6 вересня 2018, 17:03

18 місяців. Повертаючи борги хлопцям на фронті

Минуло 18 місяців з того моменту, як я познайомилась із пані Тамарою. Її чоловік, пан Михайло, пішов служити в АТО, пішов на хвилі національного піднесення одним із перших. Зимою промерз в окопі, сильно захворів. Декілька місяців його посилено лікували, лікування не допомагало.

В липні 2016 року, прямо з палати реанімації, його звільнили з військової служби "за станом здоров'я", як звільняли тисячі таких хлопців, як тільки вони отримували серйозне поранення чи хворобу, бо тепер вони ставали "непридатними" для служби.

Пані Тамара лікувала чоловіка самотужки. Кошти на лікування збирали силами волонтерів по всій Україні. Пан Михайло помер. А пані Тамара залишилася із трьома дітьми та нескінченними боргами за лікування.

Оскільки, формально смерть настала "після звільнення з військової служби", то пані Тамара і тисячі інших таких українських жінок – не отримали ні копійки допомоги від держави за смерть чоловіка на війні. І жодної державної допомоги чи підтримки.

Тоді, 18 місяців назад, ми зареєстрували з багатьма колегами, в тому числі Ігорем Луценко, Олексієм Рябчиним, Романом Семенухою, Павлом Кишкарем, та з допомогою ГО "Юридична сотня" законопроект N6268, який давав можливість родинам загиблих воїнів отримати грошову допомогу, якщо такий герой помер після звільнення зі служби через поранення чи хворобу, яку отримав на війні.

Далі – були довжелезні політичні торги та маніпуляції, перемовини з Міністерством фінансів, де нас переконували, що грошей в бюджеті немає. Що "занадто багато" помирають наших героїв через хвороби і поранення.

Потім були дискусії у Верховній Раді. Намагання консолідувати позиції на Комітеті з питань безпеки та оборони, і відкинути особисту неприязнь.

Потім законопроект декілька місяців не вдавалося протиснути у порядок денний, знову були перемовини з ЗСУ, МінОборони та Мінфіном.

В першому читанні законопроект з цього питання був прийнятий 27 лютого 2018 року. Тоді я написала пост, що за 2 тижні ми можемо його прийняти вже у другому читанні і нарешті віддати тисячам сімей борги і шану за їх героїв, які загинули, захищаючи нас з вами.

Пройшло ще 6 місяців – замість 2 тижнів, передбачених Регламентом.

За цей час за один день просували скопом і не читаючи не один потрібний Президенту законопроект, за один день змінювали закони і одночасно призначали ГенПрокурара без юридичної освіти за 10 хвилин. А от на загиблих військових та їх сімей МінОборони та Президенту було глибоко начхати. Проект то ж не їх авторства.

За цей час 25 сімей подали в суд на українську державу, яка не виплатила ні копійки вдовам загиблих героїв. За допомогою ГО "Юридична сотня" та безпосередньо Голови організації Лесі Василенко, пані Тамара виграла суд в першій інстанції. МінОборони подало апеляцію, боячись, як найгіршої катастрофи – прецеденту виплати компенсації за життя померлого воїна...

І нарешті, нарешті – сьогодні проект N6268-1 – прийнято у другому читанні.

І я вдячна всім депутатам – з дуже різних фракцій, які добилися цього. І відклали, хай ненадовго, політичні чвари заради цього рішення.

18 місяців пройшло, як я обіцяла пані Тамарі зробити все можливе і неможливе, щоб цей проект став Законом.

18 місяців мені було соромно дивитися в очі пані Тамарі та іншим вдовам і матерям загиблих хлопців. Мені соромно і тепер. Бо те, що мало бути зроблене МінОборони за тиждень, або ВРУ за місяць – тривало півтора роки.

Бо гріш ціна таким державним інституціям, такому Парламенту і такій державі, які не виконують своїх повноважень та не захищають навіть тих, хто охороняє наші кордони і громадян.

Але сьогодні законопроект прийнятий.

І нарешті, ми віддаємо свої борги.

powered by lun.ua

Вето Зеленського на закон про відновлення конкурсів на держслужбі – що далі?

➡ Від новин гарних – до не дуже Буквально нещодавно писала у своєму блозі на "Українській правді" про гарні новини щодо прийняття у ІІ читанні Верховною Радою Закону про відновлення конкурсів на державну службу...

Про відновлення конкурсів на держслужбу, посилення ролі Парламенту та "боротьбу з хаосом"

Друзі, нарешті гарні новини: Парламент прийняв у ІІ читанні Закон про відновлення конкурсів на державну службу! Із чим я всіх щиро вітаю! 👏 Закон всього на 7 сторінок, але надзвичайно важливий, і "народжувався" з неабиякими труднощами майже рік...

Парламент обмежив повноваження "тимчасових міністрів"

Сьогодні Парламент обмежив повноваження "тимчасових міністрів" на посадах. А ще визначив для Прем'єра 30 днів для подачі реальних кандидатур міністрів...

Держслужба або поїзд без гальм

І знову про розруху у державному управлінні та наш поїзд, що несеться без машиніста чи гальм. Нещодавно Кабмін (знову) призначив нового (знову) голову Державної митної служби...

Що означає Заява GRECO та Венеційської комісії до Верховної Ради?

Чи не вперше в історії незалежної України – до українського Парламенту зробили спільну Заяву дві головні інституції Ради Європи, відповідальні за верховенство права та антикорупційну політику: GRECO та Венеційська комісія...

Послання Зеленського АБО паралельна реальність Президента

У Верховній Раді сьогодні – щорічне послання Президента Зеленського про внутрішнє та зовнішнє становище у країні. Таке послання – вимога Конституції і завжди гарна ілюстрація мислення голови держави та його власної реальності...