"Говорящая лошадь" і переклад нобелівської лавреатки – два виміри української виборчої кампанії.
"Журналісти про це не пишуть", – зітхнула Тетяна Монтян на презентації українського перекладу книжки нобелівської лавреатки з економіки Елінор Остром "Керування спільним. Еволюція інституцій колективної дії". Я – у своєму репертуарі – вставила 5 копійок: "Журналісти пишуть про Наталю Королевську – на відомих умовах))) ". Монтян відповіла так, як тільки вона може:
"Королевська – це експеримент. Якщо вона пройде в парламент, це означатиме, що за 150 мільйонів в український парламент можна провести навіть "говорящую лошадь"!
Монтян, як і Королевська, балотується нині в парламент. Безперечно, презентація її перекладу книжки нобелівської лавреатки, – це елемент передвиборчої агітації. Але! як цей "елемент" відрізняється від "елементів" Королевської (передовсім у вигляді вправного футболіста й посереднього актора).
Королевська з біл-бордів рекламує виборцям зарплату у 1000 еврів. І, знаєте, на багатьох ця реклама діє. Сама чула розмову двох забембаних бідністю жінок (одна працює продавчинею в овочевій ятці, друга прийшла до неї по картоплю:"Чула, кума, Королевська обіцяє зарплату 1000 євро! – Еге ж, от хай би її обрали, так будемо жити..." Втручаюся у розмову:"Вам хто зарплату платить? Королевська чи власник торгової ятки?" Жінки швидко скумекали після натяку, що реклама Королевської – це дурилівка.
Монтян агітує виборців книжкою, що спонукає думати і нести відповідальність. Цитата з анотації перекладу Елінор Остром:" Американський економіст і політолог, професор Університету Індіани Елінор Остром береться за одну з найбільш важких та спірних проблем позитивної політичної економії, а саме – яким чином так організувати використання спільних ресурсів, щоб уникнути і надмірного споживання, і адміністративних витрат." До Елінор Остром в політекономії побутувало, головно, два підходи до керування спільними ресурсами: або примусове керування "згори", або через приватизацію тих спільних ресурсів. Елінор Остром запропонувала третій варіянт – це домоленності. Коли люди самі домовляються, як їм керувати своїм спільним ресурсом. Наприклад, багатоквартирним будинком. Не мерський ЖЕК і не приватний ЖЕК повинні пильнувати за будинком, а ОСББ (Об"єднання співвласників багатоквартирних будинків). І так далі – до керування своєю спільною державою.
Цитую вже Монтян:"Якщо люди не можуть керувати своїм будинком, як ці люди можуть обрати своїх представників, щоб вони розумно розпоряджалися майном територіяльної громади, і тим більш майном держави."
Якби всі українці навчилися обирати правильних керівників ОСББ і відповідати щодня за свій вибір своїм же спокоєм і комфортом (що їх має забезпечити або профукати обрані ними ж керівники ОСББ), то "говорящей лошади", хоч би з нею на вибори йшла ціла команда "Динамо "Київ" та всі актори з підтанцьовки театру Франка, нічого б не світило.
Наступна презентація Тетяни Монтян українського перекладу книги Нобелівського лауреата Елінор Остром "Керування спільним. Еволюція інституцій колективної дії" 11 жовтня 2012 року об 15-00, в 25 залі, бібліотеці Антоновичів Києво-Могилянської Академії. вул. Сковороди 2 (станція метро Контрактова площа).
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.