У Конституції немає прізвищ
Ви обговорюєте моделі конституційного устрою з прив'язкою до того, чи хороший/поганий Президент Порошенко, прем'єр Яценюк, чи генпрокурор Шокін? То тоді чим ви кращі від політиків, які створюють посади "під себе"?
Гарні конституції пишуться на десятки і сотні років без жодних емоцій щодо політспроможності ваших сучасників. Американській конституції, наприклад, більше 200 років і вона не переписувалася кожен раз після виборів. Тому якщо не хочете бути схожими на тих, хто таки переписує конституції під власну кон'юктуру, обговорюйте інше – який конституційний устрій краще сприятиме – єдності країни? реформам? модернізації? мобілізації проти агресора?
Хтось може сказати що Україні потрібна парламентська республіка, бо це "більше демократії". А хто заперечить, що у часи війни потрібна більша консолідація навколо президентської вертикалі. Хтось заявить, що "дуалізм" – глави влади держави і уряду – дестабілізує політику. А хтось відповість, що, навпаки, – це запобіжник проти кризи та гарантія стабільності. Хтось скаже, що президентська республіка – це майже диктатура, а хтось пошлеться і США і скаже, що коли існує механізм імпічменту та незалежний суд – це найефективніша система в умовах постійного геополітичного протистояння...
А ще є дискусія про формат парламенту (дво? – одно? – палатний), місцеву владу, і т. д.
Є про що говорити.
Але без жодних прізвищ.
А якщо дуже кортить обговорити якості політиків, раджу зробити базове припущення засновників американської конституції щодо всіх політиків – так от, вони припустили, що всі без винятку політики прагнуть необмеженої влади, і тому гарна та конституція, де існує правильний баланс стримувань і противаг...
Тривалість життя американської конституції – підтвердження, що вони мали рацію. Тому не витрачайте час на власні претензії до політиків, – думайте про ідеальну країну, якою правлять неідеальні політики, думайте не про чварливе теперішнє, а про гармонійне майбутнє.
І тоді це майбутнє настане швидше.
.
Обговорення підтримую на сторінці в фейсбуці
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.