Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

''Правка Лозового'', кінець антикор. реформи і акція 17 жовтня

04 жовтня 2017, 13:32

Вчора Рада закінчила розвалювати здобутки антикорупційної реформи. Проголосовані нові редакції процесуальних кодексів забрали останній шанс у суспільства на відновлення справедливості. Тепер її, як і незалежність, доведеться в и б о р ю в а т и. Іншими методами. 17 жовтня.

Аби відкотитися в диктаторські часи Януковича, постмайданній владі знадобилося трохи більше трьох років і одна єдина правка до Кримінального процесуального кодексу N109 авторства нардепа-радикала Лозового, яка матиме невідворотні наслідки для розслідувань всіх категорій тяжких та особливо тяжких злочинів.

Нова редакція Кодексу унеможливлює притягнення до відповідальності небезпечних злочинців: від убивць та терористів до корупціонерів. Та в першу чергу – самих народних депутатів.

Так, ухвалена 234 голосами "правка Лозового", проти якого ГПУ розслідує справу за ухилення від сплати податків, обмежує строки досудового розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів: максимум 6 місяців до оголошення підозри і 2 місяці – після оголошення підозри.

Тобто, депутати пропонують, щоб слідчі за 8 місяців розслідування направляли до суду справи по тяжких та особливо тяжких злочинах: грабіжах, убивствах, терактах, відмиванню коштів, незаконному збагачення або розтрати бюджету.

Це особливо цинічно з огляду на те, як регламентний комітет дає дозвіл на притягнення нардепів до кримінальної відповідальності. Достатньо затягти цей процес на півроку, як у ситуації тогож Лозового, і все – адвокати нардепа матимуть всі легальні підстави для закриття провадження. Упевнений, що нардеп Лозовий, який зараз під слідством ГПУ, буде одним із перших, хто таким чином закриє проти себе справу за ухилення від сплати податків.

Якщо проаналізувати справи НАБУ, які уже направлено до суду, то в більшості випадків від початку розслідування до підозри проходить близько року, а той більше часу. І це пов'язано з тим, що складні економічні злочини і схеми не так просто розслідувати.

До прикладу, справи по Мартиненку НАБУ розпочало ще в грудні 2015 року і за 6 місяців встигли отримати понад 100 тимчасових доступів до документів, здійснити 49 обшуків, допитати понад 120 осіб, накласти арешт на 83 рахунки підприємств, скерувати 12 запитів про міжнародну правову допомогу в Австрію, Великобританію, Чехію, Швейцарію, Латвію, Литву, Казахстан, Таджикистан та Киргизстан. Проте цього було не достатньо для підозри самому Мартиненку, яку було пред'явлено в урановій справі ще через рік.

Так само далеко не завжди швидко вдається знайти підозрюваних у вбивствах (хоча тут нардепи зробили виняток і дозволили не закривати справу у разі недотримання строків після підозри), тероризмі, відмиванні коштів. Яскравим прикладом є "справи Майдану", які почали направлятися в суд на третій рік розслідування і які, за новим КПК, всі можуть бути закриті.

У новій редакції Кодексу нардепи, звичайно, передбачили механізм продовження строків – за рішенням суду. Якщо зараз це вирішує прокурор, то після вступу в дію нової редакції Кримінального процесуального кодексу це буде робити слідчий суддя. При чому, прокурор має не тільки переконати суддю продовжити строк, але й одразу визначитися із кінцевим терміном завершення розслідування. У разі, якщо суд не ухвалить рішення про продовження строку, справа має бути закрита або ж направлена до суду з обвинувальним актом.

Слідчі судді з незалежних арбітрів перетворюються в "золотих тельців", які на власний розсуд оцінюватимуть роботу цілих слідчих департаментів та органів. Наприклад, саме вони, а не норми закону, визначатимуть "особливу складність провадження" чи його "вийняткову складність" для ухвалення рішення про продовження строків.

Відмова слідчого судді в продовженні строків оскарженню не підлягає. Це, фактично, нівелює всі зусилля, дії та докази, які були зібрані у справі; зводить її нанівець. Якщо у слідчого недостатньо назбиралося доказів за 6 місяців, він буде змушений або закрити справу, або бігом пред'являти підозру та направляти її до суду, де вона точно розвалиться.

Якщо нова редакція Кримінального процесу таки вступить в дію, потреба створення антикорупційного суду із новими та чесними антикорупційними суддями, в тому числі – слідчими, радикалізується.

Друга частина правки Лозового виписана суто для приборкання Антикорупційного бюро.

Так, нова редакція КПК чітко визначає, що слідчий чи детектив для обрання запобіжного заходу (взяття під варту, наприклад), арешту майна, відсторонення, проведення обшуків може звертатися в суд тільки за місцем реєстрації органу досудового розслідування. Для НАБУ це – виключно Соломянський суд, де детективи нещодавно зловили помічника судді, який відстежував їх клопотання та передавав цінну інформацію адвокатам підозрюваних.

Зрозуміло, що контролювати провадження НАБУ через один єдиний суд буде значно простіше за допомогою таких от помічників, численних працівників канцелярії, апарату та самих суддів.

Водночас, інші правоохороні органи – місцеві управління поліції та прокуратури – є окремими юридичними особами і зможуть звертатися зі своїми клопотаннями до судів за місцем реєстрації.

Це – іще один залізобетонний аргумент на користь антикорупційних судів.

Новими нормами пропонується також заборонити слідчому повторно звертатися до суду за дозволом на обшук без нововиявлених обставин після того, як суд уже раз відмовив. Тобто, якщо суддя відмовить слідчому неправомірно, то йому треба буде шукати якісь додаткові обставини для отримання дозволу на обшук. За цей час і доцільність обшуку може зникнути, і докази, які можна віднайти, і самі злочинці.

Ще однією загрозою є можливість оскарження підозри – повернення в український КПК Радянського рудименту.

Підозра пред'являється тоді, коли правоохоронний орган зібрав на свій розсуд достатньо доказів аби вказати на конкретну особу, запідозрити її у злочині. Після підозри розпочинається процеси обрання запобіжних заходів та арешту майна через суд. Поки суд вирішуватиме питання скасування підозри, зависнуть і запобіжні заходи з арештами майна підозрюваного, що також дасть змогу убезепечити награбоване або приховати докази.

Зміни торкнулися і проведення експертизи. Вони передбачають, що експертиза у кримінальній справі може бути призначенна лише судом і робити її можуть тільки державні експерти. Подібні новації точно не сприятимуть швидкому розслідуванню в умовах таких обмежених строків, а також позбавлятимуть сторону захисту і потерпілого оперативного механізму фіксації порушення за допомогою експерта.

Це також може призвести до перевантаження державних експертів, неякісних поспішних висновків та закриття справ через неможливість своєчасного проведення експертизи, а також контроль експертів з боку вертикалі влади.

Проголосовані вчора зміни набувають чинності з моменту початку роботи Верховного суду. Дата буде визначена обраним Пленумом ВСУ та опублікована в "Голосі України".

Зміни торкаються усіх справ, які перебувають на стадії розслідування зараз. Тобто одразу від початку роботи ВСУ кожен підозрюваний убивця, терорист чи корупціонер зможе закрити справу через сплив строків або скасовувати свою підозру і почати переховуватися від правоохоронних органів.

Що це, як не державна зрада?

%22%7D]17 жовтня під Верховною Радою будемо це виправляти. До вимоги великої політичної реформи додається конкретний ультиматум: скасувати "правку Лозового" до Кримінального процесуального кодексу України.

У який спосіб це зробить влада – їх проблема. Безкарно перетнути цю межу не вдасться.

powered by lun.ua
Коментарі — 56
seloiludy _ 05.10.2017 11:20
IP: 185.11.31.---
Власть давно оглохла. Пора высказаться погромче. 17.10. 2017г. – симпатичная дата. И ворота Кабмина что-то до боли напоминают...
LYCIV_OLGA _ 05.10.2017 10:03
IP: 35.189.218.---
ВСЕМ сознательным троллям и наивным лошкам, КОТОРЫЕ ТАК АКТИВНО ВЫСТУПАЮТ ПРОТИВ "АНТИКОРРУПЦИОНЕРОВ" ВООБЩЕ – ОГРОМНОЕ СПАСИБО, что наконец-то избавились от рождённого в недрах фсб эрефии термина "грантососы"!
Я понимаю – для вас (и ваших кураторов) – это – поистине огромное и несомненное достижение! Поэтому – примите мои искренние поздравления! (Смайлик "smile")...
LYCIV_OLGA _ 05.10.2017 09:59
IP: 35.195.209.---
Михаил Горбатюк:

Ну, про Шабуніна – ми всі начулися –...директор ЦПК Віталій Шабунін заробляє 34 тис. дол. за поданими до податкової даними.
У 2010 році він купив квартиру за 60 тис. дол.; у 2014 році він придбав землю під Києвом за 20 тис. дол.; у 2016 році він продав свою квартиру за 34 тис. дол. і побудував будинок за 83 тис. дол.
Вся нерухомість зареєстрована на ім'я його дружини, і не існує іпотечних кредитів на майно...

