Приєднуйтесь до руху за збереження річок України!
Університет банківської справи НБУ пропонує оголосити 2010 рік – роком малих річок. Можливо, саме очищення малих річок стане першим кроком до вирішення глобальних проблем – зменшення випадків епідемій, посух, повеней.
Рік тому, на цьому блозі, переповнена емоціями після участі у Водному форумі у Зарагозі, я розповіла про те, що у світі вода стає дедалі дорожчим та ціннішим продуктом. Це доводять не лише вражаючі факти зменшення запасів чистої води у світі та дії авторитетних світових економічних організацій, а й навіть сучасний кінематограф. В останній серії бондіади "Квантум милосердя" битва йшла саме через воду! Нафта, золото, нерухомість, валюта, газ – це цінності вчорашнього дня.
Україна ж живе з девізом "поки грім не гримне...". І хоча через повені, пожежі, посухи, епідемії природа поволі намагається попередити нас про межу свого терпіння, ніхто не бажає "влізати" у справи екології, які потребують значних зусиль та ресурсів для вирішення, а ще пов'язані з чиїмись бізнесовими інтересами. Та й кому хочеться брати на себе сміливість зізнатись, що, насправді, Україна стоїть на межі екологічної катастрофи.
Повторюсь. Україна лідирує у світі за марнотратством води, її втратами під час постачання, забрудненням природних ресурсів. У той же час, Україна є однією з найменш забезпечених водою країн Європи, а поверхневі води належать до найбільш забруднених елементів навколишнього середовища. Брак коштів на реконструкцію обладнання очисних споруд призводить до того, що в наші річки потрапляють господарсько-побутові стоки з низькою якістю очистки. Окрім цього, про якість води у наших річках не дбаємо ми самі, засмічуючи їх відходами, розташовуючи сміттєзвалища поряд з водотоками. А це призводить до знаходження паличок інфекційних хворіб, і навіть холери, як це сталось у селі Червоне Львівської області.
Усвідомлення небезпеки, що насувається, стало поштовхом для багатотисячного колективу Університету банківської справи НБУ, що має свої інститути у Львові, Черкасах, Харкові та Києві, розпочати реалізацію загальноукраїнської благодійної акції екологічного спрямування – "Аукціон надій". Мета благодійного проекту, що цього року пройде на базі Черкаського інституту банківської справи, привернути увагу до забруднення навколишнього середовища, зокрема річок і, як перший крок, зібрати кошти на очищення ріки Вільшанка. Ця притока Дніпра – одна з найвідоміших водних артерій України. Протікає через Мліїв, де жили і працювали знамениті українські меценати Симиренки. Доречі, соціальна відповідальність цих успішних українських бізнесменів варта окремої уваги.
Саме Вільшанкою був спущений перший в Європі цільнозварний корабль! Сьогодні ж річка гине просто на очах: заростає водоростями, поступово перетворюється на болото.
Очищення Вільшанки – це очищення Дніпра, покращення якості води, яку вживають черкащани, це повернення обличчям до проблем збереження водних артерій України. За нашим задумом, Вільшанка має стати взірцем вирішення проблем українських водоймищ.
У рамках акції колектив Університету запланував ряд загальноукраїнських заходів протягом року – це і круглі столи, напрацювання пропозицій щодо вирішення проблем, створення сайту та друк інформаційних матеріалів, роботу екологічних студентських об'єднань, що робитимуть реальні внески у збереження екології, починаючи з власних студмістечок та особистої повсякденної діяльності тощо. Ми хочемо поступово переходити на альтернативне паливо у забезпеченні тепла в наших навчальних корпусах та гуртожитках, плануємо відмовитись від використання поліетиленових кульків та пластикових пляшок, ми проводитимемо толоки та вчитимемось жити в гармонії з природою. Також ми звертаємось до Всесвітнього комітету ООН з захисту прав на воду проголосити 2010 рік – роком порятунку малих річок. Головна ж мета акції – збір коштів на очищення ріки Вільшанки та проведення напередодні Різдва – 22 грудня – благодійного "Аукціону надій".
Зважаючи на те, що акція проходить у розпал виборчої кампанії, студенти звернулись до усіх кандидатів на пост Президента України надати цінні лоти для продажу на благодійному Аукціоні, цим самим підтвердивши своє розуміння проблеми. Порятунок Землі, на якій ми живемо, має об'єднати Схід і Захід, Південь і Північ України. На щастя, уже сьогодні більшість з них погодились взяти участь в акції.
Ми плануємо відкриття очищеної частини річки урочисто у травні наступного року, у Всесвітній день води.
Користуючись нагодою, хочу запросити усіх читачів Правди, а це мислячі та небайдужі люди, долучитись, по мірі можливостей, до нашої акції та підтримати рух за порятунок природи України. Це може бути інформаційна, консультативна чи фінансова допомога.
Давайте спільно відновимо ріку, яка стане символом та початком відродження природи України!
Сайт акції – rika.in.ua