Ольга Стефанишина Реформатор закупівель медичної галузі та антикорупційна активістка, колишня заступниця міністра охорони здоров'я України з питань євроінтеграції (2018–червень 2019). Народний депутат від партії Голос.

Чия людина очолила МОЗ і до чого тут Супрун?

30 березня 2020, 21:10

Парламент звільнив Іллю Ємця з посади міністра охорони здоров'я. Той до останнього не хотів прощатися з міністерським кріслом і навіть вранці скайпом включався на засідання профільного комітету. А в перші хвилини звільнення придумав конспірологічну багатоходовку: в його звільненні винна Супрун, бо не схвалила його "концепцію реформи". Ця влада міняє вже третього керівника МОЗ, а в усіх своїх провалах досі звинувачує екс-керівницю Уляну Супрун. Але давно пора за свої провали брати відповідальність на себе.

Недолуга кадрова політика вже призвела до критичної ситуації в сфері охорони здоров'я. Ми маємо неконтрольовану епідемію коронавірусу, невиявлені випадки коронавірусу (а таких точно багато), не підготовлені лікарні, незахищені лікарі.

Але влада іде на ще один експеримент. Який може коштувати тисяч життів. Призначає Максима Степанова, екс-очільника Одеської облдержадміністрації.

Причому протиснути на посаду міністра Максима Степанова вдалося тільки з другої спроби і після того, як у парламент приїхав Президент, а дірку в голосах закрила ОПЗЖ. А це – погана прикмета української політики.

Максима Степанова знають як кума Ігоря Палиці (бізнес-партнер Коломойського) і ЗМІ вже писали про його підтримку з боку Арсена Авакова. Але йдеться про МОЗ, а значить про реальні людські життя. Влада досі цього не зрозуміла і політика знову перемогла здоровий глузд.

Я переконана, що МОЗ мала б сьогодні очолити людина, яка досконало знає всі деталі та процеси в системі охорони здоров'я. Щоб вже на вчора організувати боротьбу з коронавірусом і підхопити реформу вторинної ланки, яка стартує через два дні.

Тому термінові завдання нового міністра такі:

- розблокувати ВСІ закупівлі ліків та медичних товарів, як для COVID-19, так і інші закупівлі. 67 мільйонів гривень Ілля Ємець блокував протягом останніх трьох тижнів, на які могли б уже давно бути закуплені тести, захисні костюми для лікарів тощо. Цей процес потрібно розблокувати і прискорити, щогодини підписувати потрібні документи, щоб міжнародні організації могли здійснювати закупівлі. Крім того, потрібно дати можливість працювати ДП "Медичні закупівлі України", яке переслідувалося попередником Степанова. МОЗ досі – в березні місяці! – навіть не розпочало закупівель ліків на 2020 рік для всіх тяжкохворих пацієнтів! Мова іде про пацієнтів з онкологією, ВІЛ, гепатитами, дітей із рідкісними захворюваннями, гемофілією тощо. Якщо терміново не розпочати ці процеси, ми знову матимемо масове переривання лікування для сотень тисяч пацієнтів.

- оприлюднити всю інформацію про тести, засоби захисту та інші медвироби, які прилетіли літаками з Китаю. Справа в тому, що вся інформація щодо засобів захисту, тестів та інших товарів ретельно приховувалася екс-очільником МОЗ. Скільки в Україні цих товарів, в яких регіонах (чи, може, відомствах) осіли десятки тисяч тестів та захисних костюмів, – невідомо. Оприлюднення цієї інформації дасть змогу розуміти потреби та координувати допомогу лікарень як державі, так і волонтерам та бізнесу. Прозорість в цьому процесі є надважливою.

- впровадити стратегію підготовки лікарень для боротьби з COVID-19 та забезпечити медзаклади потрібним медобладнанням та ліками. Досі нема ясності, яка стратегія України щодо лікування хворих, куди будуть везти тяжкі випадки. Зараз пацієнта з будь-якою формою везуть в першу-ліпшу лікарню, не надають допомогу і повертають додому. А часто-просто відмовляють в допомозі. Крім того, переважна більшість лікарень не має елементарного для порятунку тяжких пацієнтів: антибіотиків, апаратів штучної вентиляції легень, спеціальних ліжок. Лікарі не розуміють, як розподілятипацієнтів, їм не надано чітких інструкцій.

- впровадити стратегію масштабного тестування, відслідковування контактних осіб, їхню ізоляцію, щоб хоч якось стримати вірус. Україна вже марно витратила два місяці. Ми не маємо розуміння, скільки в Україні хворих на коронавірус, бо не тестуємо їх досі. Вчасне тестування та подальша ізоляція пацієнтів з COVID-19 та контактних осіб допомагає стримати вірус. Вчасне тестування допомагає якомога раніше почати лікувати пацієнта та не дати вірусу розвинутися до смертельної форми. Новий міністр має негайно розгорнути програму масштабного тестування на COVID-19.

- негайно включитися в запуск реформи вторинної ланки медицини, яка запрацює через 2 дні. Міністр повинен гарантувати, що реформа рухатиметься далі, а НСЗУ продовжить роботу в тому ж складі і з тими ж функціями. І з 1 квітня на вторинній ланці гроші теж підуть за пацієнтом, на повну запрацює електронна система охорони здоров'я.

Усі ці завдання – мінімальний пакет, які треба виконувати вже сьогодні, одночасно і швидко. А не розбиратися в темі, читати документи та знайомитися з людьми. На це просто нема часу-Україна у вогні!

Голос сьогодні утримався від голосування, тому що вважаємо, що міністром повинна була стати людина, яка має досвід роботи у сфері охорони здоров'я і розуміє, як працює галузь.

Натомість у пана Степанова такого досвіду роботи в медичній галузі немає. До медицини він причетний лише в тому, має диплом, бо 20 років тому закінчив медуніверситет і в нього є лікарі родичі.

Що зробить Максим Степанов на посаді, до якої не мав стосунку останні 20 років, мені незрозуміло. Тому спостерігаємо за першими кроками і робимо висновки вже за кілька днів. Всі помилки влади сьогодні – це сотні людських життів по всій Україні. І влада повинна брати цю відповідальність на себе, а не попередників попередників.

powered by lun.ua
Коментарі — 12
burguin08 _ 31.03.2020 20:12
IP: 46.98.125.---
Максим Степанов неделю назад писал у себя в фейсбуке что необходимо срочно закупать лекарства от коронавируса в том числе фуфломицин АРБИДОЛ.
Так что этот наруководит на славу.
Леонид Леонидов _ 31.03.2020 11:50
IP: 77.120.150.---
поздно горевать. Одну систему разрушили, другую не создали. Счас бы вирус бл...ский победить. Авось с новым министром одолеем. Простите, люди добрые, первый раз в сети пытался сказать непотребное слово. А заканчиваю опять – АВОСЬ!
Breda _ 31.03.2020 08:09
IP: 95.133.170.---
Я переконана, що МОЗ мала б сьогодні очолити людина, яка досконало знає всі деталі та процеси в системі охорони здоров'я. (с)

...ну і хто ця людина на ваше переконання?
Муляр _ 31.03.2020 04:30
IP: 37.57.154.---
Нам зараз не диплом потрібен, а наявність здорового глузду та залізної волі.
Grenader45 _ 31.03.2020 00:46
IP: 77.123.93.---
...позавчорашнє інтерв'ю С. Глузмана рекомендую для перегляду пані Ользі (та і іншим притомним людям), як запобіжник він надто "Голос"них і категоричних суджень. Реформатор медзакупівель, і (куди ж без цього) антикорупційна активістка, демонструє повністю сформовані міністерські амбіції, але навряд чи враховує масштаби і складність проблем медичної галузі. Політиканство і профпридатність, скоріше антиподи ніж корисне доповнення одне одного...
Oleh Lychak _ 31.03.2020 00:34
IP: 94.178.34.---
Vova Socratus:
якщо навіть половина написаного про ємеця правда, то дивно як така падлюка стала шанованою людиною?
А там інші не попадають
Юрий Латыш _ 31.03.2020 00:17
IP: 93.73.171.---
У час пандемії заміна професійного лікаря на бізнесмена та чиновника, який років 20 тому отримав диплом хірурга, а сякого-такого фінансиста на хлопчика, який украв у студентів стипендію, за що отримав тортом у пику, – це безумство.
Але супрунятам треба мовчати, бо за три роки вони розвалили усе, що можна. Лікарі не ходять до пацієнтів додому, швидка не їздить до пацієнтів.
Vova Socratus _ 30.03.2020 23:09
IP: 149.205.248.---
якщо навіть половина написаного про ємеця правда, то дивно як така падлюка стала шанованою людиною?
Serg Mez _ 30.03.2020 22:27
IP: 178.150.97.---
2. Больных с клинически подтвержденным положительным анализом на коронавирус – надо сразу лечить, а у нас нашим больным МОЗ предлагает самоизолироваться дома (и ждать, когда вирус размножится до тяжелой пневмонии, когда уже ничто (пока не создано новых специфических лекарств) не поможет).
В надежде только на собственный организм пациента.
Надо использовать имеющийся китайский опыт.
А не ждать сотен смертей в надежде на чудо.
Когда уже тяжелая стадия – тогда уже действительно ничего не поможет.
Нет пока специфических лекарств, вытаскивающих пожилого человека в совсем запущенной стадии поражения.
Во сколько мы оцениваем жизнь человека, не леча его на ранней или на стадии средней тяжести?
И кто и где даст гарантию на 3-7 день подтвержденного коронавируса – организм больного сам справится – или нет?
Мне кажется, надо срочно по линии МОЗ закупать в Японии этот фавипиравир и лечить им сразу же после подтверждения диагноза.
Этот препарат доступен к заказу только государством.
Serg Mez _ 30.03.2020 22:25
IP: 178.150.97.---
Прошел месяц пандемии. А у нас лечат только парацетамолом. Да, уж...
Фавипиравир? Нет, не слышали...
Где Ляшко и МОЗ? Можно ж было закупить не только тесты и защиту, но и лекарства...

Китайцами в том числе для всего мира разработаны "Рекомендации по предотвращению распространения коронавируса COVID-19", в которых показали очень подробно профилактику и контроль, алгоритм диагностики и лечение (перечень препаратов и средств, показания и дозировки и др.), уход за больными, а также онлайн-консультации по диагностике и лечению.
Перевод на русском языке на 49 страницах в pdf доступен для всех.

Я вижу определенное противоречие в тактике лечения коронавируса нашим МОЗ с тем, что разработали китайцы.
САНДРО _ 30.03.2020 22:02
IP: 91.224.24.---
iip:
"...Що зробить Максим Степанов на посаді, до якої не мав стосунку останні 20 років..."

Максим Степанов на посаді міністра зробить приблизно теж саме, що робить Зеленський на посаді президента, до якої він взагалі не мав ніякого сторунку. Буде обіцяти, метушитися, розпихувати усюди своїх людей, морозитися і прислуговувати бандитам-олігархам. І добивати медицину так, як Зеленський добиває країну.

А потім на нього повісять усіх собак і виженуть з ганьбою. А він буде писати викривальні пости у фасебук:)
Это просто суперирония, а к этому ещё и в бровь и в глаз!
iip _ 30.03.2020 21:34
IP: 31.40.110.---
"...Що зробить Максим Степанов на посаді, до якої не мав стосунку останні 20 років..."

Максим Степанов на посаді міністра зробить приблизно теж саме, що робить Зеленський на посаді президента, до якої він взагалі не мав ніякого сторунку. Буде обіцяти, метушитися, розпихувати усюди своїх людей, морозитися і прислуговувати бандитам-олігархам. І добивати медицину так, як Зеленський добиває країну.

А потім на нього повісять усіх собак і виженуть з ганьбою. А він буде писати викривальні пости у фасебук:)
Україна та Європа1103 Зеленський41 Aтака Путіна1243 Донбас19 Корупція1363
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter