Війна в Ізраїлі і Україна
1) Про "відволікання уваги". Світові буде важко зосередитися на двох таких війнах як в Україні. І тому у випадку розширення бойових дій спочатку у сектор Газа, а потім – затягування у війну Ірану або руху Талібан, – війна стане такого масштабу, що Заходу можливо доведеться вибирати куди більше приділяти зусиль та ресурсів. Важливо, щоби такого вибору ніколи не стояло. І тому для західних аудиторій Україна має наполягати, що, загалом, обидві війни мають спільні корені і спільні причини. Бо мають одних і тих самих спонсорів і вигодонабувачів. І головна мета і Росії, і Ірану є навіть не Україна чи Ізраїль. А – всі країни Заходи разом, - всі норми і правила сучасного світу. А відтак, не треба нічого вибирати. Треба спільно боротися проти агресорів в обох війнах, які є загрозою для всіх без винятків країн демократичного світу.
2) Про іранське озброєння. Масштабна війна відволікатиме не лише Захід. Ірану можуть скоро теж знадобитися ракети. Тим більше, що важко повірити у те, що 5000 ракет, які палестинці приготували для Ізраїлю вони виготовили самі. Тому у Росії можуть не опинитися всі ті іранські ракети, на які вона розраховує. Є шанси, що і військові потужності Ірану теж зменшаться. І не через санкції, а авіаудари Ізраїлю або навіть західної коаліції.
3) Про Росію і Ізраїль. Ставка Нетаньягу на гарні відносини з Путіним не спрацювала. Росія не стримувала ХАМАС від нападу на Ізраїль. А могла хоча б попередити. І важко повірити, що в Росії, де, між іншим, ХАМАС не визнана терористичною організацією ніхто ні про що не знав. Довіри між Ізраїлем та Росією точно буде менше. І це теж матиме наслідки.
4) Про вплив США у світі. У Вашингтоні вважають, що головною причиною війни стала спроба Ірану зірвати покращення відносин від США та Ізраїлем – з одного боку, – та Саудівською Аравією – з іншого. Якби це покращення відбулося у регіоні утворилася б потужна вісь стримування Ірану. Але якщо саме це було головною причиною війни, то Тегеран свого досяг. Подальша поляризація між арабським світом та Ізраїлем зробить такий союз неможливим. Як і домовлятися Вашингтону з саудитами про зменшення світових цін нафту буде складно.
5) Про майбутні двосторонні гарантії безпеки від США. Зараз на прикладі Ізраїлю ми побачимо як працюють двосторонні гарантії безпеки, які США надали Ізраїлю. Схожу модель безпеки Білий Дім може надати і Україні, і перемовини про це вже почалися. Зрозуміло, що політичний і історичний контекст американо-українських і американо-ізраїльських відносин дуже різниться. Але всі, хто від імені України зараз веде перемовини про двосторонні гарантії безпеки має зараз з олівчиком в руках дуже уважно спостерігати за кожним кроком Вашингтону і врахувати потім цей досвід для вироблення кращої моделі безпеки для України. Досі переконаний, що найкращим міжнародним гарантом безпеки для України є членство в НАТО. Але зараз ми маємо змогу спостерігати і за альтернативним варіантом зовнішніх гарантій.
Але, загалом, всі наслідки визначатимуться масштабом і тривалістю військової операції Ізраїлю. Чим швидше все скінчиться, тим для України буде краще.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.