Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Перший пішов або як Венедіктова взялася зливати справи Бахматюка

07 квітня 2020, 12:09

Не пройшло й два тижні після нашого попередження про можливі "зливання" справ топкорупції після призначення Ірини Венедіктової генпрокуроркою, як вона вже заповзято взялася за одну з них.

Мова йде про справу "ВіЕйБі банку" аграрного мільярдера Олега Бахматюка.

Вчора журналісти повідомили, що генпрокурорка звернулася до керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з вимогою надати їй усі матеріали справ, де фігурує Бахматюк.

Трапилося це майже одразу після того, як Бахматюк виклав на сайті свого агрохолдингу "Укрлендфармінг" листа про "переслідування" його Національним антикорупційним бюро і особисто директором Артемом Ситником, який за щось Бахматюку мститься.

Ще раніше до генпрокурорки звертався й очільник СБУ Іван Баканов. І не повірите, але теж щодо справ Бахматюка. Просив віддати їх СБУ.

До слова, в сьогоднішньому інтерв'ю "Українській правді" Венедіктова заявила, що запитала у Баканова про підслідність справи СБУ і в чому той бачить "неефективність НАБУ". Тобто, генеральна прокурорка вирішила з'ясувати питання підслідності та ефективності НАБУ в керівника СБУ, який навіть не бачив матеріалів кримінального провадження. А вже через кілька речень каже: "...є стаття щодо підслідності, 216-та Кримінально-процесуального кодексу. Ти її не перестрибнеш...". То що їй треба, аби Баканов знайшов, як "перестрибнути" статтю і віддати справу до Служби безпеки?

Все це свідчить про реалізацію задуманого на найвищому державному рівні плану, про який ми попереджали: Бахматюк повертає повністю або частково вкрадене, а взамін щодо нього закриваються всі наявні кримінальні провадження. І, очевидно, нікого вже не хвилює невідворотність покарання і той факт, що будь-яке повернення грошей не скасовує злочину і відповідальності за нього.

До речі, в тому ж інтерв'ю генпрокурорка обмовилася якраз про наповнення бюджету: "Питання номер один – це не якісь політичні амбіції. Питання – наповнення бюджету. Тому, звичайно, ці справи можна пов'язати з можливістю повернення активів в бюджет". От і чудовий привід "злити" справу Бахматюка з героїчними лозунгами.

Венедіктова, схоже, пішла шляхом одного із своїх попередників – Юрія Луценка і вирішила наплювати на норми Кримінального процесуального кодексу. Тому ми вирішили про всяк випадок нагадати їй.

По-перше, КПК чітко розмежовує (ч. 5 ст. 216) підслідність НАБУ. Тобто, визначений перелік корупційних злочинів, які мають розслідувати детективи Бюро. Серед них розкрадання майна, зловживання службовим становищем, хабарництво. Вчинене це все має бути топпосадовцями, а розмір шкоди повинен перевищувати мільйон з лишком гривень (більше 500 прожиткових мінімумів, за законом).

Також КПК дає право детективам НАБУ розслідувати злочини, які їм не підслідні, якщо це необхідно для виявлення або запобігання підслідного їм корупційного злочину. Водночас, забороняє зворотнє, тобто розслідувати справи НАБУ іншими органами. Про це зазначено у ч. 5 ст. 36 КПК.

Справа Бахматюка – це розкрадання 1,2 млрд грн через ПАТ "ВіЕйБі банк". Суть в тому, що у 2014 році Нацбанк виділив "ВіЕйБі" стабілізаційний кредит, аби той не збанкрутів. Отримані 1,2 кредитні мільярди розікрали. За даними НАБУ, до цього причетні сам Бахматюк, екскерівники "ВіЕйБі", а також колишній перший заступник голови НБУ Олександр Писарук та чинний член ради НБУ Микола Каленський.

Складаємо два плюс два і маємо справу, де фігурантами проходять топпосадовці НБУ, сума збитків перевищує мільярд гривень, злочин – розкрадання! Це стовідсоткова справа НАБУ. Сподіваємося, Венедіктова читала КПК і теж це розуміє.

По-друге, що стосується вимоги Венедіктової до САП негайно надати матеріали, то нагадаємо генпрокурорці закон "Про прокуратуру". Він визначає, що САП є самостійним підрозділом, прокурори якої є процесуальними керівниками у кримінальних справах НАБУ. Генпрокурору заборонено втручатися в діяльність антикорупційної прокуратури.

Більш прямолінійного положення закону годі й шукати (абз. 2 ч. 5 ст. 8-1): "генеральний прокурор, його перший заступник та заступники не мають права давати вказівки прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та здійснювати інші дії, які прямо стосуються реалізації прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури їхніх повноважень".

Луценко свого часу віддав справу Бахматюка поліції Арсена Авакова, де її очікувано закрили. Венедіктова, ймовірно, піде схожим шляхом. Наступним її незаконним кроком може бути передача справи, але вже в СБУ.

Далі цитуємо вимоги частини 6 ст 36 КПК: "Забороняється доручати здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, віднесеного до підслідності Національного антикорупційного бюро України, іншому органу досудового розслідування". Тому як би генпрокуроорка не хотіла, прикрити незаконне зливання законом їй не вдасться.

Схоже, одразу з перших своїх рішень Венедіктова обрала шлях стати "Луценком" в команді Зеленського. Усі ми вже достеменно знаємо, куди цей шлях веде таких горепрокурорів і їх президентів.

powered by lun.ua
Коментарі — 14
Майже _ 08.04.2020 14:19
IP: 193.201.217.---
Vasyl Shtager:
А Вами [Коломойський] ще грає – і Вас і його влаштовує.
Пардон, не зрозумів до кінця логіки. Ви кажете, що Коломойський використовує Шабуніна, щоб збити Венедіктову? Вона чимось загрожує Коломойському?
Майже _ 08.04.2020 14:17
IP: 193.201.217.---
Александр Черных:
Шабунин.Ответьте для начала на два постых вопроса:-
1.Вы способны отличать понятия -"надати справу" и "передати справу"?
Шабунін наводить вимогу надати справу як один із фактів, з яких робить висновок про існування плану загальмувати розслідування. Він не говорить, що Венедіктова зажадала передати справу.
Vasyl Shtager _ 08.04.2020 13:37
IP: 46.133.102.---
Віталію, у Вас у школі було погано з арифметикою. Перший був не цей олігарх. Перші були Ви, Найем, Лещенко, Чумак, яких Коломойський пристроїв, щоб ви кричалки прикрили. А потім "пішли" Данилюк, Гончарук, Рябошапка, той же Чумак – не захотіли бути балалайками у Коломойського. А Вами він ще грає – і Вас і його влаштовує.
Oleg Lebedinec _ 08.04.2020 13:03
IP: 194.88.153.---
Ильяс Ростовский:
А как же 250 тис привезенних с Китая и распиаренних по всем утюгам/холодильникам/зомбоящикам
Александр Черных _ 08.04.2020 10:28
IP: 94.244.158.---
Шабунин.Ответьте для начала на два постых вопроса:-
1.Вы способны отличать понятия -"надати справу" и "передати справу"?
2.Что влечет за собой такое действие как- "добровольное полное возвращение украденного"?

Вот тогда и обсудим.А пока этот текст похож на творение примитивного манипулятора и огромного делитанта, претендующего на гараздо большее,чем являетесь на самом деле.
Не удивлюсь если скоро инициатор распростронения этой информации просто лопнет,как мыльный пузырь,по ошибке кем-то надутый.
Nadya Bombushkar _ 07.04.2020 21:06
IP: 213.174.21.---
Зеленський! Отямся, подивися на своє оточення! На кожному кроці порушення закону, твої друзі – твоє слабке місце! Чи твої друзі виконують твої злочинні накази? Подумай, бо закінчиш безславно своє президенство, як твої попередники!
_ABM_ _ 07.04.2020 17:06
IP: 77.222.153.---
Ильяс
Ильяс Ростовский- воронежский🐐 🇷🇺💩 💨:
-...Распространение эпидемии еще впереди...
15 тыс россиянских военнослужащих в период мировой пандемии готовятся к параду🛫🚁🚀✈ 🚢... 🚒 🚶 🚶 🚶, главнокомандующий♛ обосрался и ушел в обсервацию💉...
За последние сутки на России выявлено более 1000 коронавирусных больных.
Каждый день На РОССИИ умирает примерно 6 тысяч 300 человек.✝✝...
Безвозвратная убыль населения России в ДЕНЬ ‼️ – 550 человек. 🇷🇺💩 💨:

Воронежский🐐🇷🇺, чувствуешь как пипец приближается??
Igor Shevchenko _ 07.04.2020 15:24
IP: 77.122.108.---
Сьогодні стульчик – завтра гроші.
Myro Huk _ 07.04.2020 15:10
IP: 46.211.137.---
Що б не робила "зелена" команда, а все виходить "КПСС"
Нестор Наливайко _ 07.04.2020 13:20
IP: 178.94.249.---
Вот наивный автор.Луценко вполне нормально себя чухает в Лондоне (Или вирус вернул на родину). Прибарахлился немного. И дули всем показывает. Вполне успешный чувак. И таких много.Почему эта тетя должна по другому поступать?
Віктор Совщак _ 07.04.2020 13:11
IP: 188.163.12.---
Усі ми вже достеменно знаємо, куди цей шлях веде таких горепрокурорів --- Піскун... Що робить на каналах Медведчука- Проявляє патротизм?
Oleh Lychak _ 07.04.2020 13:02
IP: 94.178.34.---
Єто просто зєльоний бізнес. Ну нє мєшайте дєлать дєньгі "успєшим єврєйскім бізнєсмєнам"!!!!
Max Mykhaylenko _ 07.04.2020 12:20
IP: 176.37.101.---
А хто цей Шабунін?
Юрій Дрозд _ 07.04.2020 12:19
IP: 62.216.59.---
Вважаючи на те, що Венедіктову на цю посаду "витягнув" особисто Зеленський, всупереч думці тих, хто добре розумів, хто вона така, й попереджав його, він несе за це персональну відповідальність.
ONLINE
Корупція1408 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Зеленський60 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter