30 березня 2020, 21:10

Чия людина очолила МОЗ і до чого тут Супрун?

Парламент звільнив Іллю Ємця з посади міністра охорони здоров'я. Той до останнього не хотів прощатися з міністерським кріслом і навіть вранці скайпом включався на засідання профільного комітету. А в перші хвилини звільнення придумав конспірологічну багатоходовку: в його звільненні винна Супрун, бо не схвалила його "концепцію реформи". Ця влада міняє вже третього керівника МОЗ, а в усіх своїх провалах досі звинувачує екс-керівницю Уляну Супрун. Але давно пора за свої провали брати відповідальність на себе.

Недолуга кадрова політика вже призвела до критичної ситуації в сфері охорони здоров'я. Ми маємо неконтрольовану епідемію коронавірусу, невиявлені випадки коронавірусу (а таких точно багато), не підготовлені лікарні, незахищені лікарі.

Але влада іде на ще один експеримент. Який може коштувати тисяч життів. Призначає Максима Степанова, екс-очільника Одеської облдержадміністрації.

Причому протиснути на посаду міністра Максима Степанова вдалося тільки з другої спроби і після того, як у парламент приїхав Президент, а дірку в голосах закрила ОПЗЖ. А це – погана прикмета української політики.

Максима Степанова знають як кума Ігоря Палиці (бізнес-партнер Коломойського) і ЗМІ вже писали про його підтримку з боку Арсена Авакова. Але йдеться про МОЗ, а значить про реальні людські життя. Влада досі цього не зрозуміла і політика знову перемогла здоровий глузд.

Я переконана, що МОЗ мала б сьогодні очолити людина, яка досконало знає всі деталі та процеси в системі охорони здоров'я. Щоб вже на вчора організувати боротьбу з коронавірусом і підхопити реформу вторинної ланки, яка стартує через два дні.

Тому термінові завдання нового міністра такі:

- розблокувати ВСІ закупівлі ліків та медичних товарів, як для COVID-19, так і інші закупівлі. 67 мільйонів гривень Ілля Ємець блокував протягом останніх трьох тижнів, на які могли б уже давно бути закуплені тести, захисні костюми для лікарів тощо. Цей процес потрібно розблокувати і прискорити, щогодини підписувати потрібні документи, щоб міжнародні організації могли здійснювати закупівлі. Крім того, потрібно дати можливість працювати ДП "Медичні закупівлі України", яке переслідувалося попередником Степанова. МОЗ досі – в березні місяці! – навіть не розпочало закупівель ліків на 2020 рік для всіх тяжкохворих пацієнтів! Мова іде про пацієнтів з онкологією, ВІЛ, гепатитами, дітей із рідкісними захворюваннями, гемофілією тощо. Якщо терміново не розпочати ці процеси, ми знову матимемо масове переривання лікування для сотень тисяч пацієнтів.

- оприлюднити всю інформацію про тести, засоби захисту та інші медвироби, які прилетіли літаками з Китаю. Справа в тому, що вся інформація щодо засобів захисту, тестів та інших товарів ретельно приховувалася екс-очільником МОЗ. Скільки в Україні цих товарів, в яких регіонах (чи, може, відомствах) осіли десятки тисяч тестів та захисних костюмів, – невідомо. Оприлюднення цієї інформації дасть змогу розуміти потреби та координувати допомогу лікарень як державі, так і волонтерам та бізнесу. Прозорість в цьому процесі є надважливою.

- впровадити стратегію підготовки лікарень для боротьби з COVID-19 та забезпечити медзаклади потрібним медобладнанням та ліками. Досі нема ясності, яка стратегія України щодо лікування хворих, куди будуть везти тяжкі випадки. Зараз пацієнта з будь-якою формою везуть в першу-ліпшу лікарню, не надають допомогу і повертають додому. А часто-просто відмовляють в допомозі. Крім того, переважна більшість лікарень не має елементарного для порятунку тяжких пацієнтів: антибіотиків, апаратів штучної вентиляції легень, спеціальних ліжок. Лікарі не розуміють, як розподілятипацієнтів, їм не надано чітких інструкцій.

- впровадити стратегію масштабного тестування, відслідковування контактних осіб, їхню ізоляцію, щоб хоч якось стримати вірус. Україна вже марно витратила два місяці. Ми не маємо розуміння, скільки в Україні хворих на коронавірус, бо не тестуємо їх досі. Вчасне тестування та подальша ізоляція пацієнтів з COVID-19 та контактних осіб допомагає стримати вірус. Вчасне тестування допомагає якомога раніше почати лікувати пацієнта та не дати вірусу розвинутися до смертельної форми. Новий міністр має негайно розгорнути програму масштабного тестування на COVID-19.

- негайно включитися в запуск реформи вторинної ланки медицини, яка запрацює через 2 дні. Міністр повинен гарантувати, що реформа рухатиметься далі, а НСЗУ продовжить роботу в тому ж складі і з тими ж функціями. І з 1 квітня на вторинній ланці гроші теж підуть за пацієнтом, на повну запрацює електронна система охорони здоров'я.

Усі ці завдання – мінімальний пакет, які треба виконувати вже сьогодні, одночасно і швидко. А не розбиратися в темі, читати документи та знайомитися з людьми. На це просто нема часу-Україна у вогні!

Голос сьогодні утримався від голосування, тому що вважаємо, що міністром повинна була стати людина, яка має досвід роботи у сфері охорони здоров'я і розуміє, як працює галузь.

Натомість у пана Степанова такого досвіду роботи в медичній галузі немає. До медицини він причетний лише в тому, має диплом, бо 20 років тому закінчив медуніверситет і в нього є лікарі родичі.

Що зробить Максим Степанов на посаді, до якої не мав стосунку останні 20 років, мені незрозуміло. Тому спостерігаємо за першими кроками і робимо висновки вже за кілька днів. Всі помилки влади сьогодні – це сотні людських життів по всій Україні. І влада повинна брати цю відповідальність на себе, а не попередників попередників.

Нові стимули для медичної реформи: в Раді зареєстрували пакет важливих законопроєктів

Законопроєкти 6306 та 6307 мають дати нові стимули для розвитку медичної реформи – як для держави, так і для лікарень та пацієнтів. Це зміни, які вже давно назріли...

Медичний канабіс: ліки, не наркотик!

29 червня 2021 року Верховна Рада України включила законопроєкт N5596 про медичний канабіс до порядку денного п'ятої сесії. Уже 30 червня Комітет з питань здоров'я нації рекомендував ВР ухвалити його в першому читанні...

Міністр Степанов зриває закупівлю вакцин проти COVID-19

Учора на брифінгу Міністр охорони здоров'я Степанов зазначив, що МОЗ сподівається до кінця цього року підписати контракт на постачання вакцини проти коронавірусу...

Очільник МОЗ Степанов пішов по бєспрєдєлу: держзакупівлі ліків намагаються перевести в ручний режим (документ)

Закупівлі життєво важливих ліків знову законсервують. Завтра на засідання уряду міністр Максим Степанов може винести постанову, яка фактично перетворить ДП "Медичні закупівлі України" на тендерний відділ МОЗ...

Смертельна ціна бездіяльності МОЗ

Двоє дітей померло на Волині через бездіяльність МОЗ. Хворому на торсійну дистонію з Донецька терміново необхідна операція, а рятівної системи для нього нема – заявили пацієнтські організації...

Чия людина очолила МОЗ і до чого тут Супрун?

Парламент звільнив Іллю Ємця з посади міністра охорони здоров'я. Той до останнього не хотів прощатися з міністерським кріслом і навіть вранці скайпом включався на засідання профільного комітету...