Націоналізм як сценарії майбутнього для України
Праві сили були традиційно активні на Покрову.
- Його бабуся не німкеня? Ну, тоді він не зовсім чистий німець.
У 20 ст. було два типи націоналізму – ексклюзивний і інклюзивний – які різнилися тим, хто може бути членом національної спільноти. Суть ексклюзивного націоналізму (приклад – німецький до 1945 р.) у тому, що невідповідність когось бодай одній ознаці (гени, мова, церква, походження) означала його недопуск до обраної етнічної групи. Ексклюзивний націоналізм творив обрані групи, які, відповідно до логіки націоналізму, мали особливі характеристики, набути які можна було переважно з народження.
У інклюзивного націоналізму логіка була інша – наявність бодай однієї ознаки означало запрошення до обраної етнічної групи. Наприклад, єврейський інклюзивний націоналізм поза межами Ізраїлю був би таким:
- Твоя бабуся єврейка? Так ти ж теж наш!...
Україна була свідком і учасником кількох змагань між ексклюзивним і інклюзивним націоналізмами, які представляли різні групи ще до 20 ст. Самим знаковим був програш Речі Посполитої Московському царству. У Речі Посполитій громадян ділили на стани, наділяючи привілеями у залежності від церкви чи походження (ексклюзивна модель). Московити були хитрішими – вони казали, що "ми всі однакові", у нас "єдина віра і історія", і багато легковірних українців повірило у ту брехню. Московський націоналізм був інклюзивний.
До і після 20 ст. перемагали нації, які сповідували інклюзивний націоналізм – він виявився дієздатнішим і живучішим.
У 1991 визволення Україні принесли праві. УГС, НРУ, – були виразно правими політичними рухами, хоча мали в собі, крім того, ще й виразну ліберальну складову, яка акцентує увагу на правах і свободах громадян.
Врятувати незалежність у 2014 р. допоміг інклюзивний націоналізм. Бо Путін, марячи поверненням імперії, нафантазував, що той, хто розмовляє російською мовою не підніме зброю на московського орка. У Кремлі повірили своїм власним політехнологам, які придумали, що в Україні існують дві етнічні групи, які об'єднуються навколо українського та російського походження, причому українці "дискримінують" росіян. Або іншими словами – що Україна поділена на "сорти", схоже до того, як колись Річ Посполита була поділена на стани
У Кремлі і далі мріють що це колись станеться.
Майбутнє України теж буде пов'язано з правими ідеологіями (хоча не лише правими, – має прозвучати і ліберальна ідеологічна складова, і, на жаль, соціал-популістична). Величезною помилкою буде, якщо ці праві ідеології апелюватимуть до ексклюзивного націоналізму.
Перемагають ті, хто шукає спільне.
Нас має бути більше.
.
Обговорення підтримую на сторінці в фейсбуці