Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

''Вбити'' незаконне збагачення. Дубль 2

06 лютого 2018, 13:39

Не встигли в ЗМІ закінчити обурюватися законопроектом N7499, яким депутати хотіли скасувати кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, як у парламенті знайшли новий спосіб уникнути покарання за непояснені статки. Тепер депутати хочуть, щоб "дозволи" на розслідування незаконного збагачення НАБУ, Нацполіції та всім іншим правоохоронцям видавало НАЗК.

Такий законопроект N7315 зареєстрували народні депутати Яків Безбах та Костянтин Жеваго ще в листопаді минулого року. Але після невдалої спроби скасування "незаконного збагачення" про цей законопроект у терміновому порядку згадали. Уже завтра, 7 лютого, цей продукт страху політиків перед відповідальністю за корупцію розглядатиме комітет з правоохоронної діяльності під керівництвом пана Кожем'якіна.

Законопроектом N7315 пропонується дозволити розпочинати кримінальні провадження виключно "у разі наявності висновку щодо недостовірності задекларованих відомостей або наявності ознак незаконного збагачення, у рішенні центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, прийнятому за результатами здійснення повної перевірки декларації (декларацій) осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування".

Тобто кримінальне провадження щодо незаконного збагачення чи брехні в електронній декларації може бути розпочато лише у разі, якщо попередньо декларацію чиновника перевірило НАЗК і побачило у ній ознаки незаконного збагачення або недостовірної інформації. Це означає, що фактично "дозволи" на розслідування незаконного збагачення та брехні в деклараціях руками НАЗК роздаватиме віднині Адміністрація Президента і виключно щодо непокірних депутатів та чиновників.

Що це означає?

Враховуючи "ефективність" НАЗК у перевірці е-декларацій, ініціативи на розслідування незаконного збагачення просто не буде. Або навіть скоріше – буде, але лише по неугодним.

Так, станом на кінець 2017 року НАЗК спромоглося затвердити висновки щодо перевірки 143 декларацій із близько 1,2 млн.

Більше того, за рік роботи НАЗК самостійно виявила ознаки ймовірних злочинів лише у семи деклараціях (незаконне збагачення, брехня в декларації, неподання декларації). У багатьох випадках, у НАЗК не може зібрати голосів для прийняття елементарних рішень – так у 9 кейсах за зверненнями Центру протидії корупції НАЗК не змогло зібрати голосів для прийняття рішення про початок перевірки, відмову або ж затвердження її результатів.

Нещодавній скандал навколо НАЗК, співробітники якого підтвердили керованість перевірок декларацій з Адміністрації Президента, говорить лише про одне – страх ТОП-посадовців перед розслідуваннями НАБУ та бажання Банкової перед виборами контролювати цей процес.

І це не дивно, адже кожна 5 справа НАБУ розслідується саме за фактом незаконного збагачення чи брехні в деклараціях. У порівнянні з 7 "дозволами" НАЗК, Антикорупційне бюро самостійно розпочало 66 розслідувань за цими статтями.

Цікаво те, що в тих деклараціях ТОП-посадовців, де НАЗК "не помітило" проблем, журналісти або детективи НАБУ знайшли незадекларовані будинки, нерухомість за кордоном або елементарне неспівпадіння витрат та законних доходів.

Так, журналісти запідозрили нардепа від БПП Олександра Третьякова у приховуванні квартири в Тель-Авіві вартістю 5,5 мільйонів доларів. Проте НАЗК підготувало висновок про відсутність порушень у декларації Третьякова. НАЗК дало такий висновок, НЕ ОТРИМАВШИ інформації від компетентного органу іноземної держави майна депутата.

НАЗК дійсно має право затвердити результати перевірки не дочекавшись певних відповідей від іноземних та українських органів, але цілком можливо, що НАЗК ніколи і не отримає відповідної інформації від іноземців, адже співпраця НАЗК з іноземними органами влади не врегульована належними чином відповідними міжнародними угодами. І зовсім інша справа у випадках, коли такі факти розслідуються вже правоохоронцями, які можуть направляти відповідні запити в рамках міжнародної правової допомоги.

Нещодавно детективи НАБУ повідомили про підозру в незаконному збагаченні та брехні в декларації Лідії Гаврилової – голови Держаудитслужби України. Детективи за час розслідування зібрали докази, що чиновниця набула за кошти невідомого походження майно на 10 мільйонів гривень та свідомо занизила його вартість у декларації. Чи не єдиним аргументом Гаврилової в суді в свій захист була саме відсутність висновку НАЗК за цими фактами.

Так само, ЦПК ще 22 серпня минулого року звернувся до НАЗК щодо перевірки декларації нардепа Дзензерського, який не вказав борги на 3 млрд гривень. Наявність боргів нардепа підтверджено кіпою судових рішень, але НАЗК досі не завершило перевірки.

Проте, у разі ухвалення законопроекту N7315 НАБУ не зможе навіть розпочати справу за таких обставин, навіть маючи на руках докази наявності незадекларованого майна!

Амністія незадекларованого

Ухвалення законопроекту N7315 дозволить чиновникам отримувати повну амністію на невнесення коштовного майна в декларацію взагалі. Адже наразі НАЗК, відповідно до затвердженого ними порядку здійснення повних перевірок, перевіряють лише те, що внесено у декларацію, а не повний обсяг того, що підлягає декларуванню.

Це означає, що НАЗК самостійно не буде перевіряти інформацію про наявність у чиновників незадекларованих офшорів чи закордонної нерухомості, але і не дозволить НАБУ чи Національній поліції розслідувати це в рамках кримінальної справи. Фактично, все, що НЕ задекларує чиновник, не буде перевірятися, а отже, і не зможе бути визнаним незадекларованим майном. Привіт усім елітним лондонським квартирам, офшорам чи навіть незадекларованим будинкам тещ, сватів і братів під Києвом. Довести, що держслужбовець живе в ньому і їздить на Лексусі, оформленим на матір-пенсіонерку можна лише в рамках кримінального провадження та оперативно-розшукових дій, але ніяк не перевірки НАЗК.

Таким чином, один недолугий висновок НАЗК за результатом "перевірки" декларації перетвориться у вічну індульгенцію для корупціонерів, видавати яку будуть на Банковій.

Законопроект Безбаха-Жеваго захистить декларантів-брехунів та незаконно-збагаченців від відповідальності не тільки у майбутньому. У разі його ухвалення адвокати домагатимуться виправдання обвинувачених або навіть закриття раніше відкритих кримінальних справ по незаконному збагаченню та брехні в декларації просто на підставі відсутності рішення НАЗК. Для цього НАЗК навіть не доведеться нічого робити. Судіть самі: за декларацію народного депутата Дейдея НАЗК взялося наприкінці серпня 2017 року, коли НАБУ вже мало відкрите кримінальне провадження по ньому проте нам не вдалося знайти інформацію про результати такої перевірки.

Відповідальність за корупційні статки явно фігурує у страшних снах депутатів. 66 кримінальних проваджень у НАБУ по брехні в деклараціях та незаконному збагаченню, серед яких депутати від різних фракцій та міністри додають ентузіазму нашим народним обранцям таки знайти спосіб уникнути покарання за брехню та мільярдні статки, які важко пояснити працюючи десятиліттями на благо бідного українського народу.

powered by lun.ua
Коментарі — 13
Ріц Ріц _ 07.02.2018 11:24
IP: 35.205.171.---
List Sergey:
та ради бога! Конструктив всегда готов выслушать.Я здесь нахожусь ради самосовершенствования а не ради самоутверждения
Ваш вариант хорош, но для Украины он не подходит. Ну, типа, как Гриценко – президент хороший вариант где-то в Прибалтике или в той же Швейцарии, но не в Украине.
Вы не правильно меня поняли, я по-прежнему считаю швейцарский тип демократии не только приемлимым, но и необходимым для современной Украины.
Ріц Ріц _ 07.02.2018 10:32
IP: 35.205.171.---
List Sergey:
и как вы смотрите на "реформу" введения электронного голосования? Ведь неплохой же вариант! А введение РЕАЛЬНОГО и жесткого наказания за подкуп избирателя отобьет охоту кандидату в "слуги народа" гречкосеять.
С Вами не поспоришь!
Ріц Ріц _ 07.02.2018 10:07
IP: 35.195.105.---
List Sergey:
положительные изменения – электронное голосование с личной идентификаций. Это исключит "карусели" и вбросы пачками бюллетеней в урны + даст значительную экономию средств на содержание членов комиссий и т.д. Расположив серверы, например, в США, можно с большой долей вероятности исключить вмешательство в искривление результатов и выдавать на-гора практически моментально результаты волеизъявления. Не говоря о том, что будет работа Айтишникам и производителям гаджета...
А вы говорите что "не хочу ничего менять"!
Теперь вижу, что ошибался, Вы действительно сторонник перемен. Приношу свои извинения!
Ріц Ріц _ 07.02.2018 09:34
IP: 35.187.118.---
List Sergey:
Похоже, у меня с Вами ментальное расхождение. Сейчас Вы пытаетесь искать причины, чтобы ничего не менять, у меня настрой другой, пытаюсь искать возможности для положительных изменений.
Ріц Ріц _ 07.02.2018 05:26
IP: 35.205.132.---
List Sergey:
на начальном этапе не мешало бы ввести ответственность избирателя.
Например, избрали в один тур – а через три года пипл обеднел в три раза – избирателей однотурового лишить права голосования на 15 лет
Нет, нельзя за волеизъявление, пусть и кажущееся кому-то ошибочным, лишать человека его конституционного права. Так не пойдет. Да и как это сделать, голосование то тайное. Используя щвейцарскую модель демократии прямого действия, можно подстраховаться от вредного влияния недостойных депутатов. И это здорово.
Ріц Ріц _ 06.02.2018 23:13
IP: 35.195.70.---
Украина, на мой взгляд, уже созрела для внедрения демократии по швейцарскому образцу, когда законы принятые парламентом могут быть одобрены или отклонены на всенародном референдуме. Используя принцип прямой демократии, украинцы были бы вовлечены в осуществлении власти на постоянной основе, а не так, как сейчас, всего пару раз за пять лет. Такой вид демократии не только повышал бы самооценку граждан, но и культивировал бы у них чувство ответственности за принятые законы, что, в свою очередь, положительно сказалось бы на сплоченности и взаимопонимании. Не менее важным, а на этом историческом отрезке времени, пожалуй, самым важным, является возможность отсеивания вредных законов, принимаемых в ВР. В этом случае законы, похожие на 7315, депутатам не будет смысла принимать, популярностью у народа они пользоваться не будут и будут отвергнуты. В обществе воцарится мир, т.к. больше ни одна миноритарная группа, какой бы влиятельной она не была, не сможет диктовать свою волю большинству.
mihaylenco _ 06.02.2018 17:30
IP: 93.171.78.---
Ріц Ріц
У общества формируется видение будущего нашей страны. Есть запрос на новые реформаторские политические силы, способные принять власть и раскрутить маховик реформ с новой силой.

Бачення є. Брати все у свої руки. А тих, хто довів країну до зубожіння – карати. А яке буде покарання? Люди вирішать. Не задавалися питанням, чому всі ЗМІ здійняли такий галас навколо національних дружин?

Я бы доверил будущее страны таким людям, как Вы, Виталий, а также Лещенко, Гацько, Залищук, Гопко и многим другим, неуклонно исповедующим демократические ценности.

Гопко вже давно танцює в ансамблі яценюка-рошена. Лещенко вчора в своєму блозі на УП назвав коболєва борцем з корупцією, і видатним реформатором. Так що залишилося два прізвища.
Коля Козак _ 06.02.2018 17:24
IP: 35.187.28.---
Руки геть від НАБУ!
Олег Гавриленко _ 06.02.2018 15:40
IP: 188.163.84.---
Всё бы так, да только как быть с НАБУ в случае когда их детектив попался на том, что делал поправки в декларациях или когда НАБУ руководствуясь какими-то своими предпочтениями, а не нормами закона заводит дела или наоборот отказывается заводить такие случаи были и не единожды о чём не раз говорил и писал Луценко И.
Ріц Ріц _ 06.02.2018 14:54
IP: 35.187.28.---
У общества формируется видение будущего нашей страны. Есть запрос на новые реформаторские политические силы, способные принять власть и раскрутить маховик реформ с новой силой. Выскажу свое мнение, вижу такую команду молодых реформаторов, которая смогла бы бросить вызов старым элитам. Я бы доверил будущее страны таким людям, как Вы, Виталий, а также Лещенко, Гацько, Залищук, Гопко и многим другим, неуклонно исповедующим демократические ценности. Надеюсь, такая единая политическая команда будет сформирована, приходит время взять вам будущее Украины в свои руки. Успехов!
Олександр Гальченко _ 06.02.2018 14:52
IP: 35.195.100.---
"Це означає, що НАЗК самостійно не буде перевіряти інформацію про наявність у чиновників незадекларованих офшорів чи закордонної нерухомості, але і не дозволить НАБУ чи Національній поліції розслідувати це в рамках кримінальної справи. " – щіро дивуюсь, невже корупціонери не розуміють, що ця і подібні Уловки-22 не пройдут не поміченими іноземними донорами? Прикро, за згаяний крайною та всіми нами час поки при владі злодійчько-корупційні чиновники-політики: (
Олександр Гальченко _ 06.02.2018 14:41
IP: 35.205.37.---
НАЗК таки найдієвіша дуля (навіть не в кармані – перед носом українців та іноземних друзів/донорів Ненькі), яку скрутили яценюко-порошенки: (
Ріц Ріц _ 06.02.2018 14:35
IP: 104.199.68.---
Прежде всего позвольте выразить, Виталий, свою благодарность за Вашу нужную и важную работу. Уважение и почет Вам! Все мы прекрасно знаем, как зарабатывали состояния многие депутаты и чиновники. Они и дальше будут саботировать антикоррупционные реформы, тиражируя хитрые схемы уклонения от ответственности. Справедливый антикоррупционный суд для них смерти подобен. Этот суд, пожалуй, единственная возможность повернуть ход истории в Украине. От слабого и коррумпированного кланово-олигархического государства к сильной демократии. Те же, кто способствует коррупционерам и препятствует расследованию их преступлений, пуская следствие по ложному следу, обязательно получат оценку украинского общества. Надеюсь, не загорами то время, когда эта массовка, работающая на подтанцовке у коррупционеров, будет отвечать перед законом. Это они должны усвоить четко. Перефразируя текст песни, можно сказать: "Не спрячешься, не скроешься, Закон тебя настигнет!"
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter