не вдасться, в бюджет держави точно можна буде повернути 150 украдених МАУ мільйнів гривень.

А Холодницького та його прокурорів, якщо аналогічні факти спливатимуть й надалі, покарає саме суспільство, без участі Генпрокурора. Такі прецеденти вже є.

powered by lun.ua
Коментарі — 11
luko _ 07.12.2016 09:04
IP: 91.215.52.---
Якось "оборзєло"-упереджено пише автор щодо, як на його погляд, "оборзєвшого Коломойського"-ну, як колись писали в совєцьких газетах спецьжурналісти по команді партбосів "фас".
В подібних спірних питаннях фінансових відносин належить діяти виключно за законами. Державні органи так заплутали стосунки в цій галузці відносин, що бідному підприємству в самий раз скористатися цим на свою користь – адже Сам автор відзначає, що " адмінсуди...вважають, що... відсутнє достатнє нормативне регулювання, яке б дозволяло службі стягувати ці кошти з МАУ в судовому порядку.".
Що, пан Шабунін ширяє над Судам?, над суб'єктами підприємництва, шо так образливо заповзявся судити.
Spirito _ 06.12.2016 11:53
IP: 93.74.43.---
А хто відважиться перевірити наскільки розводять газ?
(горить червоним)
Тимошенко раніше називала 15-20%.
-...Про газ. Не знаю, як ви, але у мене таке враження,що газ
"бадяжать",30% мінімум сьогодні потрібно більше спалити,ніж
раніше,щоб температура була така сама. – (В.Бала)
Амер Местный _ 06.12.2016 11:13
IP: 104.199.39.---
А что у нас есть еще НАБУ? Мне кажется они только что стоят у кассы за зарплатой ручной бесполезный шоколадный отряд.
Andrey Hrab _ 05.12.2016 23:52
IP: 104.199.111.---
Алексей Петренко:
Именно так.
Более того – нет ни малейшей уверенности в том, что ЗАМЕНИ директора НАБУ – и дела пойдут.
Законодательство ПРЯМО ПОДЧИНЯЕТ этих должностных лиц Банковой.
Oleksiy Osiv _ 05.12.2016 20:55
IP: 104.199.76.---
ViHo:
Читати вмієш? В публікації чорним по білому написано, що зтягнений збір зараховувався до прибутків компанії, а не на поточну операційну діяльність.
ViHo _ 05.12.2016 19:13
IP: 94.178.194.---
Складається враження, що в НАБУ служать якісь маразматики: рік роботи, і в результаті – підозра з відверто лажовою класифікацією злочину. Банальна ситуація: МАУ стягували збір з пасажирів та не перераховували його до держфонду. Яке тут може бути "привласнення коштів керівництвом"? Кошти, вочевидь, просто витрачено на поточну операційну діяльність компанії. Будь-який неангажований суд виявить "відсутність складу злочину" з такою класифікацією. Тим більше, що, як нам повідомляє автор публікації, ще раніше судом встановлено, що, згідно чинного законодавства, неперерахування цього збору до держфонду ніяких правових наслідків для неплатника не має, і примусовому вилученню у неплатника збір не підлягає. Тобто, до внесення змін в чинне законодавство, перерахування цього збору до держфонду є справою суто добровільною.
Хоча, в Україні більшість того, що подається як "боротьба з корупцією", виглядає вельми маразматично.
Володимир Хмельницький _ 05.12.2016 17:22
IP: 93.75.55.---
Маємо те, що маємо: 1) "під Порошенком": СБУ, ГПУ, НАБУ (Ситник); 2) "під Коломойським-Аваковим": МВС, Батальони Нацгвардії, САП (Холодницький)
Ninei _ 05.12.2016 16:03
IP: 104.199.68.---
Василь Таранович:
ПШДТРИМУЮ
Алексей Петренко _ 05.12.2016 15:21
IP: 93.74.65.---
Іван Кая:
Ну не заточена наша правоохоронна система на "велику рибу"... Не заточена! І можно вигадати ще кілька багатоміліардних НАБУ-САМБУ-МАМБУ – а результат буде такий самий.
Ну так потому что эти новые антикорруционные органы нужны были только для замыливания глаз, для создания видимости, что идет какая-то борьба. А систему ломать никто не собирается.
Василь Таранович _ 05.12.2016 13:42
IP: 188.163.107.---
У мене є ота політична воля яку всі так шукають! Вона складається з одного рішеня-Всіх пересадити і перевішати починаючи з реформ Кучми до сьогоднішнього дня. Оце з однонго речення складається політична воля,яку шукають 25 років,і яку приспав цар Путін,так ще писав батько Т.Шеевченко...Ну шановні українці,як вам моя воля?
Andrey Hrab _ 05.12.2016 12:01
IP: 104.155.120.---
Іван Кая:
Так НАБУ создали НЕ ДЛЯ ТОГО, чтобы БОРОТЬСЯ с коррупцией – а чтобы создавать ВИДИМОСТЬ. Ведь гранты от США нужно получать, для этого видимость нужна, а борьба подождет. Вот и хиленькая результативность Бюро – 0 (прописью: НОЛЬ) наказанных коррупционеров топ-уровня.
Україна та Європа1110 Корупція1388 Порошенко4 Уряд реформ417 Зеленський51
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Юрій Луценко

Лукашенко – точно не гарантія проти виходу російських танків на кордон з Україною

Мустафа Найем

Ми виконали 95% плану півріччя: 450 одиниць ОВТ передали замовникам

Олексій Братущак

У сусідньому купе знову гвалтують жінку. Чому Україна ховається за дверима?

9
Ірина Федорів

Попсуй (Заблоцька) не балотуватиметься від ''За майбутнє'', бо вона ''зашкварена''

4
Володимир Фесенко

Щоденник місцевих виборів-2020 (26 липня – 9 серпня 2020 р.)

Олексій Братущак

ЄС та "ЄС" розійшлися у своїх оцінках виборів у Білорусі

15
Ірина Федорів

Як ''клеїти'' виборців: ''Нові обличчя'' вкрали слоган ''Слуги народу''

Костянтин Матвієнко

У питанні визнання виборів президента Білорусі Україні слід зайняти консолідовану позицію з ЄС

48
Галина Янченко

Підсумки року: Які рішення парламенту українці оцінили найбільше?

3
Тимофій Бадіков

Лікарі та пацієнти страждають від недосконалої електронної системи охорони здоров'я

АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter