про 8 грудня
Поки стежимо за тим, де, як і хто ще намагається налякати мітингувальників Євромайданів, пропоную озирнутися на вчорашній день.
Вчора на 107fm у ефірі радіостанції Europa Plus вже ввосьме відбувся спільний з Громадським радіо радіо-марафон "Євромайдан онлайн".
У ефірі протягом чотирьох годин говорили про велелюдний мітинг 8 грудня та про знесення пам'ятника Леніну.
Розмову слухайте на SoundCloud.
Мовці:
Юрій Луценко
Цитата: Неможливо виховати гарного європейця, який зустрічається з коханою дівчиною на площі імені терориста, або навчається в інституті імені вбивці. У Житомирі стоїть пам'ятник Леніну, і написано "Слава Україні", і два жовто-блакитні прапори, а позаду – церква. [Може бути] площа Незалежності, а від неї – якісь вулиці Клари Цеткін і Рози Люксембург. Ми мусимо подолати в собі оцю роздвоєність мозку, свідомості, історії, майбутнього. Це і є народження політичної нації. Повалення цього пам'ятника було, напевно, не дуже естетичне, але це – важлива крапка в історії Радянської України. Україна вже ніколи не буде такою, як була до 1 грудня, до повалення пам'ятника Леніну. Люди, які стоять на Майдані, не скандують імена лідерів, імена месій."
Юрій Андрухович
Цитата: "[Повалення пам'ятника Леніну – це] відбулося ритуальне видалення зла. Є певні симовли, які панують у свідомості,як незмінна віха. І у випадку Леінна ця віха пов'язується з кров'ю, терором і антигуманітарної катастрофи, цілої низки катастроф, яка перевищила тривалість біологічного життя особи. Ленін помер 1924-го року, а ми позбулися цього лише зараз. Давайте запам'ятамо цю дату – 8 грудня 2013 року. Ми видалили корінь зла".
Володимир В'ятрович
Цитата: "Такі пам'ятникам, як пам'ятник Леніну, є неприпустимими у європейській країні. Жити з ними – це прояв суспільної шизофренії. Не можна жити у незалежній Україні і шанувати людину, яка зробила усе, щоби цієї незалежної України не було. Це – релятивізм, вказівка на відносність цінностей. Тому у столиці європейської країни такого пам'ятника бути не може"
Євген Глібовицький
Цитата: "Сценарій, як у Росії, у нас неможливий: у нас немає таких ресурсів, як у Росії, яка потрапила до т.зв. "ресурсної пастки" (коли наявні ресурси гальмують розвиток країни, а не сприяють йому). По-друге, в Україні набагато більше людей братимуть участь в протестах. Як людина, яка досліджує цінності українців, мушу сказати, що в українців найскладніші стосунки з відповідальністю. І коли в українця з'являється відповідальність – він стає європейцем.
Ми маємо звикнути до того, що лідерство не є проявом влади, статусу, а є проявом відповідальності, сервісу. Коли ми дійдемо до цього сервісного розуміння – тоді у нас відбудуться необхідні зміни."
Павло Шеремета
Циатта: "Ми на порозі [економічного краху]. Зростання у нас ніякого нема. У нас спад уже більше року. Промислове виробнитво падає стрімкими темпами. Скажу, як для 5-тирічної дитини: з такими показниками, як у нас, довго не живуть".
Сергій Гайдай
Цитата: "Шляху назад немає. Бо влада показує, що не зупиниться, не піде на поступки, щодо заарештованих – вона показує, що вона і далі буде так діяти".
А сьогодні на дотичні теми мені говорилося ще й з арт-критиком Костянтином Дорошенком.
Цитата: "Знищення пам'ятника Леніну – це акт вандалізму, але вандалізму зі сторони влади, яка зі зневагою ставиться до культури та історичної спадщини нашої країни з часів президента Кравчука".