Наталя Соколенко Журналістка

Вихід із тупикової правової ситуації – НАЦІОНАЛЬНИЙ КРУГЛИЙ СТІЛ (ч.1)

30 жовтня 2020, 13:02

Що таке суддівська доброчесність?

- Той суддя є доброчесний, що згідно своїм сумлінням сповняє свій обов'язок, старається щиро використати усі засоби і згідно свого сумління, фактів вчинити так, як приписує закон, суддя, який старається пізнати правду.

Який рівень доброчесності має бути в кандидата/кандидатки на посаду судді Верховного Суду?

- Якщо ви маєте сумнів у доброчесності людини, ви не можете її рекомендувати.


Це фрагмент розмови членів Громадської ради доброчесності (спецорган від громадськості для перевірки суддів і кандидатів на посади суддів на відповідність критеріям доброчесності й професійної етики) з одним із моральних авторитетів Любомиром Гузаром на початку зими 2017 року.

Ця розмова була за пів року до його смерті – Блаженніший вже майже не бачив, погано чув, але зберігав гострий розум і велику людяність. Він зрозумів наші питання і проблему судової системи – це доброчесність суддів.

Пізніше ми зустрічалися із наступником Гузара на посаді голови УГКЦ – Святославом Шевчуком (дисклеймер: я не є парафіянкою УГКЦ, просто инші ієрархи не виявляли зацікавленості у темі судової реформи, тому й цитую Гузара та Шевчука). Його розуміння ситуації вражає точністю в описі проблеми відсутності доброчесності у дуже й дуже багатьох українських суддів:

"Я думаю, що в судді має бути інстинкт відчуття добра. Судовий процес суддя проводить всередині себе, зіставляє зі своїми уявленнями про добро і зло, право, істину і справедливість", – сказав Святослав Шевчук.

Саме тому ми ніколи не дочекаємося від Тупицького (голова Конституційного Суду України (далі КСУ) і йому подібних справедливих рішень – Тупицький проводить процес всередині себе, а в тій середині задача прикупити земельки в окупованому Криму й приховати це від суспільства.

Володимир Зеленський пропонує вигнати Тупицького та всіх инших суддів КСУ за свавільне рішення про знесення системи антикорупційних органів та інструментів, створених в Україні ціною життів Небесної Сотні.

Правники б'ються головою об стіну від цієї пропозиції Зеленського – його пропозиція суперечить Конституції так само як, на мою думку, і скандальне рішення КСУ про знесення антикорупційних органів та інструментів. Водночас юристи говорять, що лишати КСУ в тих повноваженнях і виконувати те рішення, це все одно, що стояти перед дулом пістолета і покірно чекати пострілу в голову (це я цитую з коментарів на фейсбуці відомого правника, професора, члена правління Центру політико-правових реформ Миколу Хавронюка).

Але подивімось трохи вище і далі за цей правовий спір. Припустімо, з юридичною стороною розібралися – варіанти є. А Що далі? Хто призначатиме нових суддів КСУ? Зеленський у своєму законопроєкті пропонує "згідно з чинним законодавством", але це законодавство теж неякісне.

Чинний Закон "Про Конституційний Суд України" пропонує трьом суб"єктам подання – З'їзду суддів, Верховній Раді і Президенту проводити власну конкурсну процедуру. Хоча спершу ідея була така: створюється одна конкурсна комісія, яка відбирає кандидатів на посади суддів КСУ – формує такий кадровий резерв із людей з моральним авторитетом і визнанням у науковому середовищі – а далі Президент, Верховна Рада чи З'їзд суддів обирають для заповнення своєї квоти людин із цього списку. Насправді нормальний конкурс проведено було тільки президентом Порошенком і то тільки тому, що Сергій Головатий дуже хотів стати суддею і КСУ і, що називається, розвів Порошенка через публічну площину на справжній конкурс, на якому переміг Головатий і професор Ужгородського університету Василь Лемак (обидва голосували проти скандального рішення КСУ і написали свою розбіжну (окрему) думку.

Натомість З'їзд суддів отримав від Ради суддів абсолютне неконкурсний список претендентів і проголосував за суддю з ознаками недоброчесності у майновій декларації. А народні депутати порушили свій же закон і подали кандидатури на посади суддів КСУ від панівних фракцій, а не від усього парламенту.

Тому чинне законодавство – погані ліки для Конституційного Суду. Ще гірші справи із тими, хто буде за цим законом подавати кандидатур до КСУ. Хто це – Андрій Єрмак в ОП, Олександр Дубінський у парламенті й та сама Рада суддів, яка покриває і "захищає" ОАСК від НАБУ?

Який же вихід із тупикової ситуації? Відповідь не лежить на поверхні, наразі її просто не існує. Її треба виробити – на Національному круглому столі за участі моральних авторитетів українського народу та визнаних правників. Щось подібне зробили поляки у 1989 році - у них, на мій погляд, ситуація була ще складніше – народу Польщі треба було домовитися із ворогами, а нам треба домовитися зі справедливістю.

(Історичний Національний круглий стіл у Польща в 1989 році, фото з сайту Польського радіо http://archiwum.polradio.pl/5/38/Artykul/161189)

Ще один подібний процес був у Німеччині 1970-х рр, коли треба було домовитися про закриття шахт у Рурському басейні. За той круглий стіл запрошено було і вугільних олігархів, типу, сім"ї Крупп, і їх зобов"язали за те, що користувалися 150 років надрами цих земель, побудувати за свої кошти театри й університети (що вони й зробили, бо це було рішення німецького народу, сформульоване у Національному круглому столі).

Олігархів теж треба запрошувати, щоби повідомити їм нові правила гри для них – на Національному круглому столі ми маємо відрізати олігархів від безмлімітного доступу до наших ресурсів і до ухвалення рішень, зокрема, кадрових, зокрема, у судовій системі.

Де можна організувати такий майданчик? – Давайте запропонуємо Національну суспільну телерадіокомпанію України – ця компанія існує на гроші платників податків і НІЯК і НІЧОГО не винна жодному з олігархів, президенту, прем"єр-міністру чи спікеру, головам фракцій, суддям КСУ тощо. Модерувати Національний круглий стіл можуть журналісти цього суспільного мовника та журналісти справді незалежних ЗМІ – рівновіддалені від олігархів і політичних сил. А робочі групи за напрямками можуть модерувати самі правники.

Цей шлях тривалий і, напевно, виснажливий, але може дати відповідь, яка розблокує поступ у справедливе і легітимне майбутнє.

Маленький дисклеймер: я працюю ведучою на Українському радіо Націаонільної суспільної телерадіокомпанії України, ця ідея є виключно моєю, але колеги дуже вітають і готові над цим працювати)

powered by lun.ua
Коментарі — 18
Mike_Kharkov _ 02.11.2020 10:33
IP: 134.249.228.---
Национальный круглый стол?
1. Здорово напоминает круглый стол пассажиров падающего самолета.
2. Напомнило наш "национальный" способ представительства:) Например, при министерстве образования и науки есть консультативный орган общ. организаций от коренных и нац. меншин. Из более 30 представителей Украины один от русскоязычных – от "Російська община України". Причем зарегистрирована община – Львівська обл., місто Дрогобич, ВУЛИЦЯ ВІЙТІВСЬКА ГОРА, будинок 37 в 2001 году. Смешно?
.
В том-то и проблема Украины – у большинства менталитет покорно идущих на забой и парящие над ними стервятники. Не выработан за столетия рефлекс представительства, т.к. проще было отдать часть урожая любой власти, лишь бы не трогали. Выработка такого рефлекса может начаться только с момента, когда от "урожая" ничего не останется. А беда в том, что раньше может исчезнуть сама Украина. Выход – авторитарное лечение менталитета.
Иван Новак _ 31.10.2020 20:55
IP: 185.32.63.---
Віктор Совщак:
Иван Новак:
Ми, в Україні, думаємо, а то і впевненні, що рука Москви не одна присутня у нас, а більше...
Судя по тому, что за каждым чихом вам в Украине видится рука Москвы, то вы в Украине представляете себе Москву в образе Шивы в его полной – восьмирукой – комплектации (если вы не в курсе, то Шива бывает еще в базовой – четырехрукой – комплектации).
П.С А насчет того, что "такого у світі не було, щоб кудись ділася держава" это вы, гражданин проживающий на территории УНР, а потом и СССР, смешно пошутили.
Log Log _ 31.10.2020 13:41
IP: 91.196.178.---
Киевский Петро:
ни какие
Русофоб из Воронежской области, когда перестанешь издеваться над русским языком?
Безграмотный Запердоленко, НИКАКИЕ лекарства не спасут тебя от идиотизма.
Научись сначала читать, а то твоя бредятина похожа на выступления Соловьёва
как вилка на бутылку.
Елена Величко _ 31.10.2020 10:13
IP: 178.94.182.---
Пані Автор пише вірно про моральність, доброчесність, добропорядність, на Заході це означає – етика,
у тому числі професійна етика
Пані Автор, щоб працювали такі круглі столи, повинно бути ТАКЕ СУСПІЛЬСТВО, така добропорядність повинна жити у суспільстві. Це все втрачене відносно людини у 90-х.
В нас постійно такі "столи" й є ще порядні, добропорядні люди...
Однак, ви бачите, що пишуть...карати та карати, виявляти, – все це прояви свавілля, що було допущене
як "великі гроші роблять що хочуть. " Вже допущене НЕЗАКОННЕ ЗБАГАЧЕННЯ усюди, вже такі люди при посадах та найвищих, що робити? Думаю, що КС повинні самі піти у відставку та не більше 3-4 років зробити термін, ЗП УРІЗАТИ, бо така ЗЛОНЕРІВНІСТЬ у доходах, що ввели при П-ці просто ЗНИЩУЄ людей та економіку. Регресивне оподаткування в нас, розумієте? Це коли все віддаєш, що є, щоб Б-ло жирувало. ПРОГРЕСИВНЕ ОПОДАТКУВАННЯ треба ввести негайно та ПОДАТОК на супердоходи, тоді ІНШЕ БУДЕ. Бо БАЛАЧКИ ВСЕ, а реалії – ЗЛО.
Віктор Совщак _ 31.10.2020 08:15
IP: 188.163.12.---
Иван Новак:
Ми, в Україні, думаємо, а то і впевненні, що рука Москви не одна присутня у нас, а більше... Я з Миколаєва, і точно знаю, що проросійських поглядів (типу ми не визнаємо Україну) має куча людей...Вони живуть тихенько, не виступають навіть на лавочках, але голосування постійно показує їх наявність... Якби то було в СРСР чи в РФ, то ці люди вже давно були б на поселеннях в Сибіру...А в Україні демократія...СБУ навіть не думає, а не те, шо збирає справи...Є ще жуліки, типу деяких суддів КС...чи Медведука з К... На них і роблять ставку в Москві...і з їх поміччю намагаються якомога більше нашкодити Україні... Але, ще такого у світі не було, щоб кудись ділася держава...Україна це українці – основа,і інші громадяни інших націоанальностей зовсім не проти її життя... А більше того постійно її відстоюють...Тому зливайте воду
Иван Новак _ 30.10.2020 20:25
IP: 185.32.63.---
А в чем, собственно, тупиковость правовой ситуации? КСУ, действуя в рамках своих полномочий, вынес судебное решение, о котором еще ни один из многочисленных критиков этого решения не сказал в чем заключается его незаконность и неправомерность. Много, охотно и с истерическим надрывом говорят о чем угодно: о том, что это произвол, что это решение приведет к кризису украинской государственности, что его не поймут украинские граждане и наши зарубежные покровители, и т.д, и т.п. А о том, что конкретно нарушили судьи КСУ, приняв именно такое решение, – ни слова. Потому что ничего они не нарушили. А посему тут имеет место не тупиковость правовой ситуации, а тупиковость ситуации политической, возникшая в результате того, что кое-кто пытается пройтись по законности бульдозером политической целесообразности.
Влад Дорошенко _ 30.10.2020 20:02
IP: 93.72.24.---
Якщо є моральні авторитети, то є і аморальні.
Такі зарплати суддів КС, як опублікована сьогодні на УП, у країні, що має найменшу в
Європі середню зарплату, треба явно ховати від народу.
Вони живуть уже не в Україні, а над Україною, над нашими злиднями.
Василий Васин _ 30.10.2020 19:30
IP: 77.123.93.---
Наталя Соколенко:
не зненацька – якраз круглий стіл для народження відповіді, а не пошуку – бо відповіді нема – тому неможливо щось обрати і рухатися, треба напрацювати рішення
Ви дуже влучно сказали, що відповіді нема.
Тому, на мою думку, єдиний реальний шлях для початку пошуку відповіді на актуальне зараз, і актуальні у найближчій перспективі питання – закінчити взаємопоборювання між "бувшими" і "теперішніми". Бо інакше, вигодонабувачі від цього "баттлу", а саме реінкарновані в образі ОПЗЖ риги, вже досить скоро покажуть і тим і іншим ху-із-ху.
А оскільки амбіції, в першу чергу Пороха енд компані, зашкалюють – нічого не станеться. Ні "круглих столів", ні пакту про ненапад, ні раціональних виважених кроків. Готуємось до гіршого і запасаємось терпінням...на років 15 – 20.))
Наталя Соколенко _ 30.10.2020 19:03
IP: 185.11.31.---
Василий Васин:
Наталя Соколенко:
...
/QUOTE]так для цього і треба круглий стіл – для паралельних з перпендикулярними
Пані Наталя, з усією повагою, "моральні авторитети" це лише "фігура рєчі", і ширма для багатьох "неавторитетів" прикрити своє лайно чиїмись заслугами.
У підтвердження своїх слів можу навести блог, який вище вашого, такого собі "морального авторитета" Ю. Луценка, який закрив коментарі, бо вважає сам себе "жінкою Цезаря", поза критикою і підозрами. І цей реальний "клован" без усіляких там авторитетів – видає на гора свої "непересічні" поради, як і ціла зграя записних порохоботів перед ним. Правда і з двох (?) лише пунктів.
Так що ваша наївна віра (ящо це саме так), що група якихось людей може зненацька вирішити те, що вирішується виключно еволюційним шляхом – залишиться наївною мрією.
Всього доброго.
не зненацька – якраз кргулий стіл доя народження відповіді, а не пошуу – бо відповіді нема – тому неможливо щось обпрати і рухатися, треба напрацювати рішення
Наталя Соколенко _ 30.10.2020 19:02
IP: 185.11.31.---
Василий Васин:
Наталя Соколенко:
...
/QUOTE]так для цього і треба круглий стіл – для паралельних з перпендикулярними
Пані Наталя, з усією повагою, "моральні авторитети" це лише "фігура рєчі", і ширма для багатьох "неавторитетів" прикрити своє лайно чиїмись заслугами.
У підтвердження своїх слів можу навести блог, який вище вашого, такого собі "морального авторитета" Ю. Луценка, який закрив коментарі, бо вважає сам себе "жінкою Цезаря", поза критикою і підозрами. І цей реальний "клован" без усіляких там авторитетів – видає на гора свої "непересічні" поради, як і ціла зграя записних порохоботів перед ним. Правда і з двох (?) лише пунктів.
Так що ваша наївна віра (ящо це саме так), що група якихось людей може зненацька вирішити те, що вирішується виключно еволюційним шляхом – залишиться наївною мрією.
Всього доброго.
Луценко ніколи не був моральним авторитетом
Василий Васин _ 30.10.2020 18:54
IP: 77.123.93.---
Наталя Соколенко:
...
/QUOTE]так для цього і треба круглий стіл – для паралельних з перпендикулярними
Пані Наталя, з усією повагою, "моральні авторитети" це лише "фігура рєчі", і ширма для багатьох "неавторитетів" прикрити своє лайно чиїмись заслугами.
У підтвердження своїх слів можу навести блог, який вище вашого, такого собі "морального авторитета" Ю. Луценка, який закрив коментарі, бо вважає сам себе "жінкою Цезаря", поза критикою і підозрами. І цей реальний "клован" без усіляких там авторитетів – видає на гора свої "непересічні" поради, як і ціла зграя записних порохоботів перед ним. Правда і з двох (?) лише пунктів.
Так що ваша наївна віра (ящо це саме так), що група якихось людей може зненацька вирішити те, що вирішується виключно еволюційним шляхом – залишиться наївною мрією.
Всього доброго.
Віктор Совщак _ 30.10.2020 18:25
IP: 188.163.12.---
.---- Ми прийдемо і все зробимо краще і таке інше... А гарантії... Ніяких... Ніхто не то що розстріляє за брехню, а навіть по морді не дасть...Якщо хтось і скаже поганне слово, то все то стерплять -совісті ніякої звикли...Я писав, що слугам необхідно зразу ж прийняти закон (поки всі в страсі) щодо відміни всіх Законів або статтей, якщо є протиріччя і воно трактується так... Не дозволити тлумачення законів кому би то нібило... Тлумачення це теж закон... А право законодавчої ініціативи визначено. Ось ці особи чи органи хай і трактують...Щодо Конституції теж саме... Слуги не всі мають досвід життя в Україні і не спостерігали за роки незалежності шо відбувалося... Прокололися... Але молодість це ризик і нахабство...Вони не перелякаються... І зовсім скоро Ви побачите реакцію...
Віктор Совщак _ 30.10.2020 18:23
IP: 188.163.12.---
Моя відповідь Шкрум --Я вже раніше Вам писав, що законодавство України в.т.ч і Конституція приймалося за всі роки незалежності шляхом компромісу...Тобто групи чи окремі впливові особи робили для себе чи то лазейки чи то перепони... Домовляючись с такими ж проходимцями... Звісно, для цього не потрібно і закоднонної науки, все законодавсто України РОЗБАЛАНСОВАНЕ, не послідовне і протирічиве... Якщо раніше на це не звертали уваги, бо знову ж таки домовлялися...То тепер, коли з Зеленським домовитися ніяк (наприклад. Ваша колега Тимошенко, а за інших я не кажу), застосували метод контреволюції шляхом блокування дій Зеленського, використовуючи оце "законодавство"...Всі і студенти 1 курсу скажуть, що то не законно чи законно, якщо будуть розглядати конкретику в.тч. і законопроект теперішній... Та я звертаюсь до Вас...А що далі...
Наталя Соколенко _ 30.10.2020 17:39
IP: 185.11.31.---
Василий Васин:
Треба спершу провести національний круглий стіл по відбору "моральних авторитетів українського народу", та не менш національний і не менш круглий стіл по визначенню хто є "визнаним (ким?) правником".
Тут навколо опитування стільки списів поламали), а тут ще і "національний круглий стіл".
Розвелось порадників, а-ля Чернишевських з його "Що робити?", плюнути нікуди. Всі знають що робити, і пофіг, що поради діаметрально протилежні і паралельно перпендикулярні...
так для цього і треюа кргулий стіл – для паралелних з пенпендикулярними
Василий Васин _ 30.10.2020 16:00
IP: 77.123.93.---
Треба спершу провести національний круглий стіл по відбору "моральних авторитетів українського народу", та не менш національний і не менш круглий стіл по визначенню хто є "визнаним (ким?) правником".
Тут навколо опитування стільки списів поламали), а тут ще і "національний круглий стіл".
Розвелось порадників, а-ля Чернишевських з його "Що робити?", плюнути нікуди. Всі знають що робити, і пофіг, що поради діаметрально протилежні і паралельно перпендикулярні...
Наталя Соколенко _ 30.10.2020 14:58
IP: 185.11.31.---
Alik Kowtun:
А для кого Гузар моральный авторитет? Может более корректно писать "мой моральный авторитет"
він був членом Ініціативи Першого грудня, цю грпу називають – групою моральних авторитетів
Юрій Бобровницький _ 30.10.2020 14:56
IP: 192.162.132.---
Підтримую
Влад Дорошенко _ 30.10.2020 13:19
IP: 93.72.24.---
У нас, схоже, чим більший патріот чи націоналіст, тим білше хоче грошей, влади, земельки, офшорних чи кіпрських рахунків (при їх відкритті і наповненні вже не требує, щоб там все було на укр мові), а також іспанських віл чи лондонських квартир
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter