3 березня 2023, 15:06

Про антикорупцію, Коболєва та 0,2% від підозр НАБУ і САП

Отже, маємо в роботі НАБУ/САП/ВАКС три кейси (Коболєв, Пивоварський, Дихне), які критикуються активною частиною суспільства.

Така критика є правильною, більш того – необхідною. Бо дає можливість виправити помилки (яких не може не бути), а значить, - робить інституції/правила ефективнішими.

Ми в ЦПК стежимо за діяльністю НАБУ/САП/ВАКС від моменту їх створення і часто критикуємо. Наприклад: тут, тут, і тут, а ще ось тут, і ось тут, – прикладів вистачає.

Чим предметнішою і компетентнішою така критика є – тим більше шансів, що вона вирішить проблему.

Чи є такою – конструктивною – критика на кшталт "реформа не вдалася!", "інституції зламалися!", "бєспрєдєл і Бєрія!"?

Нагадаю, що йдеться про ТРИ підозри з 1212 оголошених НАБУ/САП.

Ще раз: ТРИ з 1212 оголошених. 0,2% від усієї кількості підозр. Причому СОТНЯМ з цих 1212 підозр – "Укрнафта", "Роттердам+", "Приватбанк", "Укргазбанк", Мартиненко, Онищенко, Насіров, Бахматюк, Микитась, Труханов, Сус, Вовк, Гримчак, Пацкан, Злочевський, Альперін, безліч суддів і нардепів – суспільство аплодувало.

І я погоджуюся, що 1000 правильних підозр НЕ страхують від трьох (чи більше) можливо неправильних. Але з кожною треба розбиратись окремо.

І навіть якщо припустити, що в кожному з трьох згаданих кейсів НАБУ/САП/ВАКС помилилися, то чи справедливим/ефективним є публічне їх знищення?

Що є ціллю: поремонтувати проблему чи знести інституції?

Якщо знести інституції, то згадані провадження розслідуватиме БЕБ/ДБР, а судитиме Печерський суд. Якщо ви вважаєте, що так буде ефективніше/справедливіше, то Банкова швидко реалізує таку "реформу".

Повторюся, кожну підозру, кожне провадження треба вивчати й, за наявності підстав, критикувати ОКРЕМО. Бо саме така критика дозволяє поремонтувати інституції/процедури.

Тепер щодо проваджень, які піддалися жорсткій критиці протягом останніх днів.

Кейс Коболєва ми розібрали кілька тижнів тому (ще до рішення апеляції).

Кейс Пивоварського. Ми в ЦПК не маємо позиції, бо запобіжний захід в суді ще НЕ розглядався. А значить, ми не бачили ані документів, ані аргументів від ОБОХ сторін. Для нас залишається загадкою, на основі чого критики/сапортери роблять аж настільки однозначні висновки.

Кейс Дихне. Провадження, нагадаю, триває з 2019 р. Через увагу до кейсу зараз обовʼязково розберемо його в окремому матеріалі.

Друзі, я дякую за вашу критику НАБУ/САП/ВАКС. Вона допомагає нам разом робити ці (та інші) інституції ефективнішими/справедливішими. Згадані вище випадки НЕ є винятками.

Глибоко проаналізувавши всі три кейси, ми скоригуємо адженду ЦПК щодо покращення роботи НАБУ/САП/ВАКС. Повірте, така адженда є і без цих трьох кейсів. НАБУ/САП/ВАКС не працюють у вакуумі.

Ми в ЦПК не встигли поремонтувати Кримінальний і Кримінальний процесуальний кодекси, угоди зі слідством, прибрати поправки Лозового, пофіксити проблеми з екстрадицією, експертизами, окремою прослушкою у НАБУ і багато іншого.

Проте за останні 10 років нам (з партнерами і всіма вами) вдалося, наприклад: створити НАБУ, САП, ВАКС; запустити електронне декларування; запровадити цивільну конфіскацію і відповідальність за незаконне збагачення; розпочати судову реформу (ВРП та ВККС); добитися ліквідації ОАСК; запровадити ефективний механізм конфіскації російських активів і ще багато іншого.

Друзі, дякуємо за вашу конструктивну критику – ми будемо старатися ще більше. І визнавати помилки там, де вони є.

Правоохоронний комітет парламенту пропонує імітувати незалежність САП та відмовляється скасувати "правки Лозового"

Правоохоронний комітет Верховної Ради під керівництвом "слуги" Сергія Іонушаса підготував власний законопроєкт щодо реформи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), який депутати вже затвердили на засіданні комітету сьогодні...

Чим запам'ятався суддя ВАКС Ткаченко, який "підігрує" Коломойському

Суддя ВАКС Олег Ткаченко поскаржився на мене і Центр протидії корупції (ЦПК) до ВРП і Генпрокурора. Раніше цей суддя відпустив без запобіжного заходу одного з фігурантів справи Коломойського Ярослава Лугового...

Перша криза НАБУ за нового директора: чому не варто знецінювати роботу всього Бюро через погане рішення Кривоноса

Після обрання Семена Кривоноса директором НАБУ ми у Центрі протидії корупції (ЦПК) одразу заявили: до його досвіду та бекграунду у нас є питання...

Про антикорупцію, Коболєва та 0,2% від підозр НАБУ і САП

Отже, маємо в роботі НАБУ/САП/ВАКС три кейси (Коболєв, Пивоварський, Дихне), які критикуються активною частиною суспільства. Така критика є правильною, більш того – необхідною...

Пікетував ЗСУ, закликав ''почути Крим'' та обіцяв допомагати окупаційному уряду: хто відповідає за закупівлі зброї в Міноборони Резнікова

Після скандалу із закупівлями продуктів для військових у Міноборони заявили про відставку відповідальних заступника міністра та керівника департаменту...

Російський паспорт у ''реформованому'' Верховному Суді

Як ви знаєте, журналісти "Схем" надали неспростовні докази російського громадянства голови Касаційного господарського суду Богдана Львова. Останній зібрав с̶у̶д̶д̶і̶в̶ піонєров, які дружно відмовилися навіть в порядок денний включити питання про недовіру своєму керівнику Львову...