Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

''Правка Лозового'', кінець антикор. реформи і акція 17 жовтня

04 жовтня 2017, 13:32

Вчора Рада закінчила розвалювати здобутки антикорупційної реформи. Проголосовані нові редакції процесуальних кодексів забрали останній шанс у суспільства на відновлення справедливості. Тепер її, як і незалежність, доведеться в и б о р ю в а т и. Іншими методами. 17 жовтня.

Аби відкотитися в диктаторські часи Януковича, постмайданній владі знадобилося трохи більше трьох років і одна єдина правка до Кримінального процесуального кодексу N109 авторства нардепа-радикала Лозового, яка матиме невідворотні наслідки для розслідувань всіх категорій тяжких та особливо тяжких злочинів.

Нова редакція Кодексу унеможливлює притягнення до відповідальності небезпечних злочинців: від убивць та терористів до корупціонерів. Та в першу чергу – самих народних депутатів.

Так, ухвалена 234 голосами "правка Лозового", проти якого ГПУ розслідує справу за ухилення від сплати податків, обмежує строки досудового розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів: максимум 6 місяців до оголошення підозри і 2 місяці – після оголошення підозри.

Тобто, депутати пропонують, щоб слідчі за 8 місяців розслідування направляли до суду справи по тяжких та особливо тяжких злочинах: грабіжах, убивствах, терактах, відмиванню коштів, незаконному збагачення або розтрати бюджету.

Це особливо цинічно з огляду на те, як регламентний комітет дає дозвіл на притягнення нардепів до кримінальної відповідальності. Достатньо затягти цей процес на півроку, як у ситуації тогож Лозового, і все – адвокати нардепа матимуть всі легальні підстави для закриття провадження. Упевнений, що нардеп Лозовий, який зараз під слідством ГПУ, буде одним із перших, хто таким чином закриє проти себе справу за ухилення від сплати податків.

Якщо проаналізувати справи НАБУ, які уже направлено до суду, то в більшості випадків від початку розслідування до підозри проходить близько року, а той більше часу. І це пов'язано з тим, що складні економічні злочини і схеми не так просто розслідувати.

До прикладу, справи по Мартиненку НАБУ розпочало ще в грудні 2015 року і за 6 місяців встигли отримати понад 100 тимчасових доступів до документів, здійснити 49 обшуків, допитати понад 120 осіб, накласти арешт на 83 рахунки підприємств, скерувати 12 запитів про міжнародну правову допомогу в Австрію, Великобританію, Чехію, Швейцарію, Латвію, Литву, Казахстан, Таджикистан та Киргизстан. Проте цього було не достатньо для підозри самому Мартиненку, яку було пред'явлено в урановій справі ще через рік.

Так само далеко не завжди швидко вдається знайти підозрюваних у вбивствах (хоча тут нардепи зробили виняток і дозволили не закривати справу у разі недотримання строків після підозри), тероризмі, відмиванні коштів. Яскравим прикладом є "справи Майдану", які почали направлятися в суд на третій рік розслідування і які, за новим КПК, всі можуть бути закриті.

У новій редакції Кодексу нардепи, звичайно, передбачили механізм продовження строків – за рішенням суду. Якщо зараз це вирішує прокурор, то після вступу в дію нової редакції Кримінального процесуального кодексу це буде робити слідчий суддя. При чому, прокурор має не тільки переконати суддю продовжити строк, але й одразу визначитися із кінцевим терміном завершення розслідування. У разі, якщо суд не ухвалить рішення про продовження строку, справа має бути закрита або ж направлена до суду з обвинувальним актом.

Слідчі судді з незалежних арбітрів перетворюються в "золотих тельців", які на власний розсуд оцінюватимуть роботу цілих слідчих департаментів та органів. Наприклад, саме вони, а не норми закону, визначатимуть "особливу складність провадження" чи його "вийняткову складність" для ухвалення рішення про продовження строків.

Відмова слідчого судді в продовженні строків оскарженню не підлягає. Це, фактично, нівелює всі зусилля, дії та докази, які були зібрані у справі; зводить її нанівець. Якщо у слідчого недостатньо назбиралося доказів за 6 місяців, він буде змушений або закрити справу, або бігом пред'являти підозру та направляти її до суду, де вона точно розвалиться.

Якщо нова редакція Кримінального процесу таки вступить в дію, потреба створення антикорупційного суду із новими та чесними антикорупційними суддями, в тому числі – слідчими, радикалізується.

Друга частина правки Лозового виписана суто для приборкання Антикорупційного бюро.

Так, нова редакція КПК чітко визначає, що слідчий чи детектив для обрання запобіжного заходу (взяття під варту, наприклад), арешту майна, відсторонення, проведення обшуків може звертатися в суд тільки за місцем реєстрації органу досудового розслідування. Для НАБУ це – виключно Соломянський суд, де детективи нещодавно зловили помічника судді, який відстежував їх клопотання та передавав цінну інформацію адвокатам підозрюваних.

Зрозуміло, що контролювати провадження НАБУ через один єдиний суд буде значно простіше за допомогою таких от помічників, численних працівників канцелярії, апарату та самих суддів.

Водночас, інші правоохороні органи – місцеві управління поліції та прокуратури – є окремими юридичними особами і зможуть звертатися зі своїми клопотаннями до судів за місцем реєстрації.

Це – іще один залізобетонний аргумент на користь антикорупційних судів.

Новими нормами пропонується також заборонити слідчому повторно звертатися до суду за дозволом на обшук без нововиявлених обставин після того, як суд уже раз відмовив. Тобто, якщо суддя відмовить слідчому неправомірно, то йому треба буде шукати якісь додаткові обставини для отримання дозволу на обшук. За цей час і доцільність обшуку може зникнути, і докази, які можна віднайти, і самі злочинці.

Ще однією загрозою є можливість оскарження підозри – повернення в український КПК Радянського рудименту.

Підозра пред'являється тоді, коли правоохоронний орган зібрав на свій розсуд достатньо доказів аби вказати на конкретну особу, запідозрити її у злочині. Після підозри розпочинається процеси обрання запобіжних заходів та арешту майна через суд. Поки суд вирішуватиме питання скасування підозри, зависнуть і запобіжні заходи з арештами майна підозрюваного, що також дасть змогу убезепечити награбоване або приховати докази.

Зміни торкнулися і проведення експертизи. Вони передбачають, що експертиза у кримінальній справі може бути призначенна лише судом і робити її можуть тільки державні експерти. Подібні новації точно не сприятимуть швидкому розслідуванню в умовах таких обмежених строків, а також позбавлятимуть сторону захисту і потерпілого оперативного механізму фіксації порушення за допомогою експерта.

Це також може призвести до перевантаження державних експертів, неякісних поспішних висновків та закриття справ через неможливість своєчасного проведення експертизи, а також контроль експертів з боку вертикалі влади.

Проголосовані вчора зміни набувають чинності з моменту початку роботи Верховного суду. Дата буде визначена обраним Пленумом ВСУ та опублікована в "Голосі України".

Зміни торкаються усіх справ, які перебувають на стадії розслідування зараз. Тобто одразу від початку роботи ВСУ кожен підозрюваний убивця, терорист чи корупціонер зможе закрити справу через сплив строків або скасовувати свою підозру і почати переховуватися від правоохоронних органів.

Що це, як не державна зрада?

%22%7D]17 жовтня під Верховною Радою будемо це виправляти. До вимоги великої політичної реформи додається конкретний ультиматум: скасувати "правку Лозового" до Кримінального процесуального кодексу України.

У який спосіб це зробить влада – їх проблема. Безкарно перетнути цю межу не вдасться.

powered by lun.ua
Коментарі — 56
Марина Власенко _ 04.10.2017 21:02
IP: 35.202.61.---
Orest Jj:

Зачем такая тогда борьба с коррупцией? Если она только заключается в том, что некоторые активисты получают отличные гоноррары себе в карманы и все?))) это ж смешно! Они на коне, а общество как всегда "пасе заднього"
Orest Jj _ 04.10.2017 20:51
IP: 77.52.139.---
Станислав Иршенко:
Юлия Якимчук:
Какие там акции? Этих ребят да в АТО бы отправить. АТО они простых парней отправляют, а сами к выборам готовятся
Не пойдут они, они только писать посты в фейсбуке умеют, только кричать, только вопить) "Зрада" – это их уклон) они умеют создавать шум и делать интриги) да лайки собирать) на большее ребята не подписывались, только на такие гранты) оно спокойнее и больше заработок)
чудики, та пиндосы следят куда расходуют деньги шабунины. И судя по тому, что им продолжают платить пиндосы их работой удовлетворены.
И вы правильно сказали – работа шабуниных именно и заключается в том, что как можно сильнее шуметь видя "косяки" влади.
Кто вам виноват что у вас нет семи пядей во лбу и вы способны работать только руками?
Тарас Слобода _ 04.10.2017 20:37
IP: 35.192.9.---
Иван Трегубенко:

Это наше украинское ноу-хау, бизнес на борьбе с коррупцией, уже через пару лет Лещенко и компания будут читать лекции в западных университетах, о том как они заработали первые миллионы на борьбе с коррупцией и страну спасали)
Станислав Иршенко _ 04.10.2017 20:29
IP: 35.195.76.---
Юлия Якимчук:
Какие там акции? Этих ребят да в АТО бы отправить. АТО они простых парней отправляют, а сами к выборам готовятся
Не пойдут они, они только писать посты в фейсбуке умеют, только кричать, только вопить) "Зрада" – это их уклон) они умеют создавать шум и делать интриги) да лайки собирать) на большее ребята не подписывались, только на такие гранты) оно спокойнее и больше заработок)
Иван Трегубенко _ 04.10.2017 20:27
IP: 35.195.121.---
Ольга Марченко:
вот почему у нас борьба с коррупцией сводится к постам в фейсбуке? почему только вот ради зрады это все делают наши активисты? нет искренности в их работе, нет желания решить вопрос, главное – получить пиар, покричать кто громче "зрада" (обидно как-то получается...
Потому что это выгодно) это модно и приносит деньги, именно потому у нас столько активистов по борьбе с коррупцией и такие отличные у них заработки, что пентхаусы покупают себе за 2 года борьбы)
LYCIV_OLGA _ 04.10.2017 20:13
IP: 104.155.117.---
Максим Чарушниковв:
LYCIV_OLGA:
Orest Jj:
соеых на ветке аж кишит...
А це "ольгінскі" та "мінстецьківські" отримали спільний наказ "мочити" Шабуніна!...
Ну, нехай собі "паляться" й далі...
Да немає тут ольгінських. Це все ахмєтовсько-порошенківська каманда, які провокують міжнаціональні, міждержавні і тп і тд конфлікти від імені росіян))
Росія вирішує свої питання в Україні по схемі Путін-Сурков-Медведчук-Порошенко.
Ольгінські працюють на штати і ЄС.
А у мене немає ні часу, ні бажання їх тут "сортувати"!...
(Проте – велика кількість російської мови в поєднанні з "певними" коментарями – насторожує...)
Все одно – що ті, що інші – антиукраїнська гидота...
Максим Чарушниковв _ 04.10.2017 19:33
IP: 178.137.93.---
LYCIV_OLGA:
Orest Jj:
соеых на ветке аж кишит...
А це "ольгінскі" та "мінстецьківські" отримали спільний наказ "мочити" Шабуніна!...
Ну, нехай собі "паляться" й далі...
Да немає тут ольгінських. Це все ахмєтовсько-порошенківська каманда, які провокують міжнаціональні, міждержавні і тп і тд конфлікти від імені росіян))

Росія вирішує свої питання в Україні по схемі Путін-Сурков-Медведчук-Порошенко.

Ольгінські працюють на штати і ЄС.
Максим Чарушниковв _ 04.10.2017 19:28
IP: 178.137.93.---
LYCIV_OLGA:
Orest Jj:
соеых на ветке аж кишит...
А це "ольгінскі" та "мінстецьківські" отримали спільний наказ "мочити" Шабуніна!...
Ну, нехай собі "паляться" й далі...
Да немає тут ольгінських. Це все ахмєтовсько-порошенк
LYCIV_OLGA _ 04.10.2017 19:19
IP: 35.195.76.---
Orest Jj:
соеых на ветке аж кишит...
А це "ольгінскі" та "мінстецьківські" отримали спільний наказ "мочити" Шабуніна!...
Ну, нехай собі "паляться" й далі...
Orest Jj _ 04.10.2017 19:12
IP: 77.52.139.---
соеых на ветке аж кишит...
Игорь Вернидуб _ 04.10.2017 18:39
IP: 35.196.223.---
Ольга Марченко:

потому что это в первую очередь не выгодно самим антикоррупционерам, т.к. они не нацелены решать вопрос – им нужен пиар процесса, чтоб дальше давали деньги на адвокацию и на борьбу с этой коррупцией, увы, но показали ребята за последний год сполна – теперь понятна их мотивация! Они просто делают на этом деньги
Юлия Якимчук _ 04.10.2017 17:16
IP: 35.195.113.---
Мирослава Підвальна:
Слышали и видели мы уже таких рассказчиков. Вон сейчас все в самой большой партии сидят и дальше рассказывают. Когда на страну работать будут непонятно... наверное когда обеспечат себя и своих правнуков.
Антон Закревский _ 04.10.2017 17:13
IP: 35.195.209.---
Такое впечатление, что антикоррупционерам главное – это раздуть "зраду", сделать шоу и поднять шум! Вот такое образ выбрали – страдальцы! Главное что до принятия этой правки никто не кричал, а тут прямо катастрофа, смешно уже наблюдать! Банально пытаются себе рейтинг перед выборами заработать!
Mihail Korzhov _ 04.10.2017 17:04
IP: 35.195.121.---
Oleksandr Kyrychenko:
Mihail Korzhov:
За кожну "радикальну"... правку...

псевдорадикали... Верховної Зради... знімають... у бандюг... вершки=сметанку...

К О Б З А Р.
хватит, они уже были при власти, ничего хорошего не вышло, я про Свободу, того Мохницкого еще разгребать и разгребать, а сам отели себе в Лондоне покупает.
Главное чтоб нас такие вот активисты-антикоррупционеры за нос не водили в очередной раз, а то себе видимо на квартиру собирают
Oleksandr Kyrychenko _ 04.10.2017 16:46
IP: 35.195.116.---
Mihail Korzhov:
За кожну "радикальну"... правку...

псевдорадикали... Верховної Зради... знімають... у бандюг... вершки=сметанку...

К О Б З А Р.
Oleksandr Kyrychenko _ 04.10.2017 16:34
IP: 35.195.100.---
На троні сидить відвертий кримінальний порожняк...: паханà кучмaнà=путaнà... наймит=резидент... ===

явний бойні скота ЧК... аґент...!

A ГРИЦЕНКО АНАТОЛІЙ СТЕПАНОВИЧ є наш Народний Президент!!!

КОБЗАР.

АнтиЧКатила -
НАРОДНА НАЦІОНАЛЬНА ДУХОВНА... Орачів=Русів=Українців Перуна... Гати-Сила.
Oleksandr Kyrychenko _ 04.10.2017 16:32
IP: 35.195.209.---
УКРАЇНОЮ МАЮТЬ КЕРУВАТИ УКРАЇНЦІ!!!

А НЕ... гастрольори=бандюки...,

БЛЯ=ХЕРИ...: інородці=чужаки...,

ПРодажні ПРистосуванці=ПРиблуди..., безбатченки=байстрюки...!!!!!

КОБЗАР.
Oleksandr Kyrychenko _ 04.10.2017 16:31
IP: 35.190.219.---
Для правдивого Націоналіста=Патріота...

понад усе... є не гроші... і не нарко-гидота...,

а лише Українська Україна!!!

І Нація Рідна!!!

КОБЗАР.
Oleksandr Kyrychenko _ 04.10.2017 16:26
IP: 35.190.221.---
Лише Національна Диктатура наведе порядок в Святій-Славній Оріяні=Київській Руси=Україні!!!

А не наймити=кучманята=бісенята... різного розливу... сіоно=масонів... банди паханà=кучмàна=путàна..., що бісяться... з жиру... нині...!!!!!

К О Б З А Р.
Максим Чарушниковв _ 04.10.2017 16:25
IP: 185.46.222.---
Буде чесне ЦВК – в парламенті не буде Ляшка.

Ато Ляшку малюють рейтинги а потім фальсифікують для нього вибори. Так як і для БПП і НФ)

Ублюдки)
Oleksandr Kyrychenko _ 04.10.2017 16:09
IP: 146.148.120.---
"ПОКИ ДО ВЛАДИ НЕ ПРИЙДУТЬ РАДИКАЛЬНІ НАЦІОНАЛІСТИ, НІЧОГО НЕ ЗМІНИТЬСЯ"

КАХА БЕНДУКІДЗЕ
Mihail Korzhov _ 04.10.2017 15:56
IP: 104.155.117.---
Андрій Лозовий

Я ГОРЖУСЬ СВОЄЮ ПРАВКОЮ
до кримінально-процесуального кодексу
і щиро дивуюсь, коли на огидні цинічні побрехеньки про "розгул злочинності", "виправдання злочинців Майдану" і т.д.

відвертих маніпуляторів ведуться притомні люди, як, скажімо, Lena Sotnyk, Vladyslav Golub.

facebook.com/Andriy.Lozovyi/posts/2134024473289938
Мирослава Підвальна _ 04.10.2017 15:39
IP: 37.73.231.---
Юлия Якимчук:
Какие там акции? Этих ребят да в АТО бы отправить. АТО они простых парней отправляют, а сами к выборам готовятся
они беспокоятся только о свое кармане, ведь именно такими вот концертными активностями они зарабатывают себе на хлеб – а потом покупают дорогую недвижимость, заграничные люксовые поездки и так далее – вот это и есть их борьба с коррупцией! А нам рассказывают о том, как за страну переживают
polpot tavriheski _ 04.10.2017 14:56
IP: 35.189.218.---
никуда мы не пойдем, нормальные украинцы выехали уже к чертям собачим за кардон и к сожалению строят свою жизнь не в Украине,вторая часть защищает родину им некогда участвовать в цирках,остались только говно которое одних меняет на других у государственного корыта.ребята!!! украинцев уже 32 миллиона...к 2050 25 миллионов кому это все...ни кто уже никому не верит...
Ярослав Иванов _ 04.10.2017 14:55
IP: 185.56.17.---
Андрій Лозовий

Десятки тисяч людей, які роками сидять у слідчих ізоляторах через затягування справ у судах, отримали шанс на справедливість.

Було б добре, щоб критикани моєї правки – мажори та тушки посиділи б хоча б один день у СІЗО, а ще їм не зашкодило б реально вивчитись на юристів.

facebook.com/Andriy.Lozovyi/posts/2134902856535433?comment_tracking=%7B"tn"%3A"O"%7D
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter