30 квітня 2020, 09:27

Що не так зі спецрейсами з Китаю для боротьби із COVID-19?

Що не так зі спецрейсами з Китаю для боротьби із COVID-19?

Учора "Українська правда" опублікувала лист нардепа Олександра Гереги до Кличка з проханням звертатися до "Епіцентрів" щодо поставок засобів захисту. Схожі листи, за інформацією журналістів, Герега розсилав також іншим парламентарям.

Далі виявилося, що засоби захисту, якими торгують в "Епіцентрі", в аеропорту зустрічав особисто президент. В офісі Зеленського пояснили, що літак "Мрія", як і попередні спецрейси, привіз для України поряд з гуманітарним вантажем також комерційний. Тобто частину засобів захисту ми отримуємо безкоштовно і вона оплачується благодійними фондами, а частину купують певні компанії, в тому числі й "Епіцентр", які надалі вже торгують цими засобами. В такій торгівлі в магазині насправді немає нічого незаконного.

Незаконно тут лише те, що Герега використовує депутатський мандат для подального перепродажу цих товарів. Щодо цього ми в ЦПК уже звернулися до Національного агенства з питань запобігання корупції.

Звичайно, організація ввезення медичних товарів у вигляді гуманітарної допомоги є позитивним досягненням Офісу Президента. Але є одне але.

Дані системи Prozorro свідчать, що той самий "Епіцентр" уже продав державі товарів для боротьби з COVID-19 на 24 мільйони гривень. Серед них є і засоби захисту, привезені з Китаю. Їх у "Епіцентру" купують лікарні, комунальні підприємства, Укразалізниця і поліція.

Водночас у Офісі Президента неодноразово наголошували на тому, що саме вони організовують логістику поставок та ведуть перемовини на найвищому рівні, аби такі поставки відбувалися.

В такому разі абсолютно не зрозуміло, чому державні замовники купують засоби захисту не напряму в китайських чи корейських виробників та постачальників, а в українських посередників. Адже посередники – це завжди додаткова націнка. Чому держава, домовляючись про такі спецвантажі, не домовляється про централізовані комерційні поставки на публічні закупівлі для своїх замовників?

Міністерство охорони здоров'я, до речі, також закупило захисні костюми китайського виробника в українського посередника – невідомого ТОВ "Меддів". Відбулося це через скандальний тендер із завищенням ціни на 40 % більше від українських аналогів.

Наголошу, що наразі є всі інструменти для того, аби поставки за закупівлями держави також організовувалися напряму в китайських, корейських чи українських виробників. Ухвалене ще в березні законодавство цілком дозволяє закуповувати товари напряму з-за кордону. Спеціально створене державне підприємство "Медичні закупівлі України" могло б укладати такі прямі контракти за результатами перемовин на офіційному рівні. Чому цього не трапилося досі – для нас загадка. Може, тому, що все-таки хтось зацікавлений у додатковій "маржі" за рахунок посередників?

Днями в Офісі Президента повідомили, що відтепер організацію таких вантажів перекладають на Міністерство охорони здоров'я. А це означає що надалі саме МОЗ та уряд нестимуть відповідальність за кожну втрачену гривню наших податків під час закупівель засобів захисту.

powered by lun.ua

Банкову не влаштовує лідер конкурсу на керівника САП. Відбір зупинено

Після завершення співбесід на доброчесність конкурс на керівника САП знову зупинився. Від завершення етапу перевірки доброчесності минув цілий тиждень, а Конкурсна комісія так і не зібралася аби визначити дати і деталі наступних етапів...

Відправляв фігурантів за кордон та зливав справи: хто буде проходити передостанню співбесіду на керівника САП

Сьогодні, 5 липня, конкурсна комісія з відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури буде проводити передостанню співбесіду. Наразі цей відбір вдалося пройти лише двом кандидатам...

Перший мільйон. Як ЦПК гуртує українців для очищення парламенту

Цього місяця команді ЦПК вдалося зібрати перший мільйон пожертв на покарання зашкварених депутатів за допомогою нашого проєкту "Серпом по рейтингу"...

Joe Biden у петиції щодо Татарова, діра в державній ІТ-інфраструктурі і ФСБешні онлайн-"українці"

Учора Joe Biden підписав петицію про звільнення Татарова і я написав, що цю фальсифікацію зробив Офіс президента. Ми вже відправили заяву про злочин у відповідні органи...

Що не так із проголосованим законом про брехню в деклараціях та чому його ветує Президент

Учора Верховна Рада знищила систему електронного декларування, проголосувавши законопроєкт N4651. Всього кілька поправок звели нанівець ініціативу президента відновити реальне покарання за брехню в декларацію – не має значення, яка відповідальність, якщо її точно не буде...

Війна за крісло керівника САП: як представники Ради зривають конкурс на догоду Татарову

У понеділок та вівторок відбулися перші співбесіди, на яких обирають керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Учора на засіданні Конкурсної комісії відбулися безпрецедентні порушення порядку проведення конкурсу...