Очільник МОЗ Степанов пішов по бєспрєдєлу: держзакупівлі ліків намагаються перевести в ручний режим (документ)
Закупівлі життєво важливих ліків знову законсервують. Завтра на засідання уряду міністр Максим Степанов може винести постанову, яка фактично перетворить ДП "Медичні закупівлі України" на тендерний відділ МОЗ.
Мета очевидна – відмивати кошти на державних закупівлях. Адже зараз Держпідприємство суттєво заощаджує кошти на закупівлях, закуповуючи ліки в рази дешевше, ніж очікували в МОЗ.
А постанова, яку можуть винести на розгляд уряду вже завтра, по суті переводить державні закупівлі ліків у повне ручне управління Міністра. Тепер саме МОЗ визначатиме технічні, якісні та інші характеристики товарів та самостійно доводить їх до одержувача бюджетних коштів (тобто ДП). Степанов хоче сам вирішувати, якої форми і кольору (читай якої конкретні фірми) держава купуватиме ліки для тяжко хворих пацієнтів. Це – дуже небезпечна норма, адже саме в технічному завданні можуть міститься корупційні норми, які "заточать" тендер під одного конкретного виробника.
У результаті ми матимемо захмарні ціни та монополії на ліки, і ДП Медичні закупівлі муситиме купувати саме їх. Ця норма, до того ж, порушує Закон "Про публічні закупівлі". Адже згідно з Законом, це компетенція ДП "Медичні закупівлі України". Саме воно є замовником торгів, а отже має формувати технічне завдання.
Крім того, дана постанова суттєво загальмує закупівельні процеси.
По-перше, проєкт не визначає порядок дій у випадку оскаржень в антимонопольному комітеті. Проєкт не визначає, яким чином потрібно буде внести зміни в ТЗ, сформульоване та доведене МОЗ України до ДП. Таким чином, на час розгляду скарги та до усунення пунктів, щодо яких відбувається оскарження, тендер буде фактично замороженим, за ним не відбуватиметься жодних дій, а це суттєво збільшить час, який знадобиться для забезпечення пацієнтів ліками та супутніми товарами.
По-друге, якщо тендер буде містити дискримінаційні умови або обмежувати конкуренцію, ДП муситиме аналізувати його та звертатися з офіційними листами до МОЗ щодо внесення змін до тендеру. Це також призведе до затримки закупівель.
Куди вже більше – спитаєте ви. Адже закупівлі ДП наразі відбулися не більш ніж на 15% за поточний рік – і все через постійні атаки і нововведення МОЗ. Але Степанов може більше.