Але (!!!):

1) До чого тут всі інші "антикорупціонери" взагалі???... "ФАКТИ, КАРЛ!"
2) І ще – будьте ласкаві – не відмовте в люб'язності – дайте, будь ласка, посилання на те, що

Михаил Горбатюк:
... самим Трампом озвучиваются подозрения в адрес Украины и украинских ОО-шек, в том числе – ЦПК Виталика...
,

бо, – вибачайте, – але без цього посилання – ви тільки "понурий троль"...
LYCIV_OLGA _ 05.10.2017 09:52
IP: 104.155.117.---
Михаил Горбатюк:
Назар Холодний:
Если эта правда решает вопрос того, что людей перестанут тягать подозрениями годами, держать в СИЗО, то почему это "зрада"? почему если активисты решили – то мы должны поддерживать! Кто-то спрашивал мнение настоящих юристов, а то эти профессиональные общественники решили чтоб умнее всех или как?
никто. что Найем пишет – объясняю для НЕюристов, что Шабунин упрощает и несет околесицу. в производствах, где есть доказательная база, достаточно 3 месяца для досудебного следствия. на сбор информации по зарубежным юрисдикциям можно спокойно давать запросы на увеличение срока.
Ви – або вкрай не поінформовані, або свідомо брешете!

Ось хоч би
04.10.17."НАБУ призывает Порошенко ветировать изменения в УПК, проголосованные Радой 3 октября" (.../censor.net.ua/news/458040/)
04.10.17. "Из-за "поправок Лозового" в УПК все нерасследованные дела Майдана будут закрыты, – Горбатюк" (.../censor.net.ua/news/458045/)
Orest Jj _ 05.10.2017 07:21
IP: 77.52.141.---
Михаил Горбатюк:
Orest Jj:
чудики, та пиндосы следят куда расходуют деньги шабунины. И судя по тому, что им продолжают платить пиндосы их работой удовлетворены.
И вы правильно сказали – работа шабуниных именно и заключается в том, что как можно сильнее шуметь видя "косяки" влади.
Кто вам виноват что у вас нет семи пядей во лбу и вы способны работать только руками?
кек. следят. то, шо следят – это точно. именно поэтому в прессе, среди чиновников администрации Трампа и даже самим Трампом озвучиваются подозрения в адрес Украины и украинских ОО-шек, в том числе – ЦПК Виталика. вы не в информационный вакуум там случаем попали?
даже на солнце есть пятна. Озвучивание подозрений – нормальная практика.
Вас же не беспокоит, что штатовские эмиссары публично, с трибуны ВР, не только высказывают подозрения в коррупции власти а в прямую указывают на это.
Віктор Петренко _ 05.10.2017 07:00
IP: 35.190.184.---
Михаил Горбатюк:
Віктор Петренко:
а тобі путана не стидно писати таку маячню?
може ще ти була присутня при передачі грошей жидомойського Саакашвілі?
вы верите авторитету Радио Свобода? именно журналисты RFE/RL подтвердили личную встречу Коломойского и Саакашвили. деталей знать толком никто не может – но ведь Саакашвили активный борец с олигархами, зачем ему такие встречи?
Зустрічатися політик може з будь-ким:хоч з дідьком лисим.а ось результат зустрічі-це вже зовсім інша справа.тому зустріч ще нічого не означає.може на цій зустрічі Саакашвілі послав хитрого жида куда подалі.
meua _ 05.10.2017 05:06
IP: 35.195.195.---
"Сирота"-миллионер Ляшко ищет, где бы подороже продасться, а его "правая рука" Лозовой, с бегающими глазками, – где бы украсть и не заплатить налоги. Зато на ТВ – они первые герои и чемпионы по брехне вместе "героем-патриотом" и заодно мелким взяточником Мосийчуком. Эта шайка мошенников от политики заслуживает, чтобы ее запретили, и как можно скорей.
Олександр Палій _ 04.10.2017 23:50
IP: 93.74.31.---
За сверблячкою, в яку зараз впала і тіпається більшість політиків, є лише кар'єризм і пустота.
Майдан вирішував завдання космічного масштабу, а вони побачили в ньому в міру свого розуміння зміну одних політиків на інших, і хочуть не прогавити шанс при черговому перевороті.
Що тут скажеш? Коли все вже сказв Конфуцій 2,5 тисяч років тому:
"Не турбуйся, що не маєш високого чину. Турбуйся, чи гідний ти його мати. Не турбуйся, що тебе не знають. Турбуйся, чи гідний ти, щоб тебе знали".
Alina Shevkoplas _ 04.10.2017 23:37
IP: 35.195.167.---
Схоже, що хлопці готуються до виборів по повній програмі. Мітинги, збори, турне по країні і прориви кордону. Але з минулого разу програму трохи змінили, хоча ціль все одно єдина – перемогти на виборах
Михаил Горбатюк _ 04.10.2017 23:16
IP: 35.195.209.---
Orest Jj:
чудики, та пиндосы следят куда расходуют деньги шабунины. И судя по тому, что им продолжают платить пиндосы их работой удовлетворены.
И вы правильно сказали – работа шабуниных именно и заключается в том, что как можно сильнее шуметь видя "косяки" влади.
Кто вам виноват что у вас нет семи пядей во лбу и вы способны работать только руками?
кек. следят. то, шо следят – это точно. именно поэтому в прессе, среди чиновников администрации Трампа и даже самим Трампом озвучиваются подозрения в адрес Украины и украинских ОО-шек, в том числе – ЦПК Виталика. вы не в информационный вакуум там случаем попали?
Олесь Житняковский _ 04.10.2017 23:15
IP: 35.190.198.---
Назар Холодний:
Если эта правда решает вопрос того, что людей перестанут тягать подозрениями годами, держать в СИЗО, то почему это "зрада"? почему если активисты решили – то мы должны поддерживать! Кто-то спрашивал мнение настоящих юристов, а то эти профессиональные общественники решили чтоб умнее всех или как?
Проблема в том, что у нас нет борьбы с коррупцией) у нас есть пиар кампания борьбы с коррупцией, которая просто выливается в шоу для СМИ и в постах в фейсбуке, не более, а деньги на это все выделаются из бюджета или же гранты получают наши активисты! Вот она схема)
Никита Берест _ 04.10.2017 23:14
IP: 35.190.221.---
Та які там мітинги? Нам вже набридли вони, від них ніякого толку. Тільки ці всі компашки до влади за рахунок них приходять
Михаил Горбатюк _ 04.10.2017 23:13
IP: 35.189.208.---
Назар Холодний:
Если эта правда решает вопрос того, что людей перестанут тягать подозрениями годами, держать в СИЗО, то почему это "зрада"? почему если активисты решили – то мы должны поддерживать! Кто-то спрашивал мнение настоящих юристов, а то эти профессиональные общественники решили чтоб умнее всех или как?
никто. что Найем пишет – объясняю для НЕюристов, что Шабунин упрощает и несет околесицу. в производствах, где есть доказательная база, достаточно 3 месяца для досудебного следствия. на сбор информации по зарубежным юрисдикциям можно спокойно давать запросы на увеличение срока.
Makar Baboker _ 04.10.2017 23:12
IP: 104.155.117.---
Игорь Вернидуб:
Мы верим в их искренность так же, как не сомневаемся, что ты – тролль поганый... точка.
Михаил Горбатюк _ 04.10.2017 23:12
IP: 104.155.117.---
Віктор Петренко:
а тобі путана не стидно писати таку маячню?
може ще ти була присутня при передачі грошей жидомойського Саакашвілі?
вы верите авторитету Радио Свобода? именно журналисты RFE/RL подтвердили личную встречу Коломойского и Саакашвили. деталей знать толком никто не может – но ведь Саакашвили активный борец с олигархами, зачем ему такие встречи?
Назар Холодний _ 04.10.2017 23:10
IP: 35.185.128.---
Если эта правда решает вопрос того, что людей перестанут тягать подозрениями годами, держать в СИЗО, то почему это "зрада"? почему если активисты решили – то мы должны поддерживать! Кто-то спрашивал мнение настоящих юристов, а то эти профессиональные общественники решили чтоб умнее всех или как?
Михаил Горбатюк _ 04.10.2017 23:09
IP: 35.187.20.---
LYCIV_OLGA:
"Ну, так, дійсно – "антикорупціонери" у нас вочевидь "не такі" як комусь дуже хочеться!...

А ЩО ТАКЕ ці самі "АНТИКОРУПЦІОНЕРИ"?...

А ВСЬОГО НА-ВСЬОГО – в далекому 2001 році лідер однієї з неурядових організацій, що займалися, серед іншого, антикорупційними розслідуваннями в штаті Нью Йорк назвав свою і подібні структури "watch dogs" ("сторожові пси"). І ємко описав суть роботи: "ПОБАЧИЛИ ПРОБЛЕМУ – ПОЧИНАЄМО ГАВКАТИ"...
сущность антикоррупционеров мы уже увидели ранее. Каськив, был такой. ну он и есть – в Панаме. видимо, утепляет место для Виталика с его сворой.
Игорь Вернидуб _ 04.10.2017 22:57
IP: 104.196.9.---
Максим Чарушниковв:

А вы не заметили, что наши активисты сами очень активно пиарятся на теме создания антикоррупционного суда? Вы верите в их искренность? Что хотят помочь стране, после всех этих скандалов с покупками недвижимости, поездками заграницу и так далее... я в них уже не верю, это просто коньюктурщики!
Максим Чарушниковв _ 04.10.2017 22:35
IP: 178.137.93.---
))) Порошенко буде торгуватись правом вето на цей закон на антикорупційну палату, новий закон про вибори, новий склад цвк, тощо

Як він це постійно робить.

Але він доторгується...)))
LYCIV_OLGA _ 04.10.2017 21:57
IP: 35.195.195.---
"Ну, так, дійсно – "антикорупціонери" у нас вочевидь "не такі" як комусь дуже хочеться!...

А ЩО ТАКЕ ці самі "АНТИКОРУПЦІОНЕРИ"?...

А ВСЬОГО НА-ВСЬОГО – в далекому 2001 році лідер однієї з неурядових організацій, що займалися, серед іншого, антикорупційними розслідуваннями в штаті Нью Йорк назвав свою і подібні структури "watch dogs" ("сторожові пси"). І ємко описав суть роботи: "ПОБАЧИЛИ ПРОБЛЕМУ – ПОЧИНАЄМО ГАВКАТИ"...
Orest Jj _ 04.10.2017 21:34
IP: 77.52.139.---
Максим Луговой:
Евгений Семиноженко:
К тому же эти еврооптимисты вечно чем-то недовольны, всё хотят что бы все играли по их правилам) Вот почему они считают, что они всегда правы?
может потому, что прежде чем подымать волну по какой то теме они инструктируются с кураторами?
Віктор Петренко _ 04.10.2017 21:30
IP: 35.196.141.---
Светулёк:
Ваша акция – это цирк Михо на деньги Коломойского. И Вы это прекрасно знаете. Не стыдно?
а тобі путана не стидно писати таку маячню?
може ще ти була присутня при передачі грошей жидомойського Саакашвілі?
Максим Луговой _ 04.10.2017 21:28
IP: 212.90.61.---
Евгений Семиноженко:
К тому же эти еврооптимисты вечно чем-то недовольны, всё хотят что бы все играли по их правилам) Вот почему они считают, что они всегда правы?
Orest Jj _ 04.10.2017 21:18
IP: 77.52.139.---
Марина Власенко:
Orest Jj:

Зачем такая тогда борьба с коррупцией? Если она только заключается в том, что некоторые активисты получают отличные гоноррары себе в карманы и все?))) это ж смешно! Они на коне, а общество как всегда "пасе заднього"
кто то должен говорить а кто то делать. У каждого своя обязанность. Повышайте свои способности что бы могли говорить за хорошие гонорары а не трудиться руками.
Сейчас масса возможностей молодым найти свое место в зарубежных организациях.
Макрона привел к власти фейсбук. А у нас толпа привела к власти Петю Открывашку.
Евгений Семиноженко _ 04.10.2017 21:12
IP: 35.190.221.---
А у нас в стране вечно что-то не так и кто-то не тот, особенно оппоненты. В этом нет ничего удивительного
Зеленський3 Донбас5 Корупція1305 Aтака Путіна1200 Україна та Європа1071
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter