Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Що не так зі спецрейсами з Китаю для боротьби із COVID-19?

30 квітня 2020, 09:27

Що не так зі спецрейсами з Китаю для боротьби із COVID-19?

Учора "Українська правда" опублікувала лист нардепа Олександра Гереги до Кличка з проханням звертатися до "Епіцентрів" щодо поставок засобів захисту. Схожі листи, за інформацією журналістів, Герега розсилав також іншим парламентарям.

Далі виявилося, що засоби захисту, якими торгують в "Епіцентрі", в аеропорту зустрічав особисто президент. В офісі Зеленського пояснили, що літак "Мрія", як і попередні спецрейси, привіз для України поряд з гуманітарним вантажем також комерційний. Тобто частину засобів захисту ми отримуємо безкоштовно і вона оплачується благодійними фондами, а частину купують певні компанії, в тому числі й "Епіцентр", які надалі вже торгують цими засобами. В такій торгівлі в магазині насправді немає нічого незаконного.

Незаконно тут лише те, що Герега використовує депутатський мандат для подального перепродажу цих товарів. Щодо цього ми в ЦПК уже звернулися до Національного агенства з питань запобігання корупції.

Звичайно, організація ввезення медичних товарів у вигляді гуманітарної допомоги є позитивним досягненням Офісу Президента. Але є одне але.

Дані системи Prozorro свідчать, що той самий "Епіцентр" уже продав державі товарів для боротьби з COVID-19 на 24 мільйони гривень. Серед них є і засоби захисту, привезені з Китаю. Їх у "Епіцентру" купують лікарні, комунальні підприємства, Укразалізниця і поліція.

Водночас у Офісі Президента неодноразово наголошували на тому, що саме вони організовують логістику поставок та ведуть перемовини на найвищому рівні, аби такі поставки відбувалися.

В такому разі абсолютно не зрозуміло, чому державні замовники купують засоби захисту не напряму в китайських чи корейських виробників та постачальників, а в українських посередників. Адже посередники – це завжди додаткова націнка. Чому держава, домовляючись про такі спецвантажі, не домовляється про централізовані комерційні поставки на публічні закупівлі для своїх замовників?

Міністерство охорони здоров'я, до речі, також закупило захисні костюми китайського виробника в українського посередника – невідомого ТОВ "Меддів". Відбулося це через скандальний тендер із завищенням ціни на 40 % більше від українських аналогів.

Наголошу, що наразі є всі інструменти для того, аби поставки за закупівлями держави також організовувалися напряму в китайських, корейських чи українських виробників. Ухвалене ще в березні законодавство цілком дозволяє закуповувати товари напряму з-за кордону. Спеціально створене державне підприємство "Медичні закупівлі України" могло б укладати такі прямі контракти за результатами перемовин на офіційному рівні. Чому цього не трапилося досі – для нас загадка. Може, тому, що все-таки хтось зацікавлений у додатковій "маржі" за рахунок посередників?

Днями в Офісі Президента повідомили, що відтепер організацію таких вантажів перекладають на Міністерство охорони здоров'я. А це означає що надалі саме МОЗ та уряд нестимуть відповідальність за кожну втрачену гривню наших податків під час закупівель засобів захисту.

powered by lun.ua
Коментарі — 5
spitfire _ 01.05.2020 22:35
IP: 185.220.101.---
"в Офісі Президента повідомили, що відтепер організацію таких вантажів перекладають на...хтось зацікавлений у додатковій "маржі" за рахунок посередників"
автор дуже-дуже соромиться прямо визнати, що зе!ленський та його поплічники організували корупційну оборудку. а надалі вони продовжать це робити за спиною свого на 1000% ручного шмигаля.
кудись геть поділась войовнича антикорупційна хоробрість.
Max Mykhaylenko _ 30.04.2020 12:44
IP: 176.37.101.---
Хто і що в Україні роздає безкоштовно?! Шабуня остаточно випав з теми. Ну, а те що зОПа заробляє на всьому, то вже на плівках Єрмака розказано. Та Шабуня сам скакав за зОПу, тож, мабуть, невигідно йому тепер за корупцію розповідати...
Oleh Lychak _ 30.04.2020 11:24
IP: 94.178.34.---
"Нє МЄШАЙТЄ успєшним єврєям дєлать гешефт". Зєлю будет продавать вмєстє с крєпостнимі!
Татьяна Коновалова _ 30.04.2020 11:17
IP: 91.243.212.---
Жадність – безмежна! Сором та огида за такі "заробітки"! Обурює згода на це влади! Ганьба!
BIKTOR _ 30.04.2020 09:54
IP: 37.52.103.---
немае слів---жах
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter