Медичний канабіс: ліки, не наркотик!
29 червня 2021 року Верховна Рада України включила законопроєкт N5596 про медичний канабіс до порядку денного п'ятої сесії.
Уже 30 червня Комітет з питань здоров'я нації рекомендував ВР ухвалити його в першому читанні.
А 12 липня Президент України Володимир Зеленський попросив внести законопроєкт N5596 з регулювання медичного канабісу на позачергове засідання ВР цього тижня. Відповідне розпорядження про скликання позачергового засідання на 13 липня о 16:00 уже підписав голова ВР Дмитро Разумков.
Та чи встигнуть депутати проголосувати за такі потрібні людям зміни. А головне – чи вистачить голосів, поки що питання відкрите.
Передісторія
Влітку 2019 року вже була спроба узаконити препарати на основі медичних конопель в Україні. Та тоді за законопроєкт проголосувати не встигли. І його ухвалення відклали.
У парламенті розмови про легалізацію медичного канабісу тривають два роки. Президент Володимир Зеленський навіть включив це питання до свого опитування. Результати показали, що легалізацію підтримують 64% респондентів.
"Слуги народу" час від часу заявляли про наміри вирішити це болюче питання. І після кропіткої роботи Комітету з питань здоров'я нації нарешті є текст N5596, який підписало майже 100 народних депутатів з різних фракцій.
А тепер по порядку: про що законопроєкт N5596?
У першу чергу він про доступ пацієнтів до ефективних препаратів на основі медичного канабісу.
Всі скептики та критики, мають зрозуміти одну просту, але дуже важливу річ – медичний канабіс – не наркотики! Це ліки. У вигляді: піґулок, олій, спреїв і навіть пластирів.
І зараз їх терміново потребують понад два мільйони українців. Це – паліативні та онкохворі, близько 20 000 дітей із важкою формою епілепсії, ветерани війни, які мають ПТСР, пацієнти з хворобою Паркінсона, Альцгеймера, розсіяним склерозом, псоріазом і багато інших.
Кожне зволікання з легалізацією медичних конопель, для них – це довгі дні нестерпного болю.
Коли я чую, що в Україні є багато знеболювальних. І здивовано запитують: "Навіщо ще й канабіс?". Я розповідаю одну із історій пацієнтів. Наприклад, про те, як виживає дворічна Єва.
У Єви фармрезистентна епілепсія. Оце, мало кому відоме, слово "фармрезистентність" означає, що препарати або не працюють зовсім, або погіршують її стан.
Мама дівчинки Нія Нікель каже, що жити без пекельного болю, викликаного кількагодинними судомами, Єві допомагають лише ліки на основі медичного канабісу.
Проте батьки таких діток, як Нія Нікель, а ще мама 4-річної Софійки Вікторія Мостовенко, та тисячі інших пацієнтів, яким допомагає медичний канабіс, в Україні наразі вимушені лікувати себе поза законом. Боячись, що одного дня, до них увірвуться правоохоронці.
Хто проти?
Здавалося б, така хороша та корисна ініціатива – подарувати тяжкохворим подарунок. Але навіть у цій справі є противники.
По-перше, "чорний" ринок та ті, хто "кришують" наркобізнес в Україні. Для них легалізація медичного канабісу, стане суттєвим відтоком коштів.
По-друге, Російська Федерація, яка не хоче, щоб Україна впроваджувала прогресивні реформи та приєдналася до цивілізованого світу. Росія проти того, щоб В Україні відстоювали права людей на гідне лікування і щоб українці були щасливі і здорові.
Остання категорія людей, якраз та, з якою ще можна працювати і переконувати. Це люди, які не розуміють, що медичний канабіс – це ліки. Саме для них постійно проводимо інформаційну роботу.
Чому його застосування не призведе до зростання незаконного обігу
Медичний канабіс сьогодні дозволений у понад 60 країнах світу.
Сучасні дослідження показують, що в жодній із цих країні наразі не встановили залежності між використанням медичного канабісу та зростанням незаконного обігу марихуани. Більше того, застосування медичного канабісу є одним із видів лікування наркотичної залежності.
А ще Управління з боротьби з наркотиками Білого дому (White House's anti-drug office) визнало ще в 2020-му році, що в Колорадо та інших штатах, де легалізовано коноплі, підлітки стали вживати значно менше.
Парадокс, але канабіс саме як наркотик, в Україні можна придбати досить легко через безліч telegram-каналів. А от ліки – ні.
Та і загалом для пацієнтів шукати сумнівної якості знеболювальне у вигляді трави, невідомо у кого – неприйнятно. І тому закон у першу чергу дбає про те, аби пацієнти мали змогу отримати якісні препарати.
І тому кожен препарат буде промаркований та внесений до електронного реєстру. А пацієнти зможуть отримати ліки винятково за електронним рецептом. Його видаватиме лікар, вказуватиме потрібне дозування та реєструватиме в електронній базі даних із суворим контролем. Використати такий рецепт хворий зможе лише в аптеці, що матиме ліцензію на реалізацію таких ліків. А отже – відповідатиме всім встановленим законом вимогам щодо контролю за їхнім обігом і безпекою.
Для тих, хто вирішить займатися медичним канабісом, запровадять систему дозволів та контроль за дотриманням усіх вимог. А звітність про діяльність потрібно буде подавати уповноваженим органам.
Загалом легалізація медичного канабісу сприятиме суттєвому скороченню частки "чорного ринку" та незаконного обігу марихуани. Адже пацієнтам не треба буде шукати нелегальні шляхи, щоб отримати ліки.
Попри те, що медичний канабіс значно безпечніший, аніж низка інших наркотичних лікарських засобів. Та вільно придбати його для особистих потреб буде неможливо.
Найважливіше, що в результаті ухвалення законопроєкту:
- українські пацієнти отримають доступ до необхідного їм лікування
- українські вчені матимуть змогу проводити прогресивні дослідження в Україні, а не їхати за кордон
- українська економіка отримає значні інвестиції
- а Україна нарешті відповідатиме європейським стандартам та виконуватиме вимоги міжнародних договорів.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.