6 вересня 2018, 17:03

18 місяців. Повертаючи борги хлопцям на фронті

Минуло 18 місяців з того моменту, як я познайомилась із пані Тамарою. Її чоловік, пан Михайло, пішов служити в АТО, пішов на хвилі національного піднесення одним із перших. Зимою промерз в окопі, сильно захворів. Декілька місяців його посилено лікували, лікування не допомагало.

В липні 2016 року, прямо з палати реанімації, його звільнили з військової служби "за станом здоров'я", як звільняли тисячі таких хлопців, як тільки вони отримували серйозне поранення чи хворобу, бо тепер вони ставали "непридатними" для служби.

Пані Тамара лікувала чоловіка самотужки. Кошти на лікування збирали силами волонтерів по всій Україні. Пан Михайло помер. А пані Тамара залишилася із трьома дітьми та нескінченними боргами за лікування.

Оскільки, формально смерть настала "після звільнення з військової служби", то пані Тамара і тисячі інших таких українських жінок – не отримали ні копійки допомоги від держави за смерть чоловіка на війні. І жодної державної допомоги чи підтримки.

Тоді, 18 місяців назад, ми зареєстрували з багатьма колегами, в тому числі Ігорем Луценко, Олексієм Рябчиним, Романом Семенухою, Павлом Кишкарем, та з допомогою ГО "Юридична сотня" законопроект N6268, який давав можливість родинам загиблих воїнів отримати грошову допомогу, якщо такий герой помер після звільнення зі служби через поранення чи хворобу, яку отримав на війні.

Далі – були довжелезні політичні торги та маніпуляції, перемовини з Міністерством фінансів, де нас переконували, що грошей в бюджеті немає. Що "занадто багато" помирають наших героїв через хвороби і поранення.

Потім були дискусії у Верховній Раді. Намагання консолідувати позиції на Комітеті з питань безпеки та оборони, і відкинути особисту неприязнь.

Потім законопроект декілька місяців не вдавалося протиснути у порядок денний, знову були перемовини з ЗСУ, МінОборони та Мінфіном.

В першому читанні законопроект з цього питання був прийнятий 27 лютого 2018 року. Тоді я написала пост, що за 2 тижні ми можемо його прийняти вже у другому читанні і нарешті віддати тисячам сімей борги і шану за їх героїв, які загинули, захищаючи нас з вами.

Пройшло ще 6 місяців – замість 2 тижнів, передбачених Регламентом.

За цей час за один день просували скопом і не читаючи не один потрібний Президенту законопроект, за один день змінювали закони і одночасно призначали ГенПрокурара без юридичної освіти за 10 хвилин. А от на загиблих військових та їх сімей МінОборони та Президенту було глибоко начхати. Проект то ж не їх авторства.

За цей час 25 сімей подали в суд на українську державу, яка не виплатила ні копійки вдовам загиблих героїв. За допомогою ГО "Юридична сотня" та безпосередньо Голови організації Лесі Василенко, пані Тамара виграла суд в першій інстанції. МінОборони подало апеляцію, боячись, як найгіршої катастрофи – прецеденту виплати компенсації за життя померлого воїна...

І нарешті, нарешті – сьогодні проект N6268-1 – прийнято у другому читанні.

І я вдячна всім депутатам – з дуже різних фракцій, які добилися цього. І відклали, хай ненадовго, політичні чвари заради цього рішення.

18 місяців пройшло, як я обіцяла пані Тамарі зробити все можливе і неможливе, щоб цей проект став Законом.

18 місяців мені було соромно дивитися в очі пані Тамарі та іншим вдовам і матерям загиблих хлопців. Мені соромно і тепер. Бо те, що мало бути зроблене МінОборони за тиждень, або ВРУ за місяць – тривало півтора роки.

Бо гріш ціна таким державним інституціям, такому Парламенту і такій державі, які не виконують своїх повноважень та не захищають навіть тих, хто охороняє наші кордони і громадян.

Але сьогодні законопроект прийнятий.

І нарешті, ми віддаємо свої борги.

Обов'язок країн світу – діяти, щоб зупинити геноцид в Україні

➡ У Британському Парламенті було презентовано незалежний юридичний звіт щодо порушень Росією Конвенції про геноцид в Україні. Я разом із Лесею Василенко мала честь взяти участь у презентації цього звіту та дискусії по ньому...

Мирного неба, сонечко!

О четвертій ранку 24 лютого я була у своїй квартирі в центрі Києва. І те, що вразило і шокувала мене найбільше, – це не те, що над моєю головою розривались снаряди і збивались російські ракети, а те, наскільки жахливо ЗНАЙОМИМ був для мене цей момент...

Українські депутати виступили в Сенаті Ірландії

➡ Нам випала велика честь виступити делегацією українських депутатів у Сенаті Ірландії. Це стало першим таким виступом української делегації в Парламенті Ірландії, і першим особистим (а не онлайн) виступом делегації наших парламентарів в іншому парламенті за час війни...

''Київ''

В Києві так цвітуть дерева, що хочеться сісти на вулиці, замовити келих рожевого вина і просидіти весь день. Сотні іноземних журналістів у брониках...

Скільки українці завезли авто без податків і для кого?

Скільки українці завезли авто без податків і для кого? Друзі, поширюється багато міфів і чвар по країні про так званий масовий ввіз українцями елітних іномарок під 0 розмитнення – типу: "завозять бентлі" "уникають сплати податків і акцизу, а через них – черги на кордоні по декілька діб і неможливість нічого завести волонтерам на армію"...

Шалленберг і Шредінгер: коли західні колеги працюють на Путіна

➡ Днями – Міністр закордонних справ Австрії Шалленберг заявив, що Україна не повинна бути членом ЄС, і їй не варто пропонувати статус кандидата в червні 2022 року